"Aİ-92" ilə "Aİ-95"i qarışdırmaq olar?
"Aİ-92" və "Aİ-95" markalı benzinləri qarışdırmaq avtomobil sürücüləri arasında ən çox müzakirə olunan mövzulardan biridir.
Milli.Az xəbər verir ki, fərqli oktanlı yanacaqların bir-birinə qatılması texniki cəhətdən mümkün olsa da, lakin bunun daimi vərdişə çevirmək olmaz. Hər bir avtomobilin mühərriki zavod tərəfindən konkret bir benzin növü üçün hazırlanır.
Bu iki yanacağı qarışdırdıqda mühərrik dayanmır və maşın hərəkət edir, lakin yanacağın keyfiyyəti dəyişir. Əgər avtomobilinizin kitabçasında "yalnız 95 tökün" yazılıbsa, onu "92" ilə qarışdırmaq mühərrikin gücünü azaldır və daxildə kiçik partlayışlara (detonasiyaya) səbəb olur. Bu isə zamanla mühərrikin detallarını sıradan çıxarır. Amma köhnə model maşınlara yüksək keyfiyyətli benzin qatmağın heç bir qorxusu yoxdur, sadəcə bu, sürücü üçün əlavə xərc deməkdir.
Vurğulanır ki, yolda qaldığınız fərqli vəziyyətlərdə və ya çarəsiz qaldıqda bu iki benzini qarışdırmaq olar, bununla maşın xarab olmaz. Lakin mühərrikin uzunömürlü olması üçün zavodun tələb etdiyi yanacaqdan istifadə etmək ən təhlükəsiz yoldur. Çünki müntəzəm olaraq fərqli benzinləri qarışdırmaq yanacaq sisteminin təmizliyini pozur və gələcəkdə baha başa gələn təmirlərə yol açır.
Qeyd edək ki, sürücülərə hər zaman eyni yanacaq növündən və etibarlı yanacaqdoldurma məntəqələrindən istifadə etmək tövsiyə olunur.

Can "AI-92" be mixed with "AI-95"?
According to Milli.Az, although mixing different octane fuels is technically possible, it should not be made a permanent habit. Each car engine is designed by the factory for a specific type of gasoline.
When these two fuels are mixed, the engine does not stop and the car moves, but the quality of the fuel changes. If your car's manual says "only fill 95," mixing it with "92" reduces the engine's power and causes small internal explosions (detonation). Over time, this damages the engine components. However, there is no fear in adding high-quality gasoline to older model cars; it simply means additional cost for the driver.
It is emphasized that in different situations where you are stranded on the road or when you are desperate, these two fuels can be mixed, and the car will not break down. However, to ensure the engine's longevity, using the fuel required by the factory is the safest way. Because regularly mixing different gasolines disrupts the cleanliness of the fuel system and leads to expensive repairs in the future.
It should be noted that drivers are always advised to use the same type of fuel and reliable fuel stations.