Azərbaycan ali məktəblərində İLK:
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) 2025-2026-cı tədris ilindən aqrar sığorta fənninin tədrisinə başlanılıb.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi məlumat yayıb.
Bildirilib ki, "Bitkilərin sığortalanmasında risklərin və zərərin qiymətləndirilməsi" adlı fənn universitetin Biologiya fakültəsinin magistratura pilləsində tədris olunur:
"Aqrar sığorta fənni çərçivəsində tələbələr müxtəlif təbiət hadisələri və digər amillərin əkin sahələri üçün yaratdığı risklər, həmin risklərin qiymətləndirilməsi, sığorta hadisələrinin araşdırılması və zərərin hesablanması metodikalarını mənimsəyirlər.
Bakı Dövlət Universitetində aqrar sığortaya dair sözügedən fənnin gələcəkdə bakalavr pilləsində də tədrisi nəzərdə tutulur".
Qeyd edək ki, Azərbaycanda dövlət dəstəyi ilə təqdim olunan aqrar sığorta mexanizmində sığorta hadisələrinin araşdırılması və zərərlərin düzgün hesablanması mühüm əhəmiyyət daşıyır. Zərər çəkmiş təsərrüfatlara sığorta ödənişləri məhz bu hesablamalar əsasında müəyyən edilir.

FIRST in Azerbaijani higher education institutions:
Agrarian insurance courses have started to be taught at Baku State University (BSU) from the 2025-2026 academic year.
Medianews.az reports that the Ministry of Agriculture has issued a statement about this.
It was stated that the course titled "Risk and Damage Assessment in Crop Insurance" is taught at the master's level of the university's Faculty of Biology:
"Within the framework of the agrarian insurance course, students learn about the risks caused to crop fields by various natural events and other factors, assessment of these risks, investigation of insurance incidents, and methodologies for calculating damages.
It is planned that this mentioned course on agrarian insurance will also be taught at the bachelor's level in the future at Baku State University."
It should be noted that in the agrarian insurance mechanism provided with state support in Azerbaijan, the investigation of insurance events and the correct calculation of damages are of great importance. Insurance payments to the farms that have suffered damage are determined precisely based on these calculations.