Makron ABŞ-yə meydan oxudu:
"Danimarkanın xahişi ilə Fransa hərbçilərinin Qrenlandiyada təşkil edilən birgə təlimlərdə - "Arktika möhkəmliyi" əməliyyatında iştiraklarına qərar verdim".
O qeyd edib ki, hərbi qulluqçuların ilk qrupları artıq təlim ərazisinə yola düşüb.
Daha əvvəl İsveç və Norveç silahlı qüvvələrinin üzvlərinin də Qrenlandiyada keçiriləcək təlimlərdə iştirak edəcəyi məlum olmuşdu. Norveçin müdafiə naziri Tore Sandvikin sözlərinə görə, bu, müttəfiqlər arasında əməkdaşlığın genişlənməsinə töhfə verəcək.
Ötən həftədən Danimarkanın Qrenlandiyaya qoşun yerləşdirməyə başlayıb. Bunun ardınca NATO müttəfiq qüvvələrinin adaya yenidən yerləşdirilməsinin gözlənildiyi bildirilirdi.
ABŞ Prezidenti Donald Tramp isə Ağ Evdə jurnalistlərin suallarını cavablandırarkən bildirib ki, Vaşinqton bu və ya digər şəkildə Qrenlandiyaya nəzarəti ələ keçirəcək.
"Əgər bunu asan yolla edə bilsək, əla. Əgər edə bilməsək, onda çətin yolla da edəcəyik", - deyə ABŞ lideri bildirib.

"Французские военные примут участие в учениях, которые организует Дания на Гренландии".
Как сообщает Oxu.Az, об этом в своем аккаунте в социальной сети написал президент Франции Эммануэль Макрон:
"По просьбе Дании я принял решение о привлечении французских военных к участию в совместных учениях на Гренландии — операции "Арктическая стойкость".
Он отметил, что первые группы военнослужащих уже выдвинулись к месту проведения учений.
Ранее стало известно, что в учениях на Гренландии примут участие также представители вооруженных сил Швеции и Норвегии. По словам министра обороны Норвегии Торе Сандвика, это поспособствует расширению сотрудничества между союзниками.
На прошлой неделе Дания начала размещать войска на Гренландии. После этого ожидалось, что союзные силы НАТО вновь разместятся на острове.
Президент США Дональд Трамп, отвечая на вопросы журналистов в Белом доме, заявил, что Вашингтон тем или иным способом возьмет контроль над Гренландией.
"Если мы сможем сделать это мирным путем, отлично. Если не сможем, тогда сделаем это трудным путем", — отметил лидер США.