Melburn Universitetinin dosenti Keyd Paterson oynaq xəstəliklərindən əziyyət çəkən şəxslər arasında yayılmış bəzi fikirlərə aydınlıq gətirib. Onun sözlərinə görə, ayaqaltı dəstəyi olan möhkəm ayaqqabılar diz artrozu zamanı faydalı ola bilər, lakin eyni modeli bud-çanaq oynağı problemi yaşayanlara tövsiyə etmək düzgün deyil.
Demokrat.az-ın məlumatına görə araşdırmalar göstərir ki, hər addım zamanı oynaqlara düşən yük birbaşa seçilən ayaqqabıdan asılıdır. Altı santimetrlik daban dizlərə düşən təzyiqi yalın ayaqla yerimə ilə müqayisədə orta hesabla 23 faiz artırır. Sərt altlıq və hündür supinatorlar isə diz oynağına düşən yükü 15 faizə qədər yüksəldə bilər.
Bununla belə, bud-çanaq oynağının osteoartriti olan 120 xəstə üzərində aparılan yeni tədqiqat maraqlı nəticə ortaya qoyub. Elastik altlıqlı və sərt dəstəkli ayaqqabılar arasında ağrının azalması baxımından ciddi fərq qeydə alınmayıb.
Keyd Paterson bildirir ki, diz problemi olanlar üçün sabitliyi təmin edən, ayağı möhkəm saxlayan modellər daha uyğundur. Bud-çanaq oynağında ağrı hiss edənlər üçün isə konkret modeldən çox, şəxsi rahatlıq əsas meyardır. Yaşlı insanlara isə yıxılma riskini azaltmaq məqsədilə dar və hündür dabanlı ayaqqabılardan uzaq durmaq tövsiyə olunur.

Melbourne University associate professor Cade Paterson has clarified some commonly held beliefs among people suffering from joint diseases. According to him, sturdy shoes with arch support can be beneficial during knee osteoarthritis, but recommending the same model to those with hip joint problems is not appropriate.
According to Demokrat.az, studies show that the load on the joints with each step directly depends on the chosen footwear. A six-centimeter heel increases the pressure on the knees by an average of 23 percent compared to walking barefoot. Rigid soles and high arch supports can raise the load on the knee joint by up to 15 percent.
However, a new study conducted on 120 patients with osteoarthritis of the hip joint revealed interesting results. No significant difference was observed in pain reduction between shoes with elastic soles and those with rigid support.
Cade Paterson states that models providing stability and firmly supporting the foot are more suitable for those with knee problems. For those experiencing pain in the hip joint, personal comfort is a more important criterion than a specific shoe model. Older adults are advised to avoid narrow and high-heeled shoes to reduce the risk of falling.