Neft 60 dollardan aşağı düşəcək –
ABŞ Energetika Nazirliyi 2025-ci ildə Brent markalı neftin orta qiyməti ilə bağlı proqnozunu artırıb. Musavat.com nazirliyin Enerji İnformasiya Administrasiyasının (EIA) hesabatına əsasən  xəbər verir ki, proqnoz 0,86 faiz artırılmaqla 1 barel üçün 67,22 dollardan 67,8 dollara çatdırılıb.
Eyni zamanda departament proqnozlaşdırır ki, OPEC+un “səkkizliyi” neft hasilatını artırdığı üçün qlobal ehtiyatların artması səbəbindən Brent kotirovkaları avqustdakı 68 dollardan bu ilin dördüncü rübündə 59 dollara düşəcək. ABŞ Energetika Nazirliyinin proqnozuna görə, 2026-cı ildə Brent neftinin qiyməti orta hesabla 51 dollar olacaq.
ABŞ Energetika Nazirliyinin ekspertlərinin fikrincə, 2026-cı ilin əvvəlində aşağı neft qiymətləri həm OPEC+ ölkələrindən, həm də bir sıra digər istehsalçılardan tədarükün azalmasına səbəb olacaq.

Нефть упадет ниже 60 долларов –
Министерство энергетики США повысило прогноз средней цены на нефть марки Brent на 2025 год. Как сообщает Musavat.com со ссылкой на отчет Управления энергетической информации (EIA) министерства, прогноз был увеличен на 0,86 процента, с 67,22 долларов за баррель до 67,8 долларов.
В то же время департамент прогнозирует, что в связи с ростом запасов из-за увеличения добычи нефти «восьмеркой» ОПЕК+, котировки Brent упадут с 68 долларов в августе до 59 долларов в четвертом квартале этого года. По прогнозу Министерства энергетики США, в 2026 году средняя цена нефти Brent составит 51 доллар.
По мнению экспертов Министерства энергетики США, в начале 2026 года низкие цены на нефть приведут к сокращению поставок как со стороны стран ОПЕК+, так и ряда других производителей.