Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsi bu ölkəyə zərbə endiribmiş –
ABŞ Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsi (MKİ) bu ayın əvvəlində Venesuela sahillərində yerləşən bir liman obyektinə pilotsuz uçuş aparatı ilə zərbə endirib.
Medianews.az bildirir ki, xəbəri CNN kanalı öz mənbələrinə istinadla yayıb.
Kanal vurğulayır ki, bu, ABŞ-ın Venesuela ərazisində həyata keçirdiyi ilk məlum hücumdur.
İndiyədək açıqlanmayan əməliyyat zamanı Venesuela sahillərindəki ucqar bir körpü hədəf alınıb. ABŞ hökuməti həmin obyektin Venesuelanın məşhur “Tren de Aragua” kriminal qruplaşması tərəfindən narkotiklərin saxlanması və daha sonra gəmilərlə daşınması üçün istifadə edildiyini düşünür. Məlumata görə, zərbə anında obyektdə heç kim olmayıb və itki qeydə alınmayıb.
İki mənbə CNN-ə əməliyyat zamanı ABŞ Xüsusi Əməliyyat Qüvvələrinin kəşfiyyat dəstəyi göstərdiyini desə də, Xüsusi Əməliyyatlar Komandanlığının sözçüsü kanala açıqlamasında bunu təkzib edib. Onun sözlərinə görə, “Xüsusi Əməliyyat Qüvvələri bu əməliyyata, o cümlədən kəşfiyyat dəstəyinə cəlb olunmayıb”.
ABŞ Prezidenti Donald Tramp ötən həftə, dekabrın 26-da verdiyi, diqqətdən kənarda qalan müsahibəsində hücuma ilk dəfə eyham vurub. Lakin bu həftə jurnalistlərin birbaşa suallarına baxmayaraq, hadisə ilə bağlı detalları açıqlamayıb.
Analitiklər hesab edirlər ki, bu zərbə ABŞ-la Venesuela Prezidenti Nikolas Maduro arasında gərginliyi daha da artıra bilər. Vaşinqton uzun müddətdir Maduronu hakimiyyətdən getməyə məcbur etmək üçün hərbi təzyiqləri gücləndirir.
ABŞ indiyədək Karib hövzəsində və Sakit okeanın şərqində “narkotiklərlə mübarizə kampaniyası” çərçivəsində 30-dan çox qayığı məhv edib. Eyni zamanda Tramp Venesuelaya daxil olan və ölkəni tərk edən sanksiyaya məruz qalmış neft tankerlərinə qarşı blokada göstərişi verib. Tramp əvvəllər də Venesuelanı onun ərazisinə zərbə endirilə biləcəyi ilə hədələyib. Lakin bu ay MKİ tərəfindən həyata keçirilən hücuma qədər ABŞ-ın Venesuela ilə bağlı məlum zərbələri yalnız beynəlxalq sularda narkotik qaçaqmalçılığında şübhəli bilinən gəmilərə qarşı olub.
MKİ hadisə ilə bağlı CNN-ə şərh verməkdən imtina edib.
Donald Tramp dekabrın 26-dakı müsahibəsində Venesuelaya qarşı kampaniyadan danışarkən “gəmilərin yan aldığı böyük bir obyekti sıradan çıxardıqlarını” deyib. Bir neçə gün sonra bu məsələyə yenidən toxunan Tramp ABŞ-ın “narkotiklə yüklənən qayıqların hazırlandığı liman zonasını” vurduğunu bildirib, lakin əməliyyatın MKİ, yoxsa hərbi qüvvələr tərəfindən aparıldığını açıqlamayıb.
“Biz bütün qayıqları vurduq, sonra onların yan aldığı ərazini vurduq” deyə Tramp bildirib. O deyib ki, artıq həmin liman mövcud deyil”.
Mənbələrdən biri zərbənin hədəfi məhv etdiyini və bu baxımdan uğurlu olduğunu desə də, əməliyyatı daha çox simvolik addım kimi qiymətləndirib. Çünki Venesueladan narkotik daşınması üçün istifadə olunan liman obyektləri çoxdur. Hücumun ölkə daxilində də real vaxtda ciddi rezonans doğurmadığı bildirilir.

Центральное разведывательное управление США (ЦРУ) в начале этого месяца нанесло удар с использованием беспилотника по портовому объекту у берегов Венесуэлы.
Medianews.az сообщает, что новость была опубликована телеканалом CNN со ссылкой на собственные источники.
Канал подчеркивает, что это первая известная атака США на территории Венесуэлы.
В операции, которая до сих пор не была объявлена, целью стал удалённый мост у берегов Венесуэлы. Правительство США считает, что этот объект используется известной криминальной группировкой Венесуэлы "Tren de Aragua" для хранения наркотиков и последующей перевозки их на кораблях. По информации, во время удара на объекте никого не было, и не было зарегистрировано жертв.
Два источника сообщили CNN, что во время операции разведывательную поддержку оказывали силы специальных операций США, однако представитель Командования специальных операций опроверг это в заявлении каналу. По его словам, "Силы специальных операций не были задействованы в этой операции, включая разведывательную поддержку".
Президент США Дональд Трамп впервые намекнул на атаку в мало замеченном интервью, данном 26 декабря на прошлой неделе. Однако на этой неделе, несмотря на прямые вопросы журналистов, он не стал раскрывать детали инцидента.
Аналитики считают, что этот удар может ещё больше усилить напряжённость между США и президентом Венесуэлы Николасом Мадуро. Вашингтон уже долгое время усиливает военное давление, чтобы заставить Мадуро покинуть власть.
Ранее США уничтожили более 30 лодок в Карибском бассейне и на востоке Тихого океана в рамках кампании по борьбе с наркотиками. Также Трамп дал указание заблокировать нефтяные танкеры, санкционированные и идущие в Венесуэлу или покидающие страну. Ранее Трамп угрожал Венесуэле возможными ударами на ее территории. Однако до удара, проведённого ЦРУ в этом месяце, известные удары США по Венесуэле касались лишь судов, подозреваемых в наркотрафике в международных водах.
ЦРУ отказалось комментировать инцидент для CNN.
В интервью 26 декабря Дональд Трамп, говоря о кампании против Венесуэлы, заявил, что "был уничтожен крупный объект, где заправлялись лодки". Несколько дней спустя Трамп вновь обратился к этому вопросу, сообщив, что США нанесли удар по портовой зоне, где готовились лодки, нагруженные наркотиками, однако не уточнил, проводилась ли операция ЦРУ или военными.
"Мы уничтожили все лодки, потом ударили по их месту заправки", — сказал Трамп. Он добавил, что этот порт больше не существует.
Один из источников отметил, что удар был успешным, поскольку цель была уничтожена, однако операцию скорее оценили как символический шаг, поскольку объектов портов, используемых для перевозки наркотиков из Венесуэлы, много. Сообщается, что атака не вызвала серьезного резонанса в стране в режиме реального времени.