Problemli adam başqasını tez qocaldır -
Yeni araşdırmaya görə, insanların təxminən 30 faizinin ətrafında ən azı bir “problem yaradan” insan var və bu şəxslər stress vasitəsilə bioloji yaşlanmanı sürətləndirə bilər.
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı ABŞ-nin Milli Elmlər Akademiyasının Bülletenində (PNAS) məqalə dərc olunub.
Tədqiqatda həyatı çətinləşdirən insanlarla sosial qarşılıqlı əlaqələrin sağlamlıq və yaşlanma üzərindəki təsirləri araşdırılıb.
Araşdırmaya 2 mindən çox iştirakçı qatılıb. Son 6 ayda sosial əlaqələri və tüpürcək nümunələri vasitəsilə DNA dəyişiklikləri izlənib. Nəticələr göstərib ki, hər yeni problem yaradan insan üçün yaşlanma sürəti 1,5 faiz artır.
Tədqiqatın baş müəllifi, Nyu-York Universitetində sosialogiya üzrə dosenti Byonkyu Li bildirib ki, belə münasibətlər xroniki stres faktorları kimi çıxış edir və həyat keyfiyyətini əhəmiyyətli dərəcədə azalda bilər.

According to a new study, approximately 30 percent of people have at least one "problematic" person around them, and these individuals can accelerate biological aging through stress.
Medianews.az reports that an article on this subject has been published in the Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) of the USA.
The study investigated the effects of social interactions with people who make life difficult on health and aging.
More than 2,000 participants took part in the study. For the past 6 months, DNA changes were monitored through social connections and saliva samples. The results showed that each new problematic person increases the rate of aging by 1.5 percent.
The lead author of the study, Byonkyu Lee, an associate professor of sociology at New York University, stated that such relationships act as chronic stress factors and can significantly reduce quality of life.