Azərbaycandan neft alan ölkələr
2025-ci ilin yanvar-noyabr aylarında Azərbaycandan 11,5 milyard dollarlıq xam neft və xam neft məhsulu ixrac olunub.
Medianews.az bildirir ki, hesabatı yayan Dövlət Gömrük Komitəsi ixrac ünvanlarını statistik dəyərə görə belə sıralayıb: İtaliya, Çexiya, Xorvatiya, Rumıniya, Almaniya, Portuqaliya, Yunanıstan, Böyük Britaniya, İrlandiya, Tunis, Niderland, Fransa, Hindistan, İsveçrə, Bolqarıstan, Avstriya, Tailand, İndoneziya, Türkiyə, Danimarka, İspaniya, Gürcüstan.
Azərbaycanın 2025-ci il büdcəsində bir barrel neft 70 dollardan götürülüb, “AzəriLayt” markalı Azərbaycan neft yanvara 79, fevrala 78,52, marta 75,68, aprelə 78,29, maya 65,13, iyuna 68,82, iyula 72,01, avqusta 72,70, sentyabra 70,54, oktyabra 69,86, noyabra 65,87, dekabra 66,22 dollarla başlayıb.

In January-November 2025, crude oil and crude oil products worth 11.5 billion dollars were exported from Azerbaijan.
Medianews.az reports that the State Customs Committee, which published the report, ranked the export destinations by statistical value as follows: Italy, Czechia, Croatia, Romania, Germany, Portugal, Greece, Great Britain, Ireland, Tunisia, Netherlands, France, India, Switzerland, Bulgaria, Austria, Thailand, Indonesia, Turkey, Denmark, Spain, Georgia.
In Azerbaijan's 2025 budget, one barrel of oil was taken at 70 dollars, the price of Azerbaijan oil branded "AzeriLight" started at 79 dollars in January, 78.52 in February, 75.68 in March, 78.29 in April, 65.13 in May, 68.82 in June, 72.01 in July, 72.70 in August, 70.54 in September, 69.86 in October, 65.87 in November, and 66.22 dollars in December.
The OPEC+ coalition of exporters has set the crude oil production quota for Azerbaijan at 551 thousand barrels.