Azərbaycan ali məktəblərində İLK:
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) 2025-2026-cı tədris ilindən aqrar sığorta fənninin tədrisinə başlanılıb.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi məlumat yayıb.
Bildirilib ki, "Bitkilərin sığortalanmasında risklərin və zərərin qiymətləndirilməsi" adlı fənn universitetin Biologiya fakültəsinin magistratura pilləsində tədris olunur:
"Aqrar sığorta fənni çərçivəsində tələbələr müxtəlif təbiət hadisələri və digər amillərin əkin sahələri üçün yaratdığı risklər, həmin risklərin qiymətləndirilməsi, sığorta hadisələrinin araşdırılması və zərərin hesablanması metodikalarını mənimsəyirlər.
Bakı Dövlət Universitetində aqrar sığortaya dair sözügedən fənnin gələcəkdə bakalavr pilləsində də tədrisi nəzərdə tutulur".
Qeyd edək ki, Azərbaycanda dövlət dəstəyi ilə təqdim olunan aqrar sığorta mexanizmində sığorta hadisələrinin araşdırılması və zərərlərin düzgün hesablanması mühüm əhəmiyyət daşıyır. Zərər çəkmiş təsərrüfatlara sığorta ödənişləri məhz bu hesablamalar əsasında müəyyən edilir.

В Бакинском государственном университете (БГУ) с 2025-2026 учебного года началось преподавание дисциплины аграрного страхования.
Medianews.az сообщает, что об этом информировал Министерство сельского хозяйства.
Указано, что дисциплина под названием «Оценка рисков и ущерба при страховании растений» преподается на магистерском уровне биологического факультета университета:
«В рамках дисциплины аграрного страхования студенты осваивают методики оценки рисков, создаваемых различными природными явлениями и другими факторами для сельскохозяйственных культур, оценку этих рисков, исследование страховых случаев и методы расчета ущерба.
В Бакинском государственном университете планируется в будущем преподавать указанную дисциплину по аграрному страхованию и на уровне бакалавриата».
Отметим, что в механизме аграрного страхования с государственной поддержкой в Азербайджане важное значение имеет исследование страховых случаев и правильный расчет ущерба. Страховые выплаты хозяйствам, понесшим ущерб, определяются именно на основании этих расчетов.