Adnan Əhmədzadənin özündən 14 yaş kiçik həyat yoldaşı
Lüks həyatını, məşurlarla dostluğunu sosial şəbəkələr vasitəsi ilə gündəmə gətirməkdən çəkinməyən, SOCAR-ın Marketing və İqtisadi Əməliyyatlar İdarəsinin sabiq rəisi Adnan Əhmədzadənin ikinci Həyat yoldaşı Gülsəfə Cəfərova sabiq hüquq təmsilçisinin qızı imiş.
BUTA.TV xəbər verir ki, son dönəm daha çox iş adamı kimi təqdim edilən (etdirən) Adnan Əhmədzadənin həyat yoldaşı Gülsəfə Cəfərova hüquq siyasəti şöbəsinin müdir müavini Osman Cəfərovun qızıdır. Osman Cəfərov 2022-ci ildə dünyasını dəyişib. O.Cəfərov əslən Qazaxın Şıxlı kəndindən olub. Mərhum gənclik illlərində təhsil almaq üçün Bakıya gəlib və bundan sonra ömrünün qalan həyatını paytaxtda yaşamağa davam edib. Onun övladlarından 1992-ci il təvəllüdlü Gülsəfa Cəfərov İngiltərədə təhsil alıb. Cütlüyün tanış olma hekayəsi də elə orada baş verib.
Son zamanlar cütlük hər yerə birlikdə gedir, istər Kann Film Festivalında “The İdol” filminin premyerasında, istərsə də digər dünya səviyyəli şəxslərin evlərinə qonaq gedərkən birlikdə boy göstərirlər.
Adnan Əhmədzadənin sosial şəbəkədəki paylaşımlarından da görünür ki, o, məftunedici həyatında güzəştə getmir.
Qeyd edək ki, A.Əhmədzadə 2006-cı ildən SOCAR-ın Marketing və İqtisadi Əməliyyatlar İdarəsinin rəisi olub, “SOCAR-Trading”ə rəhbərlik edib. Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, İngiltərə və İspaniyada biznesmen kimi tanınır.

Adnan Ahmadzade's wife, who is 14 years younger than him Look whose official's daughter it is
Gulsafo Jafarova, the second wife of Adnan Ahmadzada, the former head of SOCAR's Marketing and Economic Operations Department who does not hesitate to bring his luxurious life and friendship with celebrities to the agenda through social networks, is said to be the daughter of a former legal representative.
BUTA.TV reports that recently, Adnan Ahmadzada, who has been presented (and presented himself) more as a businessman, is married to Gulsafo Jafarova, the daughter of Osman Jafarov, deputy head of the legal policy department. Osman Jafarov passed away in 2022. O. Jafarov was originally from Shikhly village of Gazakh. The late gentleman came to Baku in his youth to study and continued to live the rest of his life in the capital. One of his children, Gulsafo Jafarova, born in 1992, studied in England. The couple’s story of acquaintance also happened there.
Recently, the couple has been going everywhere together; whether at the Cannes Film Festival premiere of “The Idol” film or visiting the homes of other world-class individuals, they appear together.
From Adnan Ahmadzada’s social media posts, it is evident that he does not compromise on his enchanting life.
It should be noted that A. Ahmadzada was the head of SOCAR’s Marketing and Economic Operations Department from 2006 and led “SOCAR-Trading.” He is known as a businessman in the United Arab Emirates, England, and Spain.