Bu gün Azərbaycanda Zəfər Günüdür
Bu gün Azərbaycanın İkinci Qarabağ müharibəsində qazandığı tarixi Qələbənin beşinci ildönümü - Zəfər Günü qeyd olunur.
Zəfər Günü Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı, Prezident İlham Əliyevin 2020-ci il dekabrın 3-də imzaladığı sərəncamla təsis edilib.
Ermənistanın təxribatına və növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq, Azərbaycan Ordusu torpaqlarımızın işğaldan qurtarılması, Ermənistanın sülhə məcbur edilməsi, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin tələblərinin yerinə yetirilməsi, məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıtması və ədalətin bərpası üçün 2020-ci il sentyabrın 27-də Vətən müharibəsinə başladı. Bu müqəddəs amal uğrunda bütün Azərbaycan xalqı səfərbər və həmrəy oldu.
44 gün davam edən döyüşlər zamanı rəşadətli Azərbaycan Ordusu 5 şəhər, 4 qəsəbə və 286 kəndi işğaldan azad edib. Belə ki, Cəbrayıl şəhəri və rayonun 90 kəndi, Füzuli şəhəri və rayonun 53 kəndi, Zəngilan şəhəri, rayonun Mincivan, Ağbənd, Bartaz qəsəbələri və 52 kəndi, Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsi və 35 kəndi, Tərtər rayonunun 3 kəndi, Qubadlı şəhəri və rayonun 41 kəndi, Xocalı rayonunun 9 kəndi, Şuşa şəhəri, Laçın rayonunun 3 kəndi, həmçinin Ağdərə və Murovdağ istiqamətlərində bir neçə strateji yüksəklik, Zəngilanda isə Bartaz, Sığırt, Şükürataz yüksəkləri və daha 5 adsız yüksəklik düşməndən təmizlənib.
Azərbaycanın hərbi sahədə qazandığı qələbələr, xüsusilə Şuşanın düşmən əsarətindən qurtarılması müharibənin taleyində həlledici rol oynayıb, Ermənistanın öz məğlubiyyətini etiraf etməsi kapitulyasiyası ilə nəticələnib, Ermənistanı Kəlbəcər, Ağdam və Laçın rayonlarını Azərbaycana qaytarmağa məcbur edib.
2020-ci il noyabrın 9-dan 10-a keçən gecə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan və Rusiyanın dövlət başçısı Vladimir Putin arasında münaqişə zonasında atəşin və bütün hərbi əməliyyatların tam dayandırılması barədə üçtərəfli bəyanat imzalanıb. Bununla da Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə son qoyulub.

Today is Victory Day in Azerbaijan
Today marks the fifth anniversary of Azerbaijan's historic Victory in the Second Karabakh War - Victory Day.
Victory Day was established by the decree signed by the Victorious Supreme Commander of the Armed Forces, President Ilham Aliyev, on December 3, 2020.
In response to Armenia's provocation and the next military aggression, on September 27, 2020, the Azerbaijani Army launched the Patriotic War to liberate our lands from occupation, force Armenia to peace, fulfill the demands of the UN Security Council resolutions, enable internally displaced persons to return to their native lands, and restore justice. The entire Azerbaijani people mobilized and united for this sacred cause.
During the 44 days of fighting, the valiant Azerbaijani Army liberated 5 cities, 4 settlements, and 286 villages from occupation. Specifically, Jabrayil city and 90 villages of the district, Fuzuli city and 53 villages of the district, Zangilan city, the settlements of Minjivan, Aghbend, Bartaz of the district, and 52 villages, the Hadrut settlement and 35 villages of Khojavend district, 3 villages of Tartar district, Gubadli city and 41 villages of the district, 9 villages of Khojaly district, Shusha city, 3 villages of Lachin district, as well as several strategic heights in the directions of Aghdere and Murovdag, and in Zangilan the heights of Bartaz, Sighirt, Shukurataz and 5 other unnamed heights were cleared of the enemy.
The military victories Azerbaijan achieved, especially the liberation of Shusha from enemy captivity, played a decisive role in the fate of the war, resulting in Armenia’s recognition of its defeat through capitulation, forcing Armenia to return the districts of Kalbajar, Aghdam, and Lachin to Azerbaijan.
On the night of November 9 to 10, 2020, a trilateral statement on the complete cessation of fire and all military operations in the conflict zone was signed between the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, and the President of Russia Vladimir Putin. Thus, the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict was ended.