Antibiotiklər təsirini itirir:
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) antibiotiklərə davamlılığın sürətlə artması fonunda 2026-2036-cı illəri əhatə edən yeni Qlobal Fəaliyyət Planını təsdiqləyib.
ÜST-nin məlumatına görə, 2023-cü ildə ən geniş yayılmış bakterial infeksiyaların hər altıncı halı antibiotiklərlə müalicəyə davamlı olub.
Araşdırmalara əsasən, 2021-ci ildə 4,71 milyon ölüm antibiotiklərə davamlı bakteriyalarla əlaqəli olub. Alimlər xəbərdarlıq edirlər ki, təcili tədbirlər görülməzsə, 2050-ci ilə qədər bu göstərici 39 milyona çata bilər.
Bildirilir ki, hazırda antibiotiklərin 40 faizdən çoxu qan, bağırsaq və sidik yolları infeksiyaları kimi geniş yayılmış xəstəliklərə qarşı qismən və ya tamamilə təsirsizdir.
Xüsusi narahatlıq doğuran məqamlardan biri də dərmanlara davamlı "E.coli" və "Klebsiella pneumoniae" bakteriyalarının yayılmasıdır. Bu mikroorqanizmlər sepsis də daxil olmaqla ağır infeksiyalara və ölüm hallarına səbəb ola bilir. Məlumata görə, "E.coli" ştammlarının 40 faizdən çoxu, "Klebsiella pneumoniae" ştammlarının isə 55 faizi əsas müalicə vasitələrindən sayılan üçüncü nəsil sefalosporinlərə qarşı davamlıdır.
ÜST-nin baş direktoru Tedros Adhanom Qebreyesus bildirib ki, antibiotiklərə davamlılığın artması qlobal səhiyyə üçün ciddi təhlükəyə çevrilib. Onun sözlərinə görə, problemin həlli infeksiyaların profilaktikası, erkən diaqnostikası və yeni antibiotiklərin hazırlanmasından asılıdır.
Yeni fəaliyyət planı 2030-cu ilədək antibiotiklərə davamlı bakterial infeksiyalarla bağlı ölüm hallarının 10 faiz azaldılmasını nəzərdə tutur.
Mütəxəssislər antibiotiklərin yalnız həkim təyinatı ilə qəbul edilməsinin vacibliyini vurğulayır, özbaşına istifadənin isə təhlükəli nəticələrə səbəb ola biləcəyini bildirirlər./publika.az

The World Health Organization (WHO) has approved a new Global Action Plan covering the years 2026-2036 in the context of the rapid increase in antibiotic resistance.
According to WHO, in 2023, one in six cases of the most common bacterial infections was resistant to antibiotic treatment.
Based on research, in 2021, 4.71 million deaths were associated with antibiotic-resistant bacteria. Scientists warn that if urgent measures are not taken, this figure could reach 39 million by 2050.
It is reported that currently more than 40 percent of antibiotics are partially or completely ineffective against widespread diseases such as blood, intestinal, and urinary tract infections.
One of the points causing special concern is the spread of drug-resistant "E.coli" and "Klebsiella pneumoniae" bacteria. These microorganisms can cause severe infections, including sepsis, and deaths. According to information, more than 40 percent of "E.coli" strains and 55 percent of "Klebsiella pneumoniae" strains are resistant to third-generation cephalosporins, which are among the main treatment options.
WHO Director-General Tedros Adhanom Ghebreyesus stated that the increase in antibiotic resistance has become a serious threat to global health. According to him, solving the problem depends on infection prevention, early diagnosis, and the development of new antibiotics.
The new action plan aims to reduce deaths related to antibiotic-resistant bacterial infections by 10 percent by 2030.
Experts emphasize the importance of taking antibiotics only by doctor’s prescription, warning that self-medication can lead to dangerous consequences./publika.az