Alimlər ağcaqanadlara qarşı ən təsirli vasitəni müəyyən ediblər. Tədqiqat nəticələrinə görə bu baxımdan buxarlandırıcı fumiqatorlar liderdir.
Demokrat.az xəbər verir ki, beynəlxalq tədqiqat qrupunun araşdırması "Frontiers in Insect Science" jurnalında dərc olunub.
Tümen Dövlət Universitetinin alimləri də bu layihədə iştirak ediblər. Mütəxəssislər müxtəlif vasitələri Mali ərazisində sınaqdan keçiriblər. Təcrübələr Niger çayı sahilindəki savannada və paytaxt Bamakonun ətrafında aparılıb.
Tədqiqatçıların rəyinə görə buxarlandırıcı fumiqatorlar ən etibarlı müdafiəni təmin edir. Bu cihazların tərkibindəki uçucu piretroidlər həşəratları iflic edir. Maddələr ağcaqanadların sinir impulslarının ötürülməsini tamamilə bloklayır. Sınaqlar zamanı elektron qızdırıcılar ətrafda görünməz qoruyucu zona yaradıb.
Digər populyar vasitələr isə gözlənilən nəticəni verməyib. Tüstülü spirallar və ultrasəs cihazları həşəratları çox zəif qorxudur. Hətta bəzi hallarda bu vasitələr ümumiyyətlə işə yaramır. Alimlər sitrus qoxulu ətirli şamların da effektsiz olduğunu bildirirlər.
Bu mövzuda biologiya elmləri namizədi Pavel Qlazkov da xəbərdarlıq edib. Mütəxəssis ağcaqanadların təhlükəli xəstəliklər yaydığını xatırladıb. Bu həşəratlar malariya infeksiyasını ötürə bilər. Həmçinin parazit xəstəlikləri olan helmintoz və dirofilyarioz riskləri mövcuddur. Həşəratlar bədənə Denqe, Zika və Qərbi Nil qızdırması viruslarını da yoluxdurur.
Yəni alimlər yoxlayıb tapıblar ki, ağcaqanadlardan qorunmaq üçün ən yaxşısı maye və ya həblə işləyən elektron fumiqatorlardır. Çünki onlar həşəratları iflic edib yaxına buraxmır. Bizim bildiyimiz o tüstü verən spirallar, səs çıxaran cihazlar və limon qoxulu şamlar isə demək olar ki, heç bir işə yaramır. Həm də ehtiyatlı olmaq lazımdır, çünki bu ağcaqanadlar malariya və müxtəlif qorxulu qızdırma xəstəlikləri yaya bilir.

Самое эффективное средство против комаров
Учёные определили самое эффективное средство против комаров. По результатам исследования лидерами в этом направлении являются паровые фумигаторы.
Demokrat.az сообщает, что исследование международной группы было опубликовано в журнале "Frontiers in Insect Science".
Учёные Тюменского государственного университета также принимали участие в этом проекте. Специалисты испытали различные средства на территории Мали. Эксперименты проводились в саванне на берегу реки Нигер и в окрестностях столицы Бамако.
По мнению исследователей, паровые фумигаторы обеспечивают наиболее надёжную защиту. Летучие пиретроиды в составе этих устройств парализуют насекомых. Вещества полностью блокируют передачу нервных импульсов комаров. Во время испытаний электронные нагреватели создавали невидимую защитную зону вокруг.
Другие популярные средства не принесли ожидаемого результата. Дымовые спирали и ультразвуковые устройства слабо отпугивают насекомых. В некоторых случаях эти средства вообще не работают. Учёные отмечают, что также неэффективны свечи с цитрусовым ароматом.
В этой теме кандидат биологических наук Павел Глазков также предупредил. Специалист напомнил, что комары распространяют опасные болезни. Эти насекомые могут передавать малярийную инфекцию. Также существуют риски паразитарных заболеваний, таких как гельминтоз и дирофиляриоз. Насекомые заражают организм вирусами Денге, Зика и Западного Нильского лихорадки.
Иными словами, учёные проверили и выяснили, что для защиты от комаров лучше всего подходят электронные фумигаторы, работающие на жидкостях или таблетках. Потому что они парализуют насекомых и не позволяют им приближаться. Известные нам дымовые спирали, звуковые устройства и свечи с ароматом лимона практически неэффективны. Также нужно быть осторожными, так как комары могут распространять малярию и различные страшные лихорадочные заболевания.