"Toyota" həvəskarlarına pis xəbər
ABŞ-nin aktivist investisiya fondu Elliott Investment Management Yaponiyanın sənaye nəhənglərindən biri olan Toyota Industries şirkətini almaq üçün investorları ətrafına toplamağa çalışır. Fondun təklif etdiyi qiymət isə Toyota qrupunun əvvəlki təklifindən daha yüksəkdir.
Demokrat.az xəbər verir ki, məsələ birbaşa "Toyota Motor Corporation"ın satılması deyil. Söhbət qrupun tərkibində fəaliyyət göstərən "Toyota Industries"in özəlləşdirilməsi planı ətrafında yaranan mübahisədən gedir.
Məlumata görə, Elliott səhmdarlara mövcud bazar qiyməti səviyyəsində və ya daha yüksək məbləğ təklif etməyə hazırdır. Fond hesab edir ki, şirkətin real dəyəri hər səhm üçün azı 26 min yen təşkil edir. Halbuki Toyota qrupunun yanvar ayında açıqladığı təklif 18 min 800 yen səviyyəsində idi.
Tokio birjasında səhmlər son əməliyyatlarda 20 min 270 yenə qədər yüksəlib ki, bu da investorların daha yüksək qiymət gözləntisinin formalaşdığını göstərir.
"Bloomberg"in yaydığı xəbərə əsasən, azlıq səhmdarlarının təzyiqi fonunda Toyota qrupu təklif qiymətini artırıb və müddəti uzadıb. Lakin Elliott digər investorları səhmlərini satmamağa çağıraraq sövdələşməni əngəlləməyə çalışır.
Hazırda investorların təxminən 33 faizi səhmlərini satmağa razılıq verib. Qrupun artıq sahib olduğu 25 faizlik pay da nəzərə alınarsa, məcburi satınalma həddinə çatmaq üçün hələ müəyyən faiz çatışmır.
Əgər razılaşma baş tutsa, Toyota Industries açıq bazardan çıxarılaraq Toyota Fudosan Co. adlı qeyri-ictimai daşınmaz əmlak şirkətinin nəzarətinə keçəcək. Qrupun son təklifi şirkətin ümumi dəyərini təxminən 6,1 trilyon yen səviyyəsində qiymətləndirir. Sövdələşmənin ümumi dəyərinin isə 5,4 trilyon yenə çata biləcəyi bildirilir.
Beləliklə, sual aktual qalır: Yapon sənaye nəhəngi xarici fondun təzyiqi qarşısında geri addım atacaq, yoxsa investor savaşında üstünlük yerli tərəfdə qalacaq? Qərar yaxın həftələrdə məlum ola bilər.

Bad news for "Toyota" enthusiasts
The US activist investment fund Elliott Investment Management is trying to gather investors to acquire Toyota Industries, one of Japan's industrial giants. The price proposed by the fund is higher than the Toyota group's previous offer.
According to Demokrat.az, the matter is not directly about the sale of "Toyota Motor Corporation." The discussion revolves around the privatization plan of "Toyota Industries," which operates within the group.
According to information, Elliott is ready to offer shareholders an amount at or above the current market price. The fund believes that the real value of the company is at least 26,000 yen per share. Meanwhile, the Toyota group's offer announced in January was at the level of 18,800 yen.
Shares on the Tokyo Stock Exchange have risen to 20,270 yen in recent transactions, indicating that investors’ expectations for a higher price have formed.
According to a report by "Bloomberg," under pressure from minority shareholders, the Toyota group has increased its offer price and extended the deadline. However, Elliott is trying to block the deal by urging other investors not to sell their shares.
Currently, about 33 percent of investors have agreed to sell their shares. Considering the 25 percent stake already owned by the group, a certain percentage is still missing to reach the compulsory purchase threshold.
If the agreement goes through, Toyota Industries will be taken off the public market and become controlled by a private real estate company called Toyota Fudosan Co. The group's latest offer values the company's total worth at approximately 6.1 trillion yen. It is reported that the total deal value could reach 5.4 trillion yen.
Thus, the question remains relevant: Will the Japanese industrial giant step back under the pressure of the foreign fund, or will the local side prevail in the investor battle? The decision may become clear in the coming weeks.