"Toyota" həvəskarlarına pis xəbər
ABŞ-nin aktivist investisiya fondu Elliott Investment Management Yaponiyanın sənaye nəhənglərindən biri olan Toyota Industries şirkətini almaq üçün investorları ətrafına toplamağa çalışır. Fondun təklif etdiyi qiymət isə Toyota qrupunun əvvəlki təklifindən daha yüksəkdir.
Demokrat.az xəbər verir ki, məsələ birbaşa "Toyota Motor Corporation"ın satılması deyil. Söhbət qrupun tərkibində fəaliyyət göstərən "Toyota Industries"in özəlləşdirilməsi planı ətrafında yaranan mübahisədən gedir.
Məlumata görə, Elliott səhmdarlara mövcud bazar qiyməti səviyyəsində və ya daha yüksək məbləğ təklif etməyə hazırdır. Fond hesab edir ki, şirkətin real dəyəri hər səhm üçün azı 26 min yen təşkil edir. Halbuki Toyota qrupunun yanvar ayında açıqladığı təklif 18 min 800 yen səviyyəsində idi.
Tokio birjasında səhmlər son əməliyyatlarda 20 min 270 yenə qədər yüksəlib ki, bu da investorların daha yüksək qiymət gözləntisinin formalaşdığını göstərir.
"Bloomberg"in yaydığı xəbərə əsasən, azlıq səhmdarlarının təzyiqi fonunda Toyota qrupu təklif qiymətini artırıb və müddəti uzadıb. Lakin Elliott digər investorları səhmlərini satmamağa çağıraraq sövdələşməni əngəlləməyə çalışır.
Hazırda investorların təxminən 33 faizi səhmlərini satmağa razılıq verib. Qrupun artıq sahib olduğu 25 faizlik pay da nəzərə alınarsa, məcburi satınalma həddinə çatmaq üçün hələ müəyyən faiz çatışmır.
Əgər razılaşma baş tutsa, Toyota Industries açıq bazardan çıxarılaraq Toyota Fudosan Co. adlı qeyri-ictimai daşınmaz əmlak şirkətinin nəzarətinə keçəcək. Qrupun son təklifi şirkətin ümumi dəyərini təxminən 6,1 trilyon yen səviyyəsində qiymətləndirir. Sövdələşmənin ümumi dəyərinin isə 5,4 trilyon yenə çata biləcəyi bildirilir.
Beləliklə, sual aktual qalır: Yapon sənaye nəhəngi xarici fondun təzyiqi qarşısında geri addım atacaq, yoxsa investor savaşında üstünlük yerli tərəfdə qalacaq? Qərar yaxın həftələrdə məlum ola bilər.

Активный инвестиционный фонд США Elliott Investment Management пытается собрать вокруг себя инвесторов для приобретения одной из японских промышленных компаний — Toyota Industries. При этом цена, предлагаемая фондом, выше предыдущего предложения группы Toyota.
По информации Democrat.az, речь идет не напрямую о продаже "Toyota Motor Corporation". Спор возник вокруг планов приватизации компании "Toyota Industries", которая функционирует в составе группы.
Согласно данным, Elliott готов предложить акционерам цену на уровне текущей рыночной стоимости или выше. Фонд считает, что реальная стоимость компании составляет не менее 26 тысяч иен за акцию. Тогда как предложение группы Toyota, объявленное в январе, составляло 18 800 иен.
На токийской бирже акции в последних операциях поднялись до 20 270 иен, что свидетельствует о формировании у инвесторов ожиданий более высокой цены.
Согласно сообщению "Bloomberg", под давлением миноритарных акционеров группа Toyota повысила цену предложения и продлила срок. Однако Elliott призывает других инвесторов не продавать акции и пытается блокировать сделку.
В настоящее время около 33 процентов инвесторов согласились продать акции. С учетом уже принадлежащей группе доли в 25 процентов, для достижения порога обязательного выкупа еще не хватает определенного процента.
Если соглашение состоится, Toyota Industries будет выведена с открытого рынка и перейдет под контроль частной компании по недвижимости Toyota Fudosan Co. Последнее предложение группы оценивает общую стоимость компании примерно в 6,1 триллиона иен. Общая стоимость сделки может достичь 5,4 триллиона иен.
Таким образом, остается актуальным вопрос: уступит ли японский промышленный гигант под давлением иностранного фонда или преимущество в борьбе инвесторов останется за местной стороной? Решение может быть известно в ближайшие недели.