Makron ABŞ-yə meydan oxudu:
"Danimarkanın xahişi ilə Fransa hərbçilərinin Qrenlandiyada təşkil edilən birgə təlimlərdə - "Arktika möhkəmliyi" əməliyyatında iştiraklarına qərar verdim".
O qeyd edib ki, hərbi qulluqçuların ilk qrupları artıq təlim ərazisinə yola düşüb.
Daha əvvəl İsveç və Norveç silahlı qüvvələrinin üzvlərinin də Qrenlandiyada keçiriləcək təlimlərdə iştirak edəcəyi məlum olmuşdu. Norveçin müdafiə naziri Tore Sandvikin sözlərinə görə, bu, müttəfiqlər arasında əməkdaşlığın genişlənməsinə töhfə verəcək.
Ötən həftədən Danimarkanın Qrenlandiyaya qoşun yerləşdirməyə başlayıb. Bunun ardınca NATO müttəfiq qüvvələrinin adaya yenidən yerləşdirilməsinin gözlənildiyi bildirilirdi.
ABŞ Prezidenti Donald Tramp isə Ağ Evdə jurnalistlərin suallarını cavablandırarkən bildirib ki, Vaşinqton bu və ya digər şəkildə Qrenlandiyaya nəzarəti ələ keçirəcək.
"Əgər bunu asan yolla edə bilsək, əla. Əgər edə bilməsək, onda çətin yolla da edəcəyik", - deyə ABŞ lideri bildirib.

Macron challenged the USA:
"At Denmark’s request, I have decided for French soldiers to participate in joint exercises held in Greenland - the 'Arctic Fortress' operation."
He noted that the first groups of military personnel have already set out for the exercise area.
Previously, it was reported that members of the Swedish and Norwegian armed forces would also participate in the exercises to be held in Greenland. According to Norway’s Defense Minister Tore Sandvik, this will contribute to the expansion of cooperation among allies.
Since last week, Denmark has begun deploying troops to Greenland. Following this, it was reported that NATO allied forces are expected to be redeployed to the island.
US President Donald Trump, when answering journalists’ questions at the White House, stated that Washington will take control of Greenland in one way or another.