Rusiyanın Zabaykalye əyalətində Rusiya vətəndaşlığını yenicə qəbul etmiş 3 azərbaycanlının sənədləri ləğv olunub.
Modern.az xəbər verir ki, həmin azərbaycanlılar sosial şəbəkələrdə Rusiya ordusunu nüfuzdan salmaqla bağlı fikirlər paylaşdığı üçün təzyiqlə üzləşiblər.
Yerli miqrasiya orqanları həmyerlilərimizi bölgədə yaşayan müəyyən miqrant qrupları arasında hərbi xidmətə mənfi münasibətə sövq etməkdə də ittiham edirlər.
Təhlükəsizlik orqanları vətəndaşlığı ləğv edilən azərbaycanlıları deportasiya etməyə hazırlaşır.
Qeyd edək ki, son dövrlər Rusiyada azərbaycanlılara qarşı təzyiqlərin artması açıq şəkildə müşahidə olunur. Soydaşlarımızın müxtəlif bölgələrdə sıxışdırılması, əsassız və absurd ittihamlarla üzləşməsi, hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən təzyiqlərə məruz qalması artıq sistemli xarakter almağa başlayıb. Xüsusilə son aylarda miqrasiya qaydalarının sərtləşdirilməsi fonunda azərbaycanlıların sənədlərinin ləğv edilməsi, vətəndaşlıqdan məhrum olunması, kütləvi yoxlamalar, saxlanmalar və selektiv yanaşmalar narahatlıq doğurur. Bir çox hallarda irəli sürülən ittihamların hüquqi əsaslarının olmadığı, hətta bəzi hallarda açıq-aşkar siyasi və ya etnik motivlər daşıdığı iddia olunur.
Bəs bu proses nə qədər davam edə bilər?
Mövzu ilə bağlı politoloq Elxan Şahinoğlu Musavat.com-a danışıb. Politoloqun fikrincə, son hadisələr də açıq şəkildə göstərir ki, Rusiya hakimiyyətinin Azərbaycana və azərbaycanlılara münasibəti dəyişməyib:
"Əvvəlki kimi təzyiq, şantaj və qorxutma siyasəti davam edir, münasibətlərdəki sualların sayı azalmır. Bununla yanaşı, indi artıq Rusiyada yaşayan azərbaycanlıların sıxışdırılmasına da start verilib. Bir məsələ var ki, miqrantlara qarşı müəyyən təzyiqlər göstərilsin, başqa bir məsələ isə vətəndaşlığı olan azərbaycanlılara qarşı da bu cür təzyiq və basqıların tətbiq edilməsidir. Yekaterinburqda baş verən son hadisə də bunu açıq şəkildə sübut edir. Görünən odur ki, azərbaycanlılara qarşı məqsədli və sistemli bir siyasət yürüdülür. Digər etnik qruplara qarşı da oxşar təzyiqlər davam edir. Hətta müttəfiq və tərəfdaş adlandırdıqları ölkələrin miqrantları belə sıxışdırılmağa başlanıb".
Elxan Şahinoğlu qeyd edib ki, artıq Rusiya hakimiyyəti miqrant siyasətini “korrektə” edərək Hindistandan işçi qüvvəsi cəlb etməyə çalışır ki, bu da təsadüfi deyil "Bu isə onu göstərir ki, burada əsas məqsəd azərbaycanlıların və Mərkəzi Asiya ölkələrindən olan miqrantların sıxışdırılmasıdır. Lakin Rusiya hakimiyyəti bu siyasəti davam etdirdikcə, bunun iki ölkə arasındakı münasibətlərə də mənfi təsiri qaçılmaz olacaq. Xüsusilə Rusiya–Ukrayna müharibəsi fonunda Rusiyada şovinist ideologiyanın daha da gücləndiyi müşahidə olunur və məhz bu ideologiya çərçivəsində müəyyən milli qruplara qarşı açıq və gizli təzyiq siyasəti davam etdirilir. Bu yanaşma isə nə regional sabitliyə, nə də ikitərəfli münasibətlərin sağlam inkişafına xidmət edir".

В России новая волна репрессий против азербайджанцев
В Забайкальском крае России документы трёх азербайджанцев, только что получивших российское гражданство, были аннулированы.
По сообщению Modern.az, данные азербайджанцы столкнулись с давлением за то, что они делились в социальных сетях мнениями, дискредитирующими российскую армию.
Местные миграционные органы также обвиняют наших соотечественников в том, что они побуждают определённые мигрантские группы, живущие в регионе, к негативному отношению к военной службе.
Органы безопасности готовятся депортировать азербайджанцев, у которых аннулировали гражданство.
Стоит отметить, что в последнее время наблюдается явное увеличение давления на азербайджанцев в России. Преследование наших соотечественников в различных регионах, обвинения без оснований и с абсурдным содержанием, а также давление со стороны правоохранительных органов приобретают системный характер. Особенно тревожным является аннулирование документов азербайджанцев, лишение гражданства, массовые проверки, задержания и селективный подход на фоне ужесточения миграционных правил в последние месяцы. Во многих случаях выдвигаемые обвинения не имеют юридической основы, а в некоторых случаях явно несут политическую или этническую мотивацию.
А как долго этот процесс может продолжаться?
Политолог Эльхан Шахинугуля поделился своим мнением на эту тему с Musavat.com. По его мнению, последние события ясно показывают, что отношение российской власти к Азербайджану и азербайджанцам не изменилось:
"Как и прежде, продолжается политика давления, шантажа и запугивания, число вопросов в отношениях не уменьшается. Вместе с тем, уже началось давление и на азербайджанцев, проживающих в России. Есть одна вещь — показать определённое давление на мигрантов, а есть совсем другое — применять такого рода давление и притеснения и к гражданам азербайджанского происхождения. Последний инцидент в Екатеринбурге прямо это подтверждает. Очевидно, что проводится целенаправленная и систематическая политика против азербайджанцев. Подобные давления продолжаются и в отношении других этнических групп. Даже мигранты из стран, которые называют союзниками и партнёрами, начинают подвергаться давлению."
Эльхан Шахинугуля отметил, что российская власть уже пытается "скорректировать" миграционную политику, привлекая рабочие кадры из Индии, что не случайно: «Это показывает, что главная цель — давление на азербайджанцев и мигрантов из стран Центральной Азии. Однако, пока российская власть продолжает эту политику, её негативное влияние на отношения между двумя странами неизбежно. Особенно на фоне войны России и Украины наблюдается усиление шовинистской идеологии в России, в рамках которой продолжается политика открытого и скрытого давления на отдельные национальные группы. Такой подход не способствует ни региональной стабильности, ни здоровому развитию двусторонних отношений.»