Abbas Abbasov axtarışa verildi
Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində Ramiz Mehdiyev və digərləri barəsində “dövlət hakimiyyətini ələ keçirməyə yönələn hərəkətlər” ittihamı ilə istintaqı aparılan cinayət işi üzrə növbəti qərar bəlli olub.
Abbas Abbasovun istintaqa cəlb edilməsi və axtarışa verilməsi
APA-nın əldə etdiyi məlumata görə, cinayət işi üzrə toplanmış materiallar əsasında, Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin sabiq birinci müavini, uzun illər Ramiz Mehdiyevin müdafiəsi nəticəsində məsuliyyətdən kənarda qalmış Abbas Abbasovun qeyd olunan cinayət işi üzrə istintaqa cəlb edilməsi barədə qərar qəbul edilib, ölkə hüdudlarından kənarda olmaqla istintaqdan yayındığı üçün barəsində axtarış elan edilib.
Abbas Abbasovun vəzifə fəaliyyəti və ölkədən getməsi
Qeyd edək ki, Abbas Abbasov 1992-ci ildən Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin birinci müavini vəzifəsində çalışmışdır. Bu müddət ərzində bir neçə dövlət komissiyasının sədri olmuşdur. 2006-cı ildə tutduğu vəzifədən azad edildikdən sonra Rusiya Federasiyasında yaşamağa başlamışdır.
Rusiya Federasiyasında diaspor strukturları ilə bağlı fəaliyyəti
Abbas Abbasov ötən müddət ərzində müxtəlif qanunsuz yollarla Rusiya Federasiyasında Azərbaycan diaspor strukturlarını ələ keçirib təsir altına salmaq istiqamətində pozucu fəaliyyət aparıb.
“Milyarderlər İttifaqı”nın yaradılması və rəhbərliyi
2012-ci ildə yaradılmış qalmaqallı, hamının “Milyarderlər İttifaqı” adı ilə tanıdığı Rusiya Azərbaycan Təşkilatları İttifaqının təsisçisi və rəhbəri olub (özünü bu təşkilatın rəsmi təsisçisi kimi qeydiyyatdan keçirməyi də unutmayıb).
Rüstəm İbrahimbəyov və “Milli Şura” ilə əlaqələr
Azərbaycanda 2013-cü ilin əvvəlində Əli Kərimli və ətrafından ibarət tərkibdə formalaşdırılmış “Milli Şura”nın rəhbəri Rüstəm İbrahimbəyov da Abbas Abbasovun bilavasitə rəhbərliyi altında “Milyarderlər İttifaqı”nın Koordinasiya şurasının üzvü olub.
2012-ci il açıqlamaları və 2013-cü il hadisələri
Hərçənd, hələ 2012-ci ildə “Milyarderlər İttifaqı”nın yaradılmasının Azərbaycanda siyasi proseslərə istiqamətləndiyi barədə xəbərdarlıq siqnalları veriləndə Rüstəm İbrahimbəyov “Milyarderlər İttifaqı” adından çıxış edib, müsahibələr verərək bu ittihamları yalanlayırdı. 2013-cü il hadisələri isə hamıya bəllidir.
Abbas Abbasovun Azərbaycana gəlişinin dayandırılması
Təsadüfi deyil ki, əvvəllər hər ay Azərbaycana gələn Abbas Abbasov 2013-cü ilin əvvəlində “Milli Şura”nın yaradılması məsələsi ortaya çıxan vaxtdan əməllərinə görə ehtiyatlanalaraq Azərbaycana gəlmir.
İstintaq materialları və məhkəmədə açıqlanacaq sübutlar
Əldə edilən məlumatlara əsasən, qeyd olunan şəxslər və təşkilatlar arasında sövdələşməyə uyğun olaraq Azərbaycana müxtəlif kanallarla köçürülmüş pul vəsaitləri, həmin vaxt bu sövdələşmələrə və proses iştirakçılarına olunan vədlərə dair audio-video yazılar, ölkə xaricində baş tutmuş görüşlərə, Azərbaycanda konstitusion dövlət hakimiyyətini zorakı yolla ələ keçirmə planlarına dair sair materiallar ələ keçirilərək cinayət işinə əlavə edilib və açıq məhkəmə baxışında geniş ictimailəşdiriləcəkdir.
Qeyd edək ki, hazırda Ramiz Mehdiyev Cinayət Məcəlləsinin 278.1 (dövlət hakimiyyətini ələ keçirməyə yönələn əməllər), 274 (dövlətə xəyanət) və 193-1.3.2-ci (cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakı leqallaşdırma) maddələri ilə ittiham olunur.
Bakı şəhəri Səbail rayon məhkəməsi Mehdiyev Ramiz Ənvər oğlu barədə cinayət işi üzrə bu il oktyabrın 14-də qərar qəbul edib. Qərara əsasən, məhkəmə xüsusilə ağır cinayət əməllərinə görə cinayət məsuliyyətinə cəlb edilmiş Ramiz Mehdiyev barədə verilmiş vəsatəti təmin edərək, 4 ay müddətinə ev dustaqlığı qətimkan tədbiri seçib.

Следующее решение по уголовному делу
По уголовному делу, возбужденному в Государственной службе безопасности Азербайджанской Республики в отношении Рамиза Мехтиева и других лиц по обвинению в «действиях, направленных на захват государственной власти», принято очередное решение.
Привлечение Аббаса Аббасова к следствию и объявление в розыск
По информации, полученной агентством APA, на основании собранных по уголовному делу материалов было принято решение о привлечении к следствию Аббаса Аббасова, бывшего первого заместителя премьер-министра Азербайджанской Республики, который долгие годы оставался безнаказанным благодаря защите Рамиза Мехтиева, а также объявлен его розыск, поскольку он уклонился от следствия, находясь за пределами страны.
Должностная деятельность Аббаса Аббасова и его отъезд из страны
Отметим, что Аббас Аббасов с 1992 года работал первым заместителем премьер-министра Азербайджанской Республики. В этот период он председательствовал в нескольких государственных комиссиях. После освобождения от занимаемой должности в 2006 году он начал проживать в Российской Федерации.
Деятельность в диаспорных структурах Российской Федерации
В течение прошедшего времени Аббас Аббасов осуществлял подрывную деятельность в Российской Федерации по захвату и влиянию на структуры азербайджанской диаспоры различными незаконными методами.
Создание и руководство «Союзом Миллиардеров»
В 2012 году он основал и возглавил скандально известный, широко известный под названием «Союз Миллиардеров» Союз азербайджанских организаций России (и не забыл зарегистрировать себя официальным учредителем этой организации).
Связи с Рустамом Ибрахимбековым и «Национальным Советом»
Рустам Ибрахимбеков, руководитель «Национального Совета», сформированного в начале 2013 года в Азербайджане из состава Али Керимли и его окружения, был членом координационного совета «Союза Миллиардеров» непосредственно под руководством Аббаса Аббасова.
Заявления 2012 года и события 2013 года
Несмотря на то, что ещё в 2012 году, когда начали поступать предупреждающие сигналы о том, что создание «Союза Миллиардеров» направлено на политические процессы в Азербайджане, Рустам Ибрахимбеков выступал от имени «Союза Миллиардеров», давая интервью и опровергая эти обвинения, события 2013 года известны всем.
Приостановка приезда Аббаса Аббасова в Азербайджан
Не случайно Аббас Аббасов, ранее приезжавший в Азербайджан ежемесячно, с начала 2013 года, когда возник вопрос о создании «Национального Совета», опасаясь за свои действия, перестал приезжать в Азербайджан.
Материалы следствия и доказательства, которые будут озвучены в суде
По полученным данным, в соответствии с соглашением между упомянутыми лицами и организациями, в уголовное дело были включены денежные средства, переведённые в Азербайджан через различные каналы, аудио- и видеозаписи обещаний, данных в этот период участникам соглашений и процессам, материалы о встречах за границей, планы насильственного захвата конституционной государственной власти в Азербайджане и прочие материалы, которые будут представлены для всеобщего ознакомления на открытом судебном разбирательстве.
Отметим, что в настоящее время Рамиз Мехтиев обвиняется по статьям 278.1 (действия, направленные на захват государственной власти), 274 (государственная измена) и 193-1.3.2 (легализация имущества, приобретённого преступным путём) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.
Сабайльский районный суд города Баку 14 октября этого года вынес решение по уголовному делу в отношении Мехтиева Рамиза Энвера оглу. Суд, удовлетворив ходатайство о мере пресечения в отношении Рамиза Мехтиева, привлечённого к уголовной ответственности за особо тяжкие преступления, избрал в качестве меры пресечения домашний арест сроком на 4 месяца.