Tramp gələn ay Nobel ala biləcəkmi? -
Nobel sülh mükafatına namizədləri parlament üzvləri, dövlət başçıları, beynəlxalq təşkilat rəhbərləri və bəzi akademik qurumlar irəli sürür.
2025-ci ildə bu mükafata əsas namizədlərdən biri ABŞ Prezidenti Donald Trampdır. Tramp əvvəllər də Nobel sülh mükafatına namizəd olub, lakin mükafatı ala bilməyib.
Bu dəfə Donald Tramp Nobel mükafatı ala biləcəkmi?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a danışan təhlükəsizlik məsələləri üzrə ekspert İlham İsmayıl bildirib ki, adətən Norveç Nobel Komitəsi beynəlxalq miqiyasda sülhə töhfə verən namizədləri süzgəcdən keçirir və ən layiqli bildiyini laureat kimi seçir: “Çox təəssüf ki, dünyanın indiki gərgin vaxtında sülhə beynəlxalq miqyasda töhfə verən real bir şəxs faktiki olaraq yoxdur. Bir məsələni də qeyd edim ki, ABŞ-nin Prezidenti özü Nobeli axtarır, Nobel onu axtarmır. Ən pis tərəfi bundan ibarətdir ki, onun özü axtarır və iddialıdır. Amma bu iddianı əməldə təsdiqləmək üçün ən azı Yaxın Şərqdə və Rusiya-Ukrayna müharibəsində sülhə töhfə vermək lazım idi. İndiyə qədər isə biz ABŞ Prezidentinin bu istiqamətdə nəyəsə nail olduğunu görmürük.
Ona görə də mən hazırkı vəziyyəti nəzərə alıb Donald Trampa şanslı bir namizəd kimi baxmıram. Hətta düşünürəm ki, indiki anda Avropa da onun namizədliyinin əleyhinədir. Əgər qarşıdakı günlərdə, oktyabr ayınadək Tramp Rusiya-Ukrayna cəbhəsində ədalətə nail ola bilsə, sözsüz ki, çoxları onun namizədliyini dəstəkləyər, mükafat verilsə alqışlayar. Lakin indiki halda bunu gözləmirəm. Əslində söhbət təkcə Trampdan da getmir. İndi ümumiyyətlə sülh üzrə Nobel mükafatının parametrlərinə uyğun bir qlobal fiqur gözə dəymir”.

Сможет ли Трамп получить Нобелевскую премию в следующем месяце? -
Кандидатов на Нобелевскую премию мира выдвигают члены парламента, главы государств, руководители международных организаций и некоторые академические учреждения.
В 2025 году одним из основных кандидатов на эту премию является президент США Дональд Трамп. Ранее Трамп уже был номинирован на Нобелевскую премию мира, но не получил её.
Сможет ли Дональд Трамп получить Нобелевскую премию на этот раз?
Эксперт в области безопасности Ильхам Исмаил, который прокомментировал эту тему для Medianews.az, отметил, что обычно Норвежский Нобелевский комитет отбирает кандидатов, вносящих вклад в мир на международном уровне, и выбирает лауреата из наиболее достойных: «К большому сожалению, в нынешнее напряжённое время в мире фактически нет реального человека, который вносил бы вклад в мир на международном уровне. Также хочу отметить, что президент США сам ищет Нобеля, а Нобель его не ищет. Худшая сторона в том, что именно он сам ищет и претендует на неё. Но чтобы подтвердить это на практике, необходимо было бы внести вклад в мир хотя бы на Ближнем Востоке и в войне между Россией и Украиной. До сих пор мы не видим, что президент США добился чего-то в этом направлении.
Поэтому я, учитывая нынешнее положение, не рассматриваю Дональда Трампа как перспективного кандидата. Я даже считаю, что в настоящее время Европа также выступает против его кандидатуры. Если в ближайшие дни, до октября, Трамп сможет добиться справедливости на российско-украинском фронте, безусловно, многие поддержат его кандидатуру и будут приветствовать присуждение премии. Однако в нынешней ситуации я этого не ожидаю. На самом деле речь сейчас идёт не только о Трампе. В настоящее время вообще не видно глобальной фигуры, которая бы соответствовала параметрам Нобелевской премии мира».