Tramp gələn ay Nobel ala biləcəkmi? -
Nobel sülh mükafatına namizədləri parlament üzvləri, dövlət başçıları, beynəlxalq təşkilat rəhbərləri və bəzi akademik qurumlar irəli sürür.
2025-ci ildə bu mükafata əsas namizədlərdən biri ABŞ Prezidenti Donald Trampdır. Tramp əvvəllər də Nobel sülh mükafatına namizəd olub, lakin mükafatı ala bilməyib.
Bu dəfə Donald Tramp Nobel mükafatı ala biləcəkmi?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a danışan təhlükəsizlik məsələləri üzrə ekspert İlham İsmayıl bildirib ki, adətən Norveç Nobel Komitəsi beynəlxalq miqiyasda sülhə töhfə verən namizədləri süzgəcdən keçirir və ən layiqli bildiyini laureat kimi seçir: “Çox təəssüf ki, dünyanın indiki gərgin vaxtında sülhə beynəlxalq miqyasda töhfə verən real bir şəxs faktiki olaraq yoxdur. Bir məsələni də qeyd edim ki, ABŞ-nin Prezidenti özü Nobeli axtarır, Nobel onu axtarmır. Ən pis tərəfi bundan ibarətdir ki, onun özü axtarır və iddialıdır. Amma bu iddianı əməldə təsdiqləmək üçün ən azı Yaxın Şərqdə və Rusiya-Ukrayna müharibəsində sülhə töhfə vermək lazım idi. İndiyə qədər isə biz ABŞ Prezidentinin bu istiqamətdə nəyəsə nail olduğunu görmürük.
Ona görə də mən hazırkı vəziyyəti nəzərə alıb Donald Trampa şanslı bir namizəd kimi baxmıram. Hətta düşünürəm ki, indiki anda Avropa da onun namizədliyinin əleyhinədir. Əgər qarşıdakı günlərdə, oktyabr ayınadək Tramp Rusiya-Ukrayna cəbhəsində ədalətə nail ola bilsə, sözsüz ki, çoxları onun namizədliyini dəstəkləyər, mükafat verilsə alqışlayar. Lakin indiki halda bunu gözləmirəm. Əslində söhbət təkcə Trampdan da getmir. İndi ümumiyyətlə sülh üzrə Nobel mükafatının parametrlərinə uyğun bir qlobal fiqur gözə dəymir”.

Will Trump be able to receive the Nobel next month? -
Candidates for the Nobel Peace Prize are proposed by members of parliament, heads of state, leaders of international organizations, and some academic institutions.
One of the main candidates for this award in 2025 is the President of the USA, Donald Trump. Trump has been nominated for the Nobel Peace Prize before, but he did not receive the award.
Will Donald Trump be able to receive the Nobel Prize this time?
Ilham Ismayil, a security issues expert, spoke to Medianews.az on the topic and stated that usually the Norwegian Nobel Committee screens candidates who contribute to peace on an international scale and selects the one it considers most deserving as the laureate: “Unfortunately, in the current tense times in the world, there is virtually no real person who contributes to peace on an international level. I should also add that the President of the USA is the one seeking the Nobel, not the Nobel seeking him. The worst aspect of this is that he himself is seeking it and is confident. But, to prove this claim in practice, he would need to contribute to peace at least in the Middle East and in the Russia-Ukraine war. So far, however, we do not see that the US President has achieved anything in this direction.
Therefore, considering the current situation, I do not view Donald Trump as a lucky candidate. I even think that currently Europe is also against his candidacy. If in the coming days, before October, Trump can achieve justice on the Russia-Ukraine front, undoubtedly many will support his candidacy and applaud if the award is given. However, at this moment, I do not expect this. Actually, it is not just about Trump alone. Now, in general, no global figure matching the parameters of the Nobel Peace Prize is visible.”