Balıkəsirdə 6,1 bal gücündə zəlzələ: Ərdoğan və Yerlikayadan açıqlama — bölgədə qiymətləndirmə işləri davam edir
Musavat.com xəbər verir ki, Türkiyənin Balıkəsir vilayətinin Sındırgı rayonunda 6,1 bal gücündə güclü zəlzələ baş verib. Bu barədə məlumatı Fövqəladə Halların İdarə Olunması Agentliyi (AFAD) yayıb.
Məlumata əsasən, zəlzələnin episentri yerin 5,99 kilometr dərinliyində yerləşib. Təkanlar yerli vaxtla saat 22:48-də qeydə alınıb və İstanbul, Çanaqqala, Tekirdağ, Bursa, İzmir, Manisa və Aydın kimi bir çox vilayətlərdə hiss olunub.
Hadisədən dərhal sonra AFAD və digər aidiyyəti qurumlar bölgəyə monitorinq və qiymətləndirmə qrupları göndərib. Hazırda dağıntı və xəsarət alanlarla bağlı məlumatlar dəqiqləşdirilir.
Zəlzələnin təsiri və ilkin məlumatlar
Episentri Sındırgı olan yeraltı təkanların xüsusilə Marmara bölgəsində geniş hiss olunduğu bildirilir. Sosial şəbəkələrdə yayılan görüntülərdə bir sıra binaların zədələndiyi və bəzi tikililərin tamamilə uçduğu görünür. Yerli sakinlər hadisə zamanı güclü silkələnmə və səs eşitdiklərini bildiriblər.
Prezident Ərdoğandan reaksiya
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Balıkəsirdə baş verən zəlzələ ilə bağlı açıqlama yayıb və xalqı təmkinli olmağa çağırıb:
“Balıkəsirin Sındırgı rayonunda baş verən və ətraf bölgələrdə də hiss olunan zəlzələdən təsirlənən vətəndaşlarımıza keçmiş olsun arzularımı çatdırıram”.
Ərdoğan bildirib ki, AFAD başda olmaqla bütün aidiyyəti qurumlar hadisə yerindədir:
“AFAD-ımız başda olmaqla əlaqədar qurumlarımız sahədə araşdırma və yoxlama işlərini diqqətlə davam etdirir, prosesi yaxından izləyirik”.
Daxili işlər naziri Əli Yerlikayadan açıqlama
Türkiyənin daxili işlər naziri Əli Yerlikaya hadisə ilə bağlı rəsmi açıqlama verib:
“Balıkəsir vilayətinin Sındırgı bölgəsində 6,1 bal gücündə zəlzələ baş verib. Ətraf vilayətlərdə də hiss olunan zəlzələ ilə bağlı AFAD və əlaqədar qurumlarımızın bütün komandaları dərhal sahə yoxlamalarına başlayıblar. Zəlzələdən təsirlənən vətəndaşlarımıza keçmiş olsun diləklərimi çatdırıram. Allah ölkəmizi və millətimizi fəlakətlərdən qorusun”.
Nazirin sözlərinə görə, bütün xilasetmə, polis və təhlükəsizlik qüvvələri bölgədə koordinasiyalı şəkildə fəaliyyət göstərir.
Son vəziyyət və tədbirlər
Hazırda AFAD və təhlükəsizlik qüvvələri bölgədə dağıntıların miqyasını qiymətləndirir, təhlükəsizlik tədbirlərini gücləndirir və zərərçəkənlərə yardım göstərir.
Bəzi bölgələrdə elektrik enerjisi və rabitə fasilələri qısa müddətlik kəsilib, lakin təchizatın bərpası istiqamətində işlər aparılır.
Zəlzələnin fəsadları və mümkün maddi zərərlə bağlı rəsmi açıqlamanın yaxın saatlarda AFAD tərəfindən veriləcəyi gözlənilir.

В Турции СИЛЬНОЕ землетрясение: Есть разрушения
В Балыкесире произошло землетрясение магнитудой 6,1: заявления Эрдогана и Йерликая — работы по оценке продолжаются в регионе
Как сообщает Musavat.com, в районе Сындыргы провинции Балыкесир в Турции произошло сильное землетрясение магнитудой 6,1. Эта информация опубликована Агентством по управлению чрезвычайными ситуациями (AFAD).
Согласно данным, эпицентр землетрясения находился на глубине 5,99 километра. Толчки были зафиксированы в 22:48 по местному времени и ощущались во многих провинциях, таких как Стамбул, Чанаккале, Текирдаг, Бурса, Измир, Маниса и Айдын.
Сразу после происшествия AFAD и другие соответствующие органы направили в регион группы мониторинга и оценки. В настоящее время уточняются данные о разрушениях и пострадавших.
Влияние землетрясения и первоначальные данные
Сообщается, что подземные толчки с эпицентром в Сындыргы были особенно сильно ощутимы в регионе Мармара. На снимках, распространяемых в социальных сетях, видно, что ряд зданий получил повреждения, а некоторые постройки полностью разрушены. Местные жители сообщали о сильных встрясках и слышимых звуках во время происшествия.
Реакция президента Эрдогана
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган выступил с заявлением по поводу землетрясения в Балыкесире, призвав население сохранять спокойствие:
«Передаю свои соболезнования нашим гражданам, пострадавшим от землетрясения в районе Сындыргы Балыкесира и ощутившим его также в прилегающих районах».
Эрдоган сообщил, что все соответствующие органы, во главе с AFAD, находятся на месте происшествия:
«Наше агентство AFAD и другие структурные подразделения продолжают внимательно проводить исследования и проверки на месте происшествия, мы внимательно следим за процессом».
Заявление министра внутренних дел Али Йерликая
Министр внутренних дел Турции Али Йерликая дал официальное заявление касательно происшествия:
«В районе Сындыргы провинции Балыкесир произошло землетрясение магнитудой 6,1. Землетрясение ощущалось также в соседних провинциях. Все команды AFAD и других соответствующих структур сразу приступили к обследованиям на местах. Передаю свои соболезнования пострадавшим гражданам. Пусть Аллах защитит нашу страну и нацию от бедствий».
По словам министра, все спасательные, полицейские и службы безопасности координированно действуют в регионе.
Текущая ситуация и принятые меры
В настоящее время AFAD и службы безопасности оценивают масштаб разрушений, усиливают меры безопасности и оказывают помощь пострадавшим.
В некоторых районах наблюдались кратковременные отключения электроэнергии и связи, однако ведутся работы по восстановлению электроснабжения.
Официальное заявление AFAD о последствиях и возможных материальных убытках ожидается в ближайшие часы.