Məsud Pezeşkian Prezident İlham Əliyevə zəng etdi
Martın 8-də İran İslam Respublikasının Prezidenti Məsud Pezeşkian Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə zəng edib.
Prezident Məsud Pezeşkian dövlətimizin başçısının İran İslam Respublikasının Ali Rəhbəri Ayətullah Seyid Əli Xameneinin və bir çox mülki şəxsin həlak olması ilə əlaqədar İranın Azərbaycandakı səfirliyinə gələrək başsağlığı verməsinə, həmçinin İrana humanitar yardımla bağlı niyyətinə görə minnətdarlığını bildirib.
Məsud Pezeşkian Naxçıvanın havadan atəşə tutulması ilə bağlı insidentin İranla əlaqəsi olmadığını deyərək, hadisənin araşdırılacağını vurğulayıb.
Prezident İlham Əliyev İranda baş vermiş son hadisələrdə çox sayda mülki şəxslərin həlak olması ilə bağlı bir daha başsağlığını çatdırıb.
Dövlətimizin başçısı Naxçıvanda baş vermiş hadisənin araşdırılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Telefon söhbəti əsnasında dövlət başçıları müştərək iqtisadi layihələrin inkişaf perspektivləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.

8 марта Президент Исламской Республики Иран Масуд Пезешкиан позвонил Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву.
Президент Масуд Пезешкиан выразил благодарность Главе нашего государства за посещение посольства Ирана в Азербайджане с соболезнованиями в связи с гибелью Верховного лидера Исламской Республики Иран аятоллы Сейеда Али Хаменеи и многих гражданских лиц, а также за намерение оказать гуманитарную помощь Ирану.
Масуд Пезешкиан заявил, что инцидент с обстрелом воздушного пространства Нахичевани не связан с Ираном и заверил, что происшествие будет расследовано.
Президент Ильхам Алиев вновь выразил соболезнования в связи с гибелью множества гражданских лиц в последних событиях в Иране.
Глава нашего государства подчеркнул важность расследования инцидента, произошедшего в Нахичевани.
В ходе телефонного разговора главы государств обменялись мнениями по перспективам развития совместных экономических проектов.