ABŞ-nin xarici ölkələrin təqribən 40 faizi ilə ticarəti azalıb
ABŞ Prezidenti Donald Tramp özünün tarif siyasəti ilə Vaşinqtonun dünya dövlətlərinin demək olar ki, 40%-i ilə olan ticarət əlaqələrini azaldıb.
Oxu.Az bildirir ki, bu barədə "RİA Novosti" agentliyi ABŞ-nin gömrük orqanlarının məlumatlarına istinadən xəbər verir.
Agentliyin tanış olduğu statistikaya əsasən, 2025-ci ilin yanvar-oktyabr ayları ərzində ABŞ 232 ticarət tərəfdaşından 86-sı ilə əmtəə dövriyyəsini azaldıb ki, bu da bütün yurisdiksiyaların 37%-ni təşkil edir.
Ən kəskin azalma Qəzza zolağı ilə qeydə alınıb, ticarət dövriyyəsi 177 dəfə azalaraq 2.6 min dollara düşüb. Əhəmiyyətli dərəcədə azalmanın müşahidə olunduğu ölkələr arasında Afrika dövlətləri - Eritreya (-88.8%), CAR (-68.1%), Tanzaniya (-63.4%), həmçinin Qrenlandiya (-86.6%), Monako (-67,5%) və Bosniya və Herseqovina (-60%) daxil olmaqla 12 Avropa ölkəsi yer alıb.
Şərqi Asiyada ticarət dövriyyəsi ən çox Laos (-54%), Bruney (-24.2%) və Çinlə (-23.2%) azalıb. Mərkəzi Asiyada isə bu azalma Monqolustan (-43.6%), Tacikistan (-29.3%) və Qazaxıstanda (-15.7%) qeydə alınıb. Yaxın Şərqdə isə geriləmə Yəmən (-55.9%) və İrana (-38.5%) təsir edib.

Trade between the US and approximately 40 percent of foreign countries has decreased.
US President Donald Trump has reduced Washington's trade relations with nearly 40% of the world's states through his tariff policy.
Oxu.Az reports that this was informed by the "RIA Novosti" agency citing data from US customs authorities.
According to the statistics familiar to the agency, from January to October 2025, the US reduced commodity turnover with 86 of its 232 trade partners, which constitutes 37% of all jurisdictions.
The sharpest decrease was recorded with the Gaza Strip, with trade turnover dropping 177 times to $2.6 thousand. Countries with significant decreases include African states - Eritrea (-88.8%), CAR (-68.1%), Tanzania (-63.4%), as well as Greenland (-86.6%), Monaco (-67.5%), and Bosnia and Herzegovina (-60%), among 12 European countries.
In East Asia, trade turnover decreased most with Laos (-54%), Brunei (-24.2%), and China (-23.2%). In Central Asia, this decrease was recorded in Mongolia (-43.6%), Tajikistan (-29.3%), and Kazakhstan (-15.7%). In the Middle East, the decline affected Yemen (-55.9%) and Iran (-38.5%).