Şəhər 2020-ci il noyabrın 8-də Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Müzəffər Ali Baş Komandanı, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli ordumuz tərəfindən düşmən tapdağından azad olunub.
Beləliklə, erməni işğalçılarından təmizlənən şəhərin mərkəzinə Azərbaycanın üçrəngli şanlı bayrağı sancılıb. Elə həmin gün Prezident İlham Əliyev Şəhidlər xiyabanından xalqa müraciətində Şuşa şəhərinin işğaldan azad olunduğunu elan edib.
Şuşa döyüşləri İkinci Qarabağ müharibəsində Azərbaycan Ordusunun qələbəsi ilə nəticələnən ən uğurlu əməliyyatlardan biridir. Döyüşlər zamanı Azərbaycan Ordusu sıx meşələri, keçilməz yarğanları və çətin dağ keçidlərini aşaraq Şuşaya istiqamət götürüb.
Belə ki, noyabrın 7-də ordumuz şəhərin qayalıqlarına dırmaşaraq yüngül silah-sursat ilə Şuşaya daxil olub. Azərbaycan Ordusunun Xüsusi Təyinatlı Qüvvələri şəhərə bir çox istiqamətdən yaxınlaşmaq üçün yüz nəfərlik qruplara bölünüblər. Döyüşlər zamanı Şuşaya Ermənistan tərəfindən "İsgəndər" ballistik raketləri atılıb. Raketin hədəfi isə azərbaycanlı hərbçilər olub. Buna baxmayaraq, Müzəffər Azərbaycan Ordusu tezliklə erməni qoşunlarını məhv edərək şəhərdən qovub.
2021-ci ilin mayında Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə Şuşa şəhəri Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı elan edilib.
Prezident İlham Əliyevin 2023-cü il iyulun 31-də imzaladığı sərəncama əsasən, hər il noyabrın 8-də Şuşa Şəhəri Günü təntənəli şəkildə qeyd edilir.
Xatırladaq ki, Şuşa şəhəri 1992-ci il mayın 8-də Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunmuşdu. İşğaldan sonra şəhərin 22 min əhalisi məcburi köçkün kimi Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində yerləşib. Şuşanın işğalı zamanı 195 nəfər həlak olub, 165 nəfər yaralanıb. Bundan başqa, 55 nəfər əsir düşüb və girov götürülüb.

Сегодня исполнилось пять лет со дня освобождения Шуши от оккупации.
Город был освобожден от вражеской оккупации 8 ноября 2020 года благодаря доблестной армии Азербайджана под руководством Победоносного Верховного Главнокомандующего, Президента Илхама Алиева.
Таким образом, над центром города, очищенного от армянских оккупантов, был поднят триколор Азербайджана. В тот же день Президент Илхам Алиев объявил о освобождении Шуши в обращении к народу с Мемориала Шехидов.
Бои за Шушу являются одной из самых успешных операций Вооружённых сил Азербайджана во Второй Карабахской войне, приведшей к победе Азербайджана. В ходе боёв Азербайджанская армия преодолела густые леса, непроходимые ущелья и трудные горные перевалы, направляясь к Шуше.
Так, 7 ноября наши войска, взбираясь по скалам города, с лёгким оружием проникли в Шушу. Специальные подразделения Азербайджанской армии были разделены на группы по сто человек для подхода к городу с разных направлений. В ходе боёв по Шуше со стороны Армении были запущены баллистические ракеты "Искандер". Целью ракет были военнослужащие Азербайджана. Несмотря на это, Победоносная армия Азербайджана быстро уничтожила армянские войска и изгнала их из города.
В мае 2021 года Указом Президента Илхама Алиева город Шуша был объявлен культурной столицей Азербайджана.
В соответствии с Указом Президента Илхама Алиева от 31 июля 2023 года, ежегодно 8 ноября торжественно отмечается День города Шуша.
Напомним, город Шуша был оккупирован вооружёнными силами Армении 8 мая 1992 года. После оккупации 22 тысячи жителей города были вынуждены переселиться в разные регионы Азербайджана. Во время оккупации Шуши погибло 195 человек, 165 были ранены. Кроме того, 55 человек попали в плен и были взяты в заложники.