Azərbaycanın aldığı və satdığı əsas məhsulların RƏSMİ SİYAHISI
Dövlət Gömrük Komitəsinin hesabatına görə, 2025-ci ilin yanvar-noyabr aylarında neft-qaz sektoru üzrə 20 milyard 84,1 milyon dollar dəyərində ixrac qeydə alınıb.
İlk beşlikdə bu məhsullar da var: meyvə-tərəvəz - 807,4 milyon dollar, plastmas və ondan hazırlanan məmulatlar - 340,5 milyon dollar, kimya sənayesi məhsulları - 301,7 milyon dollar, alüminium və ondan hazırlanan məmulatlar - 213,2 milyon dollar.
İdxalın ilk beşliyində maşın, mexanizm, elektrik aparatları, avadanlıqlar və onların hissələri (3,2 milyard dollar), nəqliyyat vasitələri və onların hissələri (2,6 milyard dollar), yeyinti məhsulları (2,3 milyard dollar), qara metallar və onlardan hazırlanan məmulatlar (1 milyard 10,2 milyon dollar), plastmas və onlardan hazırlanan məmulatlar (523,9 milyon dollar) göstərilir.

Medianews.az рассмотрел официальный список основных экспортных и импортных товаров Азербайджана.
Согласно отчету Государственного таможенного комитета, в период с января по ноябрь 2025 года экспорт в нефтегазовом секторе составил 20 миллиардов 84,1 миллиона долларов.
В первую пятерку также входят следующие товары: фрукты и овощи - 807,4 миллиона долларов, пластмассы и изделия из них - 340,5 миллиона долларов, продукция химической промышленности - 301,7 миллиона долларов, алюминий и изделия из него - 213,2 миллиона долларов.
В первую пятерку импорта входят машины, механизмы, электрические аппараты, оборудование и их части (3,2 миллиарда долларов), транспортные средства и их части (2,6 миллиарда долларов), продовольственные товары (2,3 миллиарда долларов), черные металлы и изделия из них (1 миллиард 10,2 миллиона долларов), пластмассы и изделия из них (523,9 миллиона долларов).