Almaniya kansleri Fridrix Merts Rusiya prezidenti Vladimir Putini qətllər törətməkdə və Qərbi zəiflətməyə çalışmaqda ittiham edib.
Musavat.com xəbər verir ki, Merts bu barədə "Reuters" agentliyinə açıqlamasında danışıb. O bildirib ki, Rusiyanın son günlər Polşa və Rumıniyanın hava məkanını pozması Kremlin Qərbin sərhədlərini yoxlamaq siyasətinin tərkib hissəsidir: “Putin uzun müddətdir sərhədləri yoxlayır, sabotaj edir. O, casusluq edir, qətllər törədir və bizi destabilizasiya etməyə çalışır. Rusiya cəmiyyətlərimizi sarsıtmaq istəyir”, – deyə kansler vurğulayıb.
Merz həmçinin Ukraynanın Rusiyaya təslim olmasını qəbuledilməz adlandırıb: “Diktə olunmuş sülh – azadlıqsız sülh Putini növbəti hədəfini axtarmağa sövq edəcək”, – deyə o xəbərdarlıq edib.

Канцлер Германии обвинил президента России в убийствах
Канцлер Германии Фридрих Мерц обвинил президента России Владимира Путина в совершении убийств и попытках ослабить Запад.
Как сообщает Musavat.com, Мерц заявил об этом в своем интервью агентству "Reuters". Он отметил, что недавние нарушения воздушного пространства Польши и Румынии Россией являются частью политики Кремля по проверке границ Запада: «Путин долгое время проверяет границы, совершает саботаж. Он занимается шпионажем, совершает убийства и пытается дестабилизировать нас. Россия хочет подорвать наши общества», – подчеркнул канцлер.
Мерц также назвал неприемлемой капитуляцию Украины перед Россией: «Навязанный мир — мир без свободы побудит Путина искать следующую цель», – предупредил он.