Rəsulzadənin anadan olmasından 142 il ötür
Bu gün görkəmli ictimai-siyasi xadim, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin banilərindən biri, Azərbaycan Milli Şurasının sədri Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin anadan olmasından 142 il ötür.
Məhəmməd Əmin Rəsulzadə 1884-cü il yanvarın 31-də Bakının Novxanı kəndində anadan olub.
Gənc yaşlarında sosial demokratlarla birgə "Hümmət" təşkilatının yaranmasında iştirak edib. Çarizmin təqiblərinə məruz qalaraq 1909-cu ildə İrana mühacirət edən Rəsulzadə bir müddət orada "İrane-nou" qəzetinin baş redaktoru kimi çalışıb, məşrutə inqilabı yatırıldıqdan sonra Türkiyəyə mühacirət edib.
O, 1911-ci ildə Müsavat Partiyasına üzv qəbul edilib və 4 il sonra Müsavat Partiyası Mərkəzi Komitəsinin sədri seçilib.
1918-ci ildə Fətəli Xan Xoyski ilə birgə Şərqdə ilk respublikanın yaradılmasını rəsmi şəkildə elan edib. 1920-ci il aprelin 28-də bolşevik işğalından sonra həbs edilib. Az sonra Stalinin göstərişi ilə həbsdən azad edilərək Moskvaya aparılıb. Stalinin təkidlərinə baxmayaraq, sovet hakimiyyəti ilə əməkdaşlıqdan imtina edərək SSRİ-ni tərk edib.
Məhəmməd Əmin Rəsulzadə 1955-ci ilin martın 6-da Ankarada vəfat edib.
1992-ci il dekabrın 24-də Azərbaycan Prezidenti Əbülfəz Elçibəy "Görkəmli ictimai-siyasi xadim Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin totalitar sovet rejimi dövründə repressiyaya məruz qalmış ailə üzvlərinin Azərbaycana qaytarılması və onların sosial-məişət məsələlərinin həlli haqqında" sərəncam imzalayıb.
29 dekabr 1993-cü ildə Azərbaycan Prezidenti Heydər Əliyev "Azərbaycanın görkəmli ictimai-siyasi xadimi Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin anadan olmasının 110 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında" sərəncam imzalayıb.
22 noyabr 2013-cü ildə isə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 130 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında sərəncam verib. Sərəncama əsasən, respublikada və respublikadan kənarda silsilə yubiley tədbirləri keçirilib.
Həmçinin, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurulmasının 100-cü ili münasibətilə Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2018-ci il "Cümhuriyyət İli" elan edilib.
Prezident İlham Əliyev 30 dekabr 2023-cü ildə Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb.

Прошло 142 года со дня рождения Расулзаде
Сегодня исполняется 142 года со дня рождения выдающегося общественно-политического деятеля, одного из основателей Азербайджанской Народной Республики, председателя Азербайджанского Национального Совета Махаммада Амина Расулзаде.
Махаммад Амин Расулзаде родился 31 января 1884 года в селе Новханы под Баку.
В молодости он участвовал в создании организации «Гюммет» совместно с социал-демократами. Подвергшись преследованиям царизма, в 1909 году эмигрировал в Иран, где некоторое время работал главным редактором газеты «Иране-ноу», а после подавления конституционной революции эмигрировал в Турцию.
В 1911 году он был принят в партию «Мусават», а через четыре года избран председателем Центрального комитета партии.
В 1918 году совместно с Фатали ханом Хойским официально объявил о создании первой республики на Востоке. После советской оккупации 28 апреля 1920 года был арестован. Вскоре по указанию Сталина освобожден из заключения и доставлен в Москву. Несмотря на настойчивые призывы Сталина, отказался сотрудничать с советской властью и покинул СССР.
Махаммад Амин Расулзаде умер 6 марта 1955 года в Анкаре.
24 декабря 1992 года Президент Азербайджана Абульфаз Эльчибей подписал распоряжение «О возвращении в Азербайджан членов семьи выдающегося общественно-политического деятеля Махаммада Амина Расулзаде, подвергшихся репрессиям в эпоху тоталитарного советского режима, и решении их социально-бытовых вопросов».
29 декабря 1993 года Президент Азербайджана Гейдар Алиев подписал распоряжение «О проведении 110-летнего юбилея со дня рождения выдающегося общественно-политического деятеля Азербайджана Махаммада Амина Расулзаде».
22 ноября 2013 года Президент Азербайджана Ильхам Алиев издал распоряжение о проведении 130-летнего юбилея Махаммада Амина Расулзаде. Согласно распоряжению, в республике и за ее пределами проведена серия юбилейных мероприятий.
Кроме того, в связи со 100-летием основания Азербайджанской Народной Республики Президент Ильхам Алиев объявил 2018 год «Годом Республики».
Президент Ильхам Алиев 30 декабря 2023 года подписал распоряжение о праздновании 140-летия Махаммада Амина Расулзаде.