Məsud Pezeşkian Prezident İlham Əliyevə zəng etdi
Martın 8-də İran İslam Respublikasının Prezidenti Məsud Pezeşkian Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə zəng edib.
Prezident Məsud Pezeşkian dövlətimizin başçısının İran İslam Respublikasının Ali Rəhbəri Ayətullah Seyid Əli Xameneinin və bir çox mülki şəxsin həlak olması ilə əlaqədar İranın Azərbaycandakı səfirliyinə gələrək başsağlığı verməsinə, həmçinin İrana humanitar yardımla bağlı niyyətinə görə minnətdarlığını bildirib.
Məsud Pezeşkian Naxçıvanın havadan atəşə tutulması ilə bağlı insidentin İranla əlaqəsi olmadığını deyərək, hadisənin araşdırılacağını vurğulayıb.
Prezident İlham Əliyev İranda baş vermiş son hadisələrdə çox sayda mülki şəxslərin həlak olması ilə bağlı bir daha başsağlığını çatdırıb.
Dövlətimizin başçısı Naxçıvanda baş vermiş hadisənin araşdırılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Telefon söhbəti əsnasında dövlət başçıları müştərək iqtisadi layihələrin inkişaf perspektivləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.

On March 8, the President of the Islamic Republic of Iran, Masoud Pezeshkian, called the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev.
President Masoud Pezeshkian expressed gratitude to the head of our state for coming to the Embassy of Iran in Azerbaijan to offer condolences regarding the deaths of the Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran, Ayatollah Seyyed Ali Khamenei, and many civilians, as well as for his intention to provide humanitarian aid to Iran.
Masoud Pezeshkian stated that the incident involving the aerial shelling of Nakhchivan is not related to Iran and emphasized that the event will be investigated.
President Ilham Aliyev once again conveyed his condolences on the deaths of many civilians in the recent events in Iran.
The head of our state emphasized the importance of investigating the incident that occurred in Nakhchivan.
During the phone conversation, the heads of state exchanged views on the prospects for the development of joint economic projects.