Antibiotiklər təsirini itirir:
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) antibiotiklərə davamlılığın sürətlə artması fonunda 2026-2036-cı illəri əhatə edən yeni Qlobal Fəaliyyət Planını təsdiqləyib.
ÜST-nin məlumatına görə, 2023-cü ildə ən geniş yayılmış bakterial infeksiyaların hər altıncı halı antibiotiklərlə müalicəyə davamlı olub.
Araşdırmalara əsasən, 2021-ci ildə 4,71 milyon ölüm antibiotiklərə davamlı bakteriyalarla əlaqəli olub. Alimlər xəbərdarlıq edirlər ki, təcili tədbirlər görülməzsə, 2050-ci ilə qədər bu göstərici 39 milyona çata bilər.
Bildirilir ki, hazırda antibiotiklərin 40 faizdən çoxu qan, bağırsaq və sidik yolları infeksiyaları kimi geniş yayılmış xəstəliklərə qarşı qismən və ya tamamilə təsirsizdir.
Xüsusi narahatlıq doğuran məqamlardan biri də dərmanlara davamlı "E.coli" və "Klebsiella pneumoniae" bakteriyalarının yayılmasıdır. Bu mikroorqanizmlər sepsis də daxil olmaqla ağır infeksiyalara və ölüm hallarına səbəb ola bilir. Məlumata görə, "E.coli" ştammlarının 40 faizdən çoxu, "Klebsiella pneumoniae" ştammlarının isə 55 faizi əsas müalicə vasitələrindən sayılan üçüncü nəsil sefalosporinlərə qarşı davamlıdır.
ÜST-nin baş direktoru Tedros Adhanom Qebreyesus bildirib ki, antibiotiklərə davamlılığın artması qlobal səhiyyə üçün ciddi təhlükəyə çevrilib. Onun sözlərinə görə, problemin həlli infeksiyaların profilaktikası, erkən diaqnostikası və yeni antibiotiklərin hazırlanmasından asılıdır.
Yeni fəaliyyət planı 2030-cu ilədək antibiotiklərə davamlı bakterial infeksiyalarla bağlı ölüm hallarının 10 faiz azaldılmasını nəzərdə tutur.
Mütəxəssislər antibiotiklərin yalnız həkim təyinatı ilə qəbul edilməsinin vacibliyini vurğulayır, özbaşına istifadənin isə təhlükəli nəticələrə səbəb ola biləcəyini bildirirlər./publika.az

Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) утвердила новый Глобальный план действий на 2026-2036 годы на фоне быстрого роста устойчивости к антибиотикам.
По данным ВОЗ, в 2023 году каждая шестая из наиболее распространенных бактериальных инфекций была устойчива к лечению антибиотиками.
Согласно исследованиям, в 2021 году 4,71 миллиона смертей были связаны с бактериями, устойчивыми к антибиотикам. Ученые предупреждают, что если не будут приняты срочные меры, к 2050 году этот показатель может достичь 39 миллионов.
Отмечается, что в настоящее время более 40 процентов антибиотиков частично или полностью неэффективны против широко распространенных болезней, таких как инфекции крови, кишечника и мочевыводящих путей.
Одним из особо тревожных факторов является распространение бактерий "E.coli" и "Klebsiella pneumoniae", устойчивых к лекарствам. Эти микроорганизмы могут вызывать тяжелые инфекции, включая сепсис, и приводить к смертельным исходам. По информации, более 40 процентов штаммов "E.coli" и 55 процентов штаммов "Klebsiella pneumoniae" устойчивы к третьему поколению цефалоспоринов, которые считаются основными средствами лечения.
Генеральный директор ВОЗ Тедрос Адханом Гебрейесус заявил, что рост устойчивости к антибиотикам стал серьезной угрозой для глобального здравоохранения. По его словам, решение проблемы зависит от профилактики инфекций, ранней диагностики и разработки новых антибиотиков.
Новый план действий предусматривает к 2030 году снижение смертности от бактериальных инфекций, устойчивых к антибиотикам, на 10 процентов.
Специалисты подчеркивают важность приема антибиотиков только по назначению врача, предупреждая о том, что самостоятельное применение может привести к опасным последствиям./publika.az