Qocalmaqla bağlı yeni kəşf
Karolinska İnstitutunun tədqiqatçıları yaşlanan onurğa beynində gözlənilməz bir müdafiə mexanizmi müəyyən ediblər. Məlum olub ki, bu orqanın özünə məxsus immun hüceyrələri sinir liflərinin zədələnməsinin qarşısının alınmasında mühüm rol oynayır.
Milli.Az-ın məlumatına görə, araşdırmanın nəticələri nüfuzlu "Nature Neuroscience" elmi jurnalında dərc olunub.
Yaş artdıqca beyinlə bədən arasında məlumat ötürülməsini təmin edən onurğa beyninin strukturu tədricən zəifləyir. Xüsusilə sinir liflərini qoruyan miyelin qatı bu prosesə qarşı daha həssas olur. Müxtəlif yaş dövrlərində olan siçanlar üzərində aparılan təcrübələr göstərib ki, zaman keçdikcə onurğa beyninin dorsal sütunlarında miyelin zədələnməyə başlayır.
Araşdırma zamanı alimlər bu dəyişikliklərdə mikroqliya adlanan immun hüceyrələrinin əsas rol oynadığını aşkar ediblər. Yaşlanan onurğa beynində mikroqliya hüceyrələri TGF-β adlı siqnal molekulunu aktivləşdirir. Bu molekul mikroqlianın həddindən artıq aktivliyini məhdudlaşdıraraq bir növ tənzimləyici rol oynayır və miyelinin daha da dağılmasının qarşısını alır.
Tədqiqatçılar bildiriblər ki, yaşlı siçanlarda TGF-β-nın sintezi süni şəkildə dayandırıldıqda, bu qoruyucu mexanizm fəaliyyətini itirir. Nəticədə mikroqliya hüceyrələri miyelini intensiv şəkildə parçalamağa başlayır ki, bu da hərəkət problemləri və digər nevroloji əlamətlərin yaranmasına səbəb olur.
Alimlərin sözlərinə görə, onurğa beyninin bu konkret nahiyəsində oxşar zədələnmələr əvvəllər bəzi nevroloji xəstəliklərdən əziyyət çəkən insanlarda da müşahidə edilib. Bu kəşf sinir sisteminin yaşlanma prosesində özünü necə qoruduğunu və bu mexanizmlər pozulduqda niyə xəstəliklərin ortaya çıxdığını daha yaxşı anlamağa imkan yaradır.

A new discovery about aging
Researchers at the Karolinska Institute have identified an unexpected defense mechanism in the aging spinal cord. It has been found that the organ's own immune cells play an important role in preventing damage to nerve fibers.
According to Milli.Az, the results of the study were published in the prestigious scientific journal "Nature Neuroscience."
As age increases, the structure of the spinal cord, which facilitates information transmission between the brain and body, gradually weakens. In particular, the myelin sheath that protects nerve fibers is more sensitive to this process. Experiments conducted on mice of different ages showed that over time, myelin damage begins in the dorsal columns of the spinal cord.
During the study, scientists discovered that immune cells called microglia play a key role in these changes. In the aging spinal cord, microglia cells activate a signaling molecule called TGF-beta. This molecule limits excessive microglial activity, acting as a regulatory mechanism and preventing further myelin degradation.
Researchers stated that when TGF-beta synthesis is artificially stopped in old mice, this protective mechanism stops functioning. As a result, microglia cells begin to intensively break down myelin, which leads to movement problems and other neurological symptoms.
According to the scientists, similar damage in this specific area of the spinal cord has previously been observed in humans suffering from some neurological diseases. This discovery allows for a better understanding of how the nervous system protects itself during the aging process and why diseases emerge when these mechanisms are disrupted.