Tramp Ağ evdə İranla bağlı iclas keçirir
ABŞ Prezidenti Donald Tramp İrandakı vəziyyəti müzakirə etmək üçün Ağ evdə yüksək səviyyəli iclas çağırdığını açıqlayıb.
Medianews.az-ın məlumatına görə, ABŞ-ın Miçiqan ştatından Vaşinqtona qayıdarkən Tramp jurnalistlərə deyib: “Ağ evə qayıdıram. İranda baş verənlərin tam mənzərəsinə baxacağıq. Orada çox ağır hadisələr yaşanır”.
Trampın sözlərinə görə, Ağ ev yaxın vaxtda İranda etirazların yatırılması zamanı ölənlərin sayı haqda dəqiq məlumatlar əldə edəcək: “Qətllərlə bağlı real vəziyyəti öyrənəcəyik”.
Tramp vurğulayıb ki, ABŞ bu məlumatlar əsasında lazımi reaksiyanı verəcək. Lakin o, mümkün addımların nədən ibarət olacağını açıqlamayıb: “Bunu açıqlaya bilmərəm. Amma nə edəcəyimi dəqiq bilirəm”.
Məlumatlara görə, Ağ evdə Milli Təhlükəsizlik Şurasının toplantısına xarici siyasətə və müdafiə sahəsinə cavabdeh rəsmilər (dövlət katibi Marko Rubio, müdafiə naziri Pit Heqset, Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin direktoru Con Retkliff, Birləşmiş Qərargah Rəisləri Komitəsinin rəhbəri general Den Keyn və Milli Kəşfiyyatın direktoru Tulsi Qabbard) qatılacaqlar.
Vitse-prezident Cey Di Vensin də iclasda iştirak edəcəyi bildirilir.
Bu toplantı Vaşinqtonun İranda davam edən etirazlara və hakimiyyətin cavab tədbirlərinə necə reaksiya verəcəyi ilə bağlı mümkün variantların müzakirəsi kimi dəyərləndirilir. ABŞ administrasiyası hələlik hansı qərarların qəbul ediləcəyini açıqlamır.

Президент США Дональд Трамп объявил, что для обсуждения ситуации в Иране созывает в Белом доме заседание на высоком уровне.
По информации Medianews.az, возвращаясь в Вашингтон из штата Мичиган, Трамп заявил журналистам: «Я возвращаюсь в Белый дом. Мы рассмотрим полную картину происходящего в Иране. Там происходят очень тяжелые события».
По словам Трампа, Белый дом вскоре получит точные данные о числе погибших при подавлении протестов в Иране: «Мы изучим реальную ситуацию по убийствам».
Трамп подчеркнул, что США дадут необходимую реакцию на основе этих данных. Однако он не пояснил, в чем могут состоять возможные шаги: «Я не могу это раскрыть. Но я точно знаю, что буду делать».
По информации, на планируемом в Белом доме заседании Совета национальной безопасности будут присутствовать ответственные за внешнюю политику и оборону официальные лица (госсекретарь Марко Рубио, министр обороны Пит Хегсет, директор Центрального разведывательного управления Джон Ретклифф, председатель Объединённого комитета начальников штабов генерал Дэн Кейн и директор Национальной разведки Тулси Габбард).
Также сообщается, что в заседании примет участие вице-президент Джей Ди Вэнс.
Это собрание рассматривается как обсуждение возможных политических и дипломатических вариантов реакции Вашингтона на продолжающиеся в Иране протесты и ответные действия власти. Администрация США пока не раскрывает, какие решения будут приняты.