Azərbaycan 9 ayda 10 milyard dolları necə qazanıb? –
Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun aktivləri bu ilin 9 ayında 17% artaraq 60 milyard dollardan 70 milyard dollara yüksəlib.
İqtisadçı ekspert Samir Əliyev Medianews.az-a bildirib ki, artımın əsas təkanverici qüvvəsi Dövlət Neft Fondunun aktivlərinin tərkibindəki qızıl olub: “9 ay ərzində qızılın həm həcmi artıb, həm də qiyməti. Aktivlərdə qızılın həcmi 146.6 tondan 184.8 tona qədər artırılıb. Bu müddətdə qızılın 1 unsiyasının təxmini qiyməti 2641 dollardan 3873 dollara kimi yüksəlib. Təkcə qızılın bahalaşması və həcminin artması hesabına Dövlət Neft Fondunun aktivləri 10 milyard dollardan çox artıb.
Digər əsas artım aktivlərin üçdə ikisini təşkil edən ABŞ dollarının dünyanın əsas valyutalarına münasibətdə ucuzlaşması nəticəsində məzənnə fərqi hesabına yaranıb. 9 ayda aktivlərin beşdə birini təşkil edən Avropa valyutasının nominal məzənnəsinin 13% bahalaşması nəticəsində dollar ifadəsində aktivləri 1,5 milyarda qədər artıb. Eyni zamanda aktivlərə daxil olan Britaniya funt sterlinqi (7.1%), Yaponiya yeni (5.6%) və Çin yuanı (2.2%) da dəyər qazanıb”.

Как Азербайджан заработал 10 миллиардов долларов за 9 месяцев? – ОБЪЯСНЕНИЕ
Активы Государственного нефтяного фонда Азербайджана за 9 месяцев этого года выросли на 17%, увеличившись с 60 миллиардов долларов до 70 миллиардов долларов.
Экономист-эксперт Самир Алиев сообщил Medianews.az, что основным движущим фактором роста стало золото в составе активов Государственного нефтяного фонда: «За 9 месяцев как объем золота, так и его цена выросли. Объем золота в активах увеличился с 146,6 тонны до 184,8 тонн. За этот период примерная цена за унцию золота выросла с 2641 доллара до 3873 долларов. Только за счет подорожания золота и увеличения его объема активы Государственного нефтяного фонда выросли более чем на 10 миллиардов долларов.
Другим основным фактором роста стала разница курсов валют, возникшая из-за удешевления доллара США по отношению к основным валютам мира, которые составляют две трети активов. За 9 месяцев номинальный курс европейской валюты, составляющей пятую часть активов, вырос на 13%, благодаря чему активы в долларовом выражении увеличились почти на 1,5 миллиарда. В то же время фунт стерлингов (7,1%), японская иена (5,6%) и китайский юань (2,2%), входящие в состав активов, также подорожали».