Cadu-piti: edən də cəzalansın, etdirən də -
Fala inananlar az deyil. Bir çox insan şəxsi həyatı, gələcəyi və ya qərarları ilə bağlı falçıya üz tutur. Halbuki bu, elmi əsası olmayan inancdır və insanların aldadılmasına yol açır. Belə olan halda gələcəkdə Azərbaycanda falçılara gedənlərə cərimə tətbiq edilə bilərmi?
Medianews.az-a açıqlamasında sosioloq Elçin Bayramlı öncə vurğulayıb ki, bu sahədə vəziyyət getdikcə mürəkkəbləşir, son dövrlərdə falçılara üz tutanların sayında artım müşahidə olunur:
“Bu problem daima olub, sərt ideoloji çərçivələri olan Sovet İttifaqı dağılandan sonra isə proses geniş vüsət alıb. Təhsil səviyyəsinin aşağı olması, işsizlik, cəhalət və dinin, müqəddəs kitabların insanlara qəsdən səhv təqdim olunması nəticəsində insanların falçılara marağı, inamı artıb”.
Sosioloq vurğulayıb ki, vəziyyətdən bəhrələnən bəzi işbazlar şəxsi bizneslərini quraraq milyonlarla insanı aldadırlar:
“Bəzən insanlar təkcə falçılıqdan deyil, cadugərlikdən də zərər görür. Bu isə bir çox münaqişələrə səbəb olur. Bu, həm mənəvi, həm sosial deqradasiya, həm də hüquqi baxımdan ciddi problemdir. Belə şəxslərin fəaliyyəti qadağan edilməli və ciddi cəzalar tətbiq olunmalıdır. Eyni zamanda, falçılara, cadugərlərə üz tutanlar, onların xidmətindən istifadə edənlər də məsuliyyətə cəlb olunmalıdır. Hüquqda göstərildiyi kimi, zərər vurmağa cəhd də cinayətdir. Yəni cadugərlik yolu ilə başqa insanlara zərər vurmağa çalışmaq da cinayət sayılmalıdır”.
E.Bayramlı problemin həllində maarifləndirmənin vacib rol oynadığını da bildirib:
“İnsanlara həqiqi bilikləri, doğru dini məlumatları öyrətmək, müqəddəs kitabların düzgün izahını vermək lazımdır. Bu sahədə ziyalılar, media nümayəndələri, yazıçılar, jurnalistlər, din xadimləri cəmiyyətin maarifləndirilməsinə çalışmalıdır.
Cadugərlik, falçılıq savad səviyyəsi aşağı olan ölkələrdə daha geniş yayılır. Təəssüf ki, bizdə də belə hallar artır. Yəni problemi iki istiqamətdə həll etmək lazımdır: dövlət hüquqi və inzibati tədbirlər görməli, eyni zamanda cəmiyyətin əsas qüvvələri maarifləndirmə işini gücləndirməlidir”.

Колдовство: пусть накажут и того, кто делает, и того, кто заставляет делать -
Многих людей верят в предсказания. Многие обращаются к гадалкам по поводу личной жизни, будущего или принятия решений. Однако это поверье не имеет научного основания и ведет к обману людей. В таком случае, могут ли в будущем в Азербайджане применяться штрафы к тем, кто обращается к гадалкам?
В комментарии для Medianews.az социолог Эльчин Байрамлы вначале отметил, что ситуация в этой сфере становится все более сложной, и в последнее время наблюдается рост числа обращающихся к гадалкам:
«Эта проблема всегда существовала, а после распада Советского Союза с его строгими идеологическими рамками процесс значительно расширился. Низкий уровень образования, безработица, невежество и преднамеренно искаженное преподнесение религии и священных книг людям привели к возрастанию интереса и доверия людей к гадалкам».
Социолог подчеркнул, что некоторые предприниматели, извлекая выгоду из ситуации, строят личный бизнес и обманывают миллионы людей:
«Иногда люди страдают не только от гаданий, но и от колдовства. Это вызывает множество конфликтов. Это серьезная проблема как с моральной, так и с социальной деградацией, а также с юридической точки зрения. Деятельность таких лиц должна быть запрещена, и к ним должны применяться суровые наказания. В то же время те, кто обращается к гадалкам и колдунам и пользуется их услугами, также должны нести ответственность. Как указано в праве, попытка причинить ущерб является преступлением. То есть попытка причинить вред другим людям посредством колдовства также должна считаться преступлением».
Э.Байрамлы также отметил важную роль просвещения в решении проблемы:
«Необходимо обучать людей подлинным знаниям, правильной религиозной информации, правильно объяснять священные книги. В этой сфере ученые, представители медиа, писатели, журналисты, религиозные деятели должны стараться просвещать общество.
Колдовство и гадание более широко распространены в странах с низким уровнем образования. К сожалению, такие случаи у нас также увеличиваются. То есть проблему необходимо решать в двух направлениях: государство должно принимать юридические и административные меры, а основные силы общества должны усиливать работу по просвещению».