Prezidentin məmurlara elan etdiyi töhmətin müddəti varmı?
Rəsmən açıqlanmış sənədlərə görə, Prezident İlham Əliyev 2017-ci ildən başlayaraq yüksək rütbəli 8 məmura töhmət və ya şiddətli töhmət verib: prezidentin işlər müdirinə, İsmayıllı, Füzuli, Yevlax rayonlarının icra başçılarına töhmət; “Azərenerji”nin prezidentinə, “Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri”nin sədrinə, Dövlət Turizm Agentliyinin sədrinə və Ağdaş rayonunun icra başçısına şiddətli töhmət.
Töhmət və şiddətli töhmət intizam tənbehidir. Əmək Məcəlləsi intizam tənbehinə müddət qoyur, həmin müddət başa çatanda intizam tənbehi qüvvədən düşmüş hesab edilir. Məcəllənin 190-cı maddəsində göstərilir ki, intizam tənbehi verilən gündən altı ay müddətində qüvvədə olur.
Məsələn, 2025-ci il martın 4-də Prezident İlham Əliyev Dövlət Turizm Agentliyinin sədri Fuad Nağıyevə şiddətli töhmət elan edilməsi haqqında sərəncam imzalayıb. Əmək Məcəlləsinin 190-cı maddəsinə istinad etsək, Fuad Nağıyevə tətbiq olunmuş intizam tənbehinin - şiddətli töhmətin qüvvədə olma müddəti baş çatıb.
Lakin o biri yandan “Dövlət qulluğu haqqında” qanunun 25-ci maddəsi var. Həmin maddədə intizam tənbehinin - töhmətin müddəti, yəni qüvvədən düşməsi tarixi göstərilməyib.
Dövlət qulluqçusuna töhmət verilərkən Əmək Məcəlləsi əsas götürülür, ya “Dövlət qulluğu haqqında” qanun?
Medianews.az saytı bu sualla hüquqşünas Əkrəm Həsənova müraciət edib.
Ə.Həsənov bildirib ki, dövlət qulluqçusuna ilk növbədə “Dövlət qulluğu haqqında” qanun tətbiq edilir: “Əmək Məcəlləsi isə dövlət qulluğunda çalışan şəxslərə o halda tətbiq edilir ki, “Dövlət qulluğu haqqında” qanunda bu haqda müvafiq müddəa olmasın.
Əslində verdiyiniz sual araşdırma üçün açıq bir sualdır. Bəli, dövlət qulluqçusuna töhmət “Dövlət qulluğu haqqında” qanuna əsasən verilir. Həmin qanunda isə töhmətin qüvvədən düşmə tarixi haqda müddəa, yəni töhmətin müddəti yoxdur. Ona görə doğrudan da sual yaranır: bu halda dövlət qulluqçusuna Əmək Məcəlləsi tətbiq olunur, ya yox? Çünki dövlət qulluqçusu üçün töhmətin müddəti nəzərdə tutulsaydı, məntiqlə bu, birbaşa “Dövlət qulluğu haqqında” qanunda da göstərilə bilərdi.
Amma onu da deyim ki, praktiki cəhətdən bunun ölkə rəhbərindən töhmət və ya şiddətli töhmət almış məmurlara münasibətdə prinsipial bir fərqi yoxdur. Onların aldığı töhmətin hansısa müddət ərzində qüvvədə olub-olmaması onsuz da heç nəyi dəyişmir. Vəzifəyə təyin etdiyi dövlət qulluqçusunu Prezident istədiyi vaxt vəzifədən azad edə bilər. Dövlət başçısının bəzi məmurlara töhmət elan etməsi əslində sanksiyadan, cəzadan çox bir lütfdür, məmurlar üçün şansdır. Prezident sanki bununla deyir ki, əslində işdən çıxara da bilərdim, amma çıxarmıram, şans verirəm, get işində yol verdiyin nöqsanları aradan qaldır”.

Does the president’s reprimand announced to officials have a duration?
According to officially announced documents, since 2017, President Ilham Aliyev has given reprimands or severe reprimands to 8 high-ranking officials: reprimands to the head of the presidential administration and the executive heads of Ismayilli, Fuzuli, and Yevlakh districts; severe reprimands to the president of "Azerenergy," the chairman of "Azerbaijan Television and Radio Broadcasting," the chairman of the State Tourism Agency, and the executive head of Agdash district.
Reprimand and severe reprimand are types of disciplinary punishment. The Labor Code sets a duration for disciplinary punishment, and when this period expires, the disciplinary punishment is considered null and void. Article 190 of the Code states that the disciplinary punishment is valid for six months from the day it is given.
For example, on March 4, 2025, President Ilham Aliyev signed a decree on imposing a severe reprimand on Fuad Naghiyev, the chairman of the State Tourism Agency. Referring to Article 190 of the Labor Code, the disciplinary punishment applied to Fuad Naghiyev – the severe reprimand – has expired.
However, on the other hand, there is Article 25 of the "Law on Civil Service." This article does not specify the duration, i.e., the expiration date, of the disciplinary punishment – the reprimand.
When a civil servant is given a reprimand, which law is taken as the basis: the Labor Code or the "Law on Civil Service"?
Medianews.az website addressed this question to lawyer Ekrem Hasanov.
Ekrem Hasanov stated that primarily the "Law on Civil Service" applies to civil servants: "The Labor Code applies to persons working in civil service only if there is no relevant provision about this in the ‘Law on Civil Service.’
In fact, the question you asked is an open one for investigation. Yes, reprimands to civil servants are given based on the ‘Law on Civil Service.’ However, that law does not contain any provision on the expiration date or duration of the reprimand. Therefore, the question genuinely arises: in this case, is the Labor Code applied to the civil servant or not? Because if a duration for the reprimand were envisaged for civil servants, logically, it could have been directly indicated in the ‘Law on Civil Service’ as well.
But I must also say that practically, in relation to officials who have received reprimands or severe reprimands from the country’s head, there is no significant difference. Whether the reprimand they received is valid for a certain period or not does not change anything. The President can dismiss a civil servant he has appointed at any time. The fact that the head of state imposes a reprimand on some officials is, in fact, more of a favor than a sanction or punishment; it is a chance for the officials. With this, the President seems to say: actually, I could have removed you from your position, but I am not doing it, I am giving you a chance; go and eliminate the shortcomings you made in your work."