Sağlamlıq riskləri barədə məlumatlı olmaq və hansı əlamətlərə diqqət yetirməli olduğunuzu bilmək həyatınıza nəzarəti artırır.
Bəzi əlamətlər o qədər zəif olur ki, insanlar onları çox vaxt hiss etmir və ya əhəmiyyət vermir. Lakin bu əlamətlər təhlükəli vəziyyətin, trombun yaranmasının erkən xəbərçisi ola bilər.
Bioastronavtika üzrə tədqiqatçı Kelli Cerardin sosial şəbəkələrdə paylaşdığı təcrübəsində bildirib ki, o, həyati təhlükə yaradan böyük trombu heç bir klassik əlamət olmadan keçirib. Xəstəlik yalnız o, tromb riskini bildiyinə görə əlavə müayinə tələb etdikdə aşkarlanıb. Məhz buna görə mütəxəssislər xəbərdarlıq edir ki, görünməz əlamətləri görməzlikdən gəlmək olmaz.
Tromb nədir?
Tromb qan trombositləri, zülallar və qan hüceyrələrinin birləşməsi nəticəsində yaranan jelə bənzər laxtadır. Orqanizmdə iki əsas qan dövranı sistemi var:
Arteriyalar qanı ürəkdən orqanlara aparır, venalar oksigensiz qanın ürəyə qayıtmasını təmin edir.
Tromb bu damarlarda fərqli səbəblərə görə əmələ gəlir. Ən çox rast gəlinən növlər:
Dərin ven trombozu (DVT) - əsasən ayaqlarda
Ağciyər emboliyası (PE) - trombun qoparaq ağciyərə düşməsi.
Niyə erkən aşkarlamaq vacibdir?
Dərin ven trombu qoparaq ağciyərə keçə və ağciyər emboliyasına səbəb ola bilər. Bu isə nəfəs probleminə, qan dövranının dayanmasına və həyat üçün ciddi təhlükəyə gətirib çıxarır.
Həkimlərin sözlərinə görə, vaxtında diaqnoz qoyulmasa, nəticələr çox ağır ola bilər, buna görə də risk qrupunda olan insanlar xüsusilə diqqətli olmalıdır. (lent.az)

Осведомленность о рисках для здоровья и знание того, на какие симптомы следует обращать внимание, повышает контроль над вашей жизнью.
Некоторые симптомы настолько слабы, что люди часто их не чувствуют или игнорируют. Однако эти симптомы могут быть ранним признаком опасного состояния и образования тромба.
Исследователь в области биоастронавтики Келли Джерардин в своем опыте, опубликованном в социальных сетях, отметила, что у нее был крупный тромб, угрожающий жизни, при этом не было никаких классических симптомов. Болезнь была обнаружена только потому, что она знала о риске тромба и потребовала дополнительного обследования. Именно по этой причине специалисты предупреждают, что нельзя игнорировать невидимые симптомы.
Что такое тромб?
Тромб — это гелеобразный сгусток, образующийся в результате соединения тромбоцитов, белков и кровяных клеток. В организме есть две основные системы кровообращения:
Артерии переносят кровь от сердца к органам, вены обеспечивают возвращение обедненной кислородом крови к сердцу.
Тромб образуется в этих сосудах по разным причинам. Наиболее распространенные виды:
Глубокий венозный тромбоз (ГВТ) — преимущественно в ногах
Легочная эмболия (ЛЭ) — отрыв тромба и его попадание в легкие.
Почему важно раннее обнаружение?
Глубокий венозный тромб может оторваться, пройти в легкие и вызвать легочную эмболию. Это приводит к проблемам с дыханием, остановке кровообращения и серьезной угрозе для жизни.
По словам врачей, при несвоевременной диагностике последствия могут быть очень тяжелыми, поэтому люди из группы риска должны быть особенно внимательны. (lent.az)