Cadu-piti: edən də cəzalansın, etdirən də -
Fala inananlar az deyil. Bir çox insan şəxsi həyatı, gələcəyi və ya qərarları ilə bağlı falçıya üz tutur. Halbuki bu, elmi əsası olmayan inancdır və insanların aldadılmasına yol açır. Belə olan halda gələcəkdə Azərbaycanda falçılara gedənlərə cərimə tətbiq edilə bilərmi?
Medianews.az-a açıqlamasında sosioloq Elçin Bayramlı öncə vurğulayıb ki, bu sahədə vəziyyət getdikcə mürəkkəbləşir, son dövrlərdə falçılara üz tutanların sayında artım müşahidə olunur:
“Bu problem daima olub, sərt ideoloji çərçivələri olan Sovet İttifaqı dağılandan sonra isə proses geniş vüsət alıb. Təhsil səviyyəsinin aşağı olması, işsizlik, cəhalət və dinin, müqəddəs kitabların insanlara qəsdən səhv təqdim olunması nəticəsində insanların falçılara marağı, inamı artıb”.
Sosioloq vurğulayıb ki, vəziyyətdən bəhrələnən bəzi işbazlar şəxsi bizneslərini quraraq milyonlarla insanı aldadırlar:
“Bəzən insanlar təkcə falçılıqdan deyil, cadugərlikdən də zərər görür. Bu isə bir çox münaqişələrə səbəb olur. Bu, həm mənəvi, həm sosial deqradasiya, həm də hüquqi baxımdan ciddi problemdir. Belə şəxslərin fəaliyyəti qadağan edilməli və ciddi cəzalar tətbiq olunmalıdır. Eyni zamanda, falçılara, cadugərlərə üz tutanlar, onların xidmətindən istifadə edənlər də məsuliyyətə cəlb olunmalıdır. Hüquqda göstərildiyi kimi, zərər vurmağa cəhd də cinayətdir. Yəni cadugərlik yolu ilə başqa insanlara zərər vurmağa çalışmaq da cinayət sayılmalıdır”.
E.Bayramlı problemin həllində maarifləndirmənin vacib rol oynadığını da bildirib:
“İnsanlara həqiqi bilikləri, doğru dini məlumatları öyrətmək, müqəddəs kitabların düzgün izahını vermək lazımdır. Bu sahədə ziyalılar, media nümayəndələri, yazıçılar, jurnalistlər, din xadimləri cəmiyyətin maarifləndirilməsinə çalışmalıdır.
Cadugərlik, falçılıq savad səviyyəsi aşağı olan ölkələrdə daha geniş yayılır. Təəssüf ki, bizdə də belə hallar artır. Yəni problemi iki istiqamətdə həll etmək lazımdır: dövlət hüquqi və inzibati tədbirlər görməli, eyni zamanda cəmiyyətin əsas qüvvələri maarifləndirmə işini gücləndirməlidir”.

Witchcraft: let both the doer and the instigator be punished -
There are not few who believe in fortune-telling. Many people turn to fortune-tellers regarding their personal life, future, or decisions. However, this is a belief without scientific basis and leads to the deception of people. In this case, could fines be applied in the future in Azerbaijan to those who go to fortune-tellers?
Medianews.az in a statement, sociologist Elchin Bayramli first emphasized that the situation in this area is becoming increasingly complicated, and a rise has been observed recently in the number of people turning to fortune-tellers:
“This problem has always existed, and after the collapse of the Soviet Union with its strict ideological frameworks, the process has expanded widely. Due to low education levels, unemployment, ignorance, and the deliberate misrepresentation of religion and sacred books to people, interest and trust in fortune-tellers among people have increased.”
The sociologist stressed that some opportunists benefiting from the situation establish personal businesses and deceive millions of people:
“Sometimes, people are harmed not only by fortune-telling but also by witchcraft. This causes many conflicts. It is a serious problem in terms of moral and social degradation as well as legal aspects. The activities of such individuals should be prohibited and severe penalties applied. At the same time, those who turn to fortune-tellers and witches and use their services should also be held accountable. As indicated in the law, the attempt to cause harm is also a crime. In other words, trying to harm others through witchcraft should be considered a crime as well.”
E. Bayramli also stated that enlightenment plays an important role in solving the problem:
“It is necessary to teach people true knowledge and accurate religious information, to provide a proper interpretation of sacred books. In this field, intellectuals, media representatives, writers, journalists, and religious figures should work towards enlightening society.
Witchcraft and fortune-telling are more widespread in countries with low literacy levels. Unfortunately, such cases are also increasing in our country. So, the problem should be solved in two directions: the state must take legal and administrative measures while the main forces of society must strengthen the work of enlightenment.”