ABŞ-nin xarici ölkələrin təqribən 40 faizi ilə ticarəti azalıb
ABŞ Prezidenti Donald Tramp özünün tarif siyasəti ilə Vaşinqtonun dünya dövlətlərinin demək olar ki, 40%-i ilə olan ticarət əlaqələrini azaldıb.
Oxu.Az bildirir ki, bu barədə "RİA Novosti" agentliyi ABŞ-nin gömrük orqanlarının məlumatlarına istinadən xəbər verir.
Agentliyin tanış olduğu statistikaya əsasən, 2025-ci ilin yanvar-oktyabr ayları ərzində ABŞ 232 ticarət tərəfdaşından 86-sı ilə əmtəə dövriyyəsini azaldıb ki, bu da bütün yurisdiksiyaların 37%-ni təşkil edir.
Ən kəskin azalma Qəzza zolağı ilə qeydə alınıb, ticarət dövriyyəsi 177 dəfə azalaraq 2.6 min dollara düşüb. Əhəmiyyətli dərəcədə azalmanın müşahidə olunduğu ölkələr arasında Afrika dövlətləri - Eritreya (-88.8%), CAR (-68.1%), Tanzaniya (-63.4%), həmçinin Qrenlandiya (-86.6%), Monako (-67,5%) və Bosniya və Herseqovina (-60%) daxil olmaqla 12 Avropa ölkəsi yer alıb.
Şərqi Asiyada ticarət dövriyyəsi ən çox Laos (-54%), Bruney (-24.2%) və Çinlə (-23.2%) azalıb. Mərkəzi Asiyada isə bu azalma Monqolustan (-43.6%), Tacikistan (-29.3%) və Qazaxıstanda (-15.7%) qeydə alınıb. Yaxın Şərqdə isə geriləmə Yəmən (-55.9%) və İrana (-38.5%) təsir edib.

Президент США Дональд Трамп своей тарифной политикой сократил торговые связи Вашингтона почти с 40% мировых государств.
Об этом сообщает Oxu.Az со ссылкой на данные таможенных органов США, передает агентство "РИА Новости".
Согласно статистике, с которой ознакомилось агентство, в период с января по октябрь 2025 года США уменьшили товарооборот с 86 из 232 торговых партнеров, что составляет 37% всех юрисдикций.
Самое резкое сокращение зафиксировано с сектором Газа — товарооборот уменьшился в 177 раз, составив 2,6 тыс. долларов. Значительное снижение наблюдается среди африканских государств — Эритреи (-88,8%), ЦАР (-68,1%), Танзании (-63,4%), а также среди 12 европейских стран, включая Гренландию (-86,6%), Монако (-67,5%) и Боснию и Герцеговину (-60%).
В Восточной Азии наибольшее снижение товарооборота отмечено с Лаосом (-54%), Брунеем (-24,2%) и Китаем (-23,2%). В Центральной Азии это снижение зарегистрировано в Монголии (-43,6%), Таджикистане (-29,3%) и Казахстане (-15,7%). На Ближнем Востоке спад затронул Йемен (-55,9%) и Иран (-38,5%).