Paşinyan seçkini irəli çəkə bilər
“Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan gələn ilin əvvəlində növbədənkənar parlament seçkisinə gedə bilər". Siyasi ekspert Məhəmməd Əsədullazadə Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
M.Əsədullazadə vurğulayıb ki, parlament seçkisi irəli çəkilməsə, vaxtında, yəni yayda keçirilsə, konstitusiya referendumu 2026-cı ilin sonuna, Azərbaycanla yekun sülh sazişinin imzalanması isə 2027-ci ilə qala bilər: “Sülh müqaviləsinin gecikməsi yeni təhdidlərin ortaya çıxmasına gətirib çıxara bilər. Bəlli olduğu kimi, Rusiya və İran prosesi pozmağa çalışır.
Ekspert xatırladıb ki, Nikol Paşinyan ötən həftə hakim Vətəndaş Sazişi Partiyasının qurultayını keçirib: “Partiya yerli təşkilatlarını seçkilərə hazırlayır, gücləndirir. Baş nazir regionlara səfərlər edir. Növbədənkənar seçki üçün tam hazır siyasi vəziyyət yetişib.
Növbədənkənar seçki olarsa və konstitusiya referendumu 2026-ci ilin ilk yarısında baş tutarsa, Nikol Paşinyanın siyasi mövqeyi güclənə, Rusiyanın Ermənistana təzyiqləri neytrallaşa bilər. Hazırda Türkiyə bu kontekstdə Ermənistanla konfidensial danışıqlar aparır. ABŞ da yekun sülh müqaviləsinin gələn il bağlanmasında maraqlıdır.
Ermənistanda bu ilin axırına kimi yeni konstitusiya mətni hazırlanacaq. Geosiyasi proseslər və beynəlxalq situasiya gələn ilin yayında sülh müqaviləsinin bağlanmasını tələb edir. Ermənistanın Baş naziri siyasi iradə göstərib, baş verənləri düzgün və praqmatik qiymətləndirsə, yekun sülh müqaviləsi bu ölkənin lehinə olacaq. Paşinyan Ermənistanda "4-cü respublika" elan edir. Bunun üçün isə yekun sülh müqaviləsi mütləqdir”.
Nikol Paşinyan baş nazir kürsüsünə 2018-ci il mayın 8-də dinc inqilabın lideri kimi oturub. 2018-ci il dekabrın 9-da keçirilmiş parlament seçkisini onun “Mənim addımım” bloku, 2021-ci il iyunun 20-də keçirilmiş parlament seçkisini sədrlik etdiyi Vətəndaş Sazişi Partiyası udaraq hökumət qurub.

Пашинян может перенести выборы на более ранний срок
«Возможно, что Премьер-министр Армении Никол Пашинян проведет досрочные парламентские выборы в начале следующего года». Такое мнение в интервью Medianews.az выразил политический эксперт Махаммад Асадуллазаде.
М. Асадуллазаде отметил, что если парламентские выборы не будут перенесены на более ранний срок, а пройдут вовремя, то есть летом, референдум по конституции может состояться к концу 2026 года, а подписание окончательного мирного соглашения с Азербайджаном может отложиться до 2027 года: «Задержка мирного соглашения может привести к появлению новых угроз. Известно, что Россия и Иран пытаются сорвать процесс.
Эксперт напомнил, что на прошлой неделе Никол Пашинян провёл съезд правящей партии «Гражданский договор»: «Партия готовит и укрепляет свои местные организации к выборам. Премьер-министр совершает поездки по регионам. Политическая ситуация полностью готова для проведения досрочных выборов.
Если досрочные выборы пройдут, а конституционный референдум состоится в первой половине 2026 года, политические позиции Николы Пашиняна могут укрепиться, а давление России на Армению будет нейтрализовано. В настоящее время Турция в этом контексте ведёт конфиденциальные переговоры с Арменией. США также заинтересованы в подписании окончательного мирного соглашения в следующем году.
К концу этого года в Армении будет подготовлен новый текст конституции. Геополитические процессы и международная ситуация требуют подписания мирного соглашения летом следующего года. Если Премьер-министр Армении проявит политическую волю и адекватно, прагматично оценит происходящее, то окончательное мирное соглашение будет на пользу стране. Пашинян провозглашает в Армении «Четвёртую республику». Для этого окончательное мирное соглашение является обязательным».
Никол Пашинян занял пост премьер-министра 8 мая 2018 года как лидер мирной революции. На парламентских выборах 9 декабря 2018 года его блок «Мой шаг» одержал победу, а на парламентских выборах 20 июня 2021 года победу одержала возглавляемая им партия «Гражданский договор», сформировавшая правительство.