Bu gün Azərbaycanda Zəfər Günüdür
Bu gün Azərbaycanın İkinci Qarabağ müharibəsində qazandığı tarixi Qələbənin beşinci ildönümü - Zəfər Günü qeyd olunur.
Zəfər Günü Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı, Prezident İlham Əliyevin 2020-ci il dekabrın 3-də imzaladığı sərəncamla təsis edilib.
Ermənistanın təxribatına və növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq, Azərbaycan Ordusu torpaqlarımızın işğaldan qurtarılması, Ermənistanın sülhə məcbur edilməsi, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin tələblərinin yerinə yetirilməsi, məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıtması və ədalətin bərpası üçün 2020-ci il sentyabrın 27-də Vətən müharibəsinə başladı. Bu müqəddəs amal uğrunda bütün Azərbaycan xalqı səfərbər və həmrəy oldu.
44 gün davam edən döyüşlər zamanı rəşadətli Azərbaycan Ordusu 5 şəhər, 4 qəsəbə və 286 kəndi işğaldan azad edib. Belə ki, Cəbrayıl şəhəri və rayonun 90 kəndi, Füzuli şəhəri və rayonun 53 kəndi, Zəngilan şəhəri, rayonun Mincivan, Ağbənd, Bartaz qəsəbələri və 52 kəndi, Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsi və 35 kəndi, Tərtər rayonunun 3 kəndi, Qubadlı şəhəri və rayonun 41 kəndi, Xocalı rayonunun 9 kəndi, Şuşa şəhəri, Laçın rayonunun 3 kəndi, həmçinin Ağdərə və Murovdağ istiqamətlərində bir neçə strateji yüksəklik, Zəngilanda isə Bartaz, Sığırt, Şükürataz yüksəkləri və daha 5 adsız yüksəklik düşməndən təmizlənib.
Azərbaycanın hərbi sahədə qazandığı qələbələr, xüsusilə Şuşanın düşmən əsarətindən qurtarılması müharibənin taleyində həlledici rol oynayıb, Ermənistanın öz məğlubiyyətini etiraf etməsi kapitulyasiyası ilə nəticələnib, Ermənistanı Kəlbəcər, Ağdam və Laçın rayonlarını Azərbaycana qaytarmağa məcbur edib.
2020-ci il noyabrın 9-dan 10-a keçən gecə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan və Rusiyanın dövlət başçısı Vladimir Putin arasında münaqişə zonasında atəşin və bütün hərbi əməliyyatların tam dayandırılması barədə üçtərəfli bəyanat imzalanıb. Bununla da Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə son qoyulub.

Сегодня отмечается пятая годовщина исторической Победы Азербайджана во Второй Карабахской войне — День Победы.
День Победы установлен указом Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами, Президента Ильхама Алиева, подписанным 3 декабря 2020 года.
В ответ на провокацию Армении и очередное военное нападение Азербайджанская Армия 27 сентября 2020 года начала Отечественную войну с целью освобождения наших земель от оккупации, принуждения Армении к миру, выполнения требований резолюций Совета Безопасности ООН, возвращения вынужденных переселенцев на родные земли и восстановления справедливости. Вся азербайджанская нация mobilизовалась и сплотилась ради этой святой цели.
Во время 44-дневных боев доблестная Азербайджанская Армия освободила от оккупации 5 городов, 4 поселка и 286 деревень. А именно: город Джебраил и 90 деревень района, город Физули и 53 деревни района, город Зангилан, поселки Миндживан, Агбенд, Бартаз района и 52 деревни, поселок Хадрут района Ходжавенд и 35 деревень, 3 деревни района Тертер, город Кубадлы и 41 деревня района, 9 деревень района Ходжалы, город Шуша, 3 деревни района Лачин, а также несколько стратегических высот на направлениях Агдере и Муровдаг, в Зангилане — высоты Бартаз, Сыгырт, Шюкуратаз и еще 5 безымянных высот были очищены от врага.
Военные победы Азербайджана, особенно освобождение Шуши от вражеского плена, сыграли решающую роль в судьбе войны, приведя к признанию Арменией своего поражения и капитуляции, а также заставив Армению вернуть Азербайджану районы Калбаджар, Агдам и Лачин.
В ночь с 9 на 10 ноября 2020 года между Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, Премьер-министром Армении Николом Пашиняном и Главой России Владимиром Путиным было подписано трехстороннее заявление о полном прекращении огня и всех военных операций в зоне конфликта. Таким образом, была положена точка в армяно-азербайджанском конфликте по Нагорному Карабаху.