Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsi bu ölkəyə zərbə endiribmiş –
ABŞ Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsi (MKİ) bu ayın əvvəlində Venesuela sahillərində yerləşən bir liman obyektinə pilotsuz uçuş aparatı ilə zərbə endirib.
Medianews.az bildirir ki, xəbəri CNN kanalı öz mənbələrinə istinadla yayıb.
Kanal vurğulayır ki, bu, ABŞ-ın Venesuela ərazisində həyata keçirdiyi ilk məlum hücumdur.
İndiyədək açıqlanmayan əməliyyat zamanı Venesuela sahillərindəki ucqar bir körpü hədəf alınıb. ABŞ hökuməti həmin obyektin Venesuelanın məşhur “Tren de Aragua” kriminal qruplaşması tərəfindən narkotiklərin saxlanması və daha sonra gəmilərlə daşınması üçün istifadə edildiyini düşünür. Məlumata görə, zərbə anında obyektdə heç kim olmayıb və itki qeydə alınmayıb.
İki mənbə CNN-ə əməliyyat zamanı ABŞ Xüsusi Əməliyyat Qüvvələrinin kəşfiyyat dəstəyi göstərdiyini desə də, Xüsusi Əməliyyatlar Komandanlığının sözçüsü kanala açıqlamasında bunu təkzib edib. Onun sözlərinə görə, “Xüsusi Əməliyyat Qüvvələri bu əməliyyata, o cümlədən kəşfiyyat dəstəyinə cəlb olunmayıb”.
ABŞ Prezidenti Donald Tramp ötən həftə, dekabrın 26-da verdiyi, diqqətdən kənarda qalan müsahibəsində hücuma ilk dəfə eyham vurub. Lakin bu həftə jurnalistlərin birbaşa suallarına baxmayaraq, hadisə ilə bağlı detalları açıqlamayıb.
Analitiklər hesab edirlər ki, bu zərbə ABŞ-la Venesuela Prezidenti Nikolas Maduro arasında gərginliyi daha da artıra bilər. Vaşinqton uzun müddətdir Maduronu hakimiyyətdən getməyə məcbur etmək üçün hərbi təzyiqləri gücləndirir.
ABŞ indiyədək Karib hövzəsində və Sakit okeanın şərqində “narkotiklərlə mübarizə kampaniyası” çərçivəsində 30-dan çox qayığı məhv edib. Eyni zamanda Tramp Venesuelaya daxil olan və ölkəni tərk edən sanksiyaya məruz qalmış neft tankerlərinə qarşı blokada göstərişi verib. Tramp əvvəllər də Venesuelanı onun ərazisinə zərbə endirilə biləcəyi ilə hədələyib. Lakin bu ay MKİ tərəfindən həyata keçirilən hücuma qədər ABŞ-ın Venesuela ilə bağlı məlum zərbələri yalnız beynəlxalq sularda narkotik qaçaqmalçılığında şübhəli bilinən gəmilərə qarşı olub.
MKİ hadisə ilə bağlı CNN-ə şərh verməkdən imtina edib.
Donald Tramp dekabrın 26-dakı müsahibəsində Venesuelaya qarşı kampaniyadan danışarkən “gəmilərin yan aldığı böyük bir obyekti sıradan çıxardıqlarını” deyib. Bir neçə gün sonra bu məsələyə yenidən toxunan Tramp ABŞ-ın “narkotiklə yüklənən qayıqların hazırlandığı liman zonasını” vurduğunu bildirib, lakin əməliyyatın MKİ, yoxsa hərbi qüvvələr tərəfindən aparıldığını açıqlamayıb.
“Biz bütün qayıqları vurduq, sonra onların yan aldığı ərazini vurduq” deyə Tramp bildirib. O deyib ki, artıq həmin liman mövcud deyil”.
Mənbələrdən biri zərbənin hədəfi məhv etdiyini və bu baxımdan uğurlu olduğunu desə də, əməliyyatı daha çox simvolik addım kimi qiymətləndirib. Çünki Venesueladan narkotik daşınması üçün istifadə olunan liman obyektləri çoxdur. Hücumun ölkə daxilində də real vaxtda ciddi rezonans doğurmadığı bildirilir.

The US Central Intelligence Agency has reportedly dealt a blow to this country –
The US Central Intelligence Agency has reportedly dealt a blow to this country – Now it is coming to light
The US Central Intelligence Agency (CIA) struck a port facility located off the coast of Venezuela with a drone strike earlier this month.
Medianews.az reports that the news was published by CNN channel citing its sources.
The channel emphasizes that this is the first known attack carried out by the US on Venezuelan territory.
During the previously undisclosed operation, a remote pier off the coast of Venezuela was targeted. The US government believes that the facility was used by Venezuela’s notorious “Tren de Aragua” criminal group to store narcotics and later transport them by ships. According to the information, no one was present at the site during the strike and no casualties were recorded.
Although two sources told CNN that the US Special Operations Forces provided intelligence support during the operation, a spokesperson for the Special Operations Command denied this to the channel. According to him, “Special Operations Forces were not involved in this operation, including providing intelligence support.”
US President Donald Trump hinted at the attack for the first time in a little-noticed interview given on December 26 last week. However, despite journalists’ direct questions this week, he did not disclose details regarding the incident.
Analysts believe that this strike could further escalate tensions between the US and Venezuelan President Nicolas Maduro. Washington has long been increasing military pressure to force Maduro out of power.
So far, the US has destroyed more than 30 boats in the Caribbean basin and the eastern Pacific Ocean within the framework of its “anti-narcotics campaign.” At the same time, Trump has ordered a blockade against sanctioned oil tankers entering and leaving Venezuela. Trump has previously threatened Venezuela with possible strikes on its territory. However, until this month’s attack carried out by the CIA, known US strikes concerning Venezuela were only against vessels suspected of drug trafficking in international waters.
The CIA declined to comment to CNN about the incident.
In the December 26 interview, when discussing the campaign against Venezuela, Donald Trump said they “destroyed a large facility where boats refueled.” A few days later, revisiting the issue, Trump stated that the US struck the “port area where drug-loaded boats were prepared,” but did not clarify whether the operation was conducted by the CIA or the military forces.
“We destroyed all the boats, then we struck the area where they were refueled,” Trump said. He added that the port no longer exists.
Although one source said the strike destroyed the target and was successful in that regard, the operation was largely regarded as a symbolic step. This is because there are many port facilities used for narcotics trafficking from Venezuela. It is reported that the attack did not cause serious real-time resonance inside the country either.