Azərbaycan Vaqif Xaçatryan və daha üç ermənini ölkəsinə verdi
Azərbaycan Vaqif Xaçatryan, Gevorq Sucyan, David Davtyan və Vigen Eulcekcianı Ermənistana təhvil verib.
Bu barədə Ermənistan baş naziri Nikol Paşinyan sosial şəbəkə hesabında paylaşım edib.
O bildirib ki, təhvilvermə prosesi Həkəri çay üzərindəki körpüdə baş tutub.
N.Paşinyan Gevorq Sucyan, David Davtyan və Viken Eulcekcianın səhhətində problem yoxdur.
O qeyd edib ki, Vaqif Xaçatryanın səhhəti isə qənaətbəxş qiymətləndirilir, onlar İrəvana aparılırlar.
Xatırladaq ki, Davtyan David və Sucyan Gevorq casusluqda təqsirləndirilirdilər. Onlar Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 228 (qanunsuz silah saxlama), 276 (casusluq), 279 (qanunvericiliklə nəzərdə tutulmamış silahlı birləşmələrin və ya qrupların yaradılması), 318 (sərhədi qanunsuz keçmə) maddələri ilə ittiham olunurdular.
2021-ci il iyulun 28-də Azərbaycanda məhkəmə Davtyan və Sucyanı hər birini 15 il müddətinə azadlıqdan məhrumetmə cəzasına məhkum edib.

Азербайджан передал Вагифа Хачатряна, Геворга Суцян, Давида Давтяна и Вигана Эулцекяна Армении.
Н. Пашинян заявил, что у Геворга Суцяна, Давида Давтяна и Вигана Эулцекяна нет проблем со здоровьем.
Он добавил, что состояние здоровья Вагифа Хачатряна оценивается как удовлетворительное, их везут в Ереван.
Напомним, что Давтян Давид и Суцян Геворг обвинялись в шпионаже. Их обвиняли по статьям 228 (незаконное хранение оружия), 276 (шпионаж), 279 (создание вооружённых формирований или групп, не предусмотренных законодательством), 318 (незаконное пересечение границы) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.
28 июля 2021 года суд в Азербайджане приговорил Давтяна и Суцяна к лишению свободы сроком на 15 лет каждого.