Oktyabrın 30-u Cənubi Koreyanın Busan şəhərində ABŞ Prezidenti Donald Trampla Çin Xalq Respublikasının sədri Si Cinpin arasında görüş keçirilib.
Sosial Tədqiqatlar Mərkəzinin əməkdaşı Aqşin Kərimov Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, Trampla Cinpinin danışıqları ABŞ və Çin arasındakı geosiyasi rəqabətin doğurduğu beynəlxalq və regional riskləri nisbi olaraq stabilləşdirmək zərurətindən irəli gəlirdi: “Buna görə də ABŞ və Çin bu rəqabəti idarə etməyi kritik məqsəd kimi ortaya qoyurlar. Liderlərin yanaşması daha çox ABŞ ilə Çini müvəqqəti sövdələşmə əsasında hərəkət sahəsi müəyyənləşdirməyə yönəlib.
Lakin ABŞ ilə Çinin əməkdaşlıqla rəqabətin sərhədlərini müəyyən edəcək sabitləşmə mexanizmləri tapacağına ümidlər olsa da, tərəflərin strateji rəqabəti əsasən Asiyada şişə bilmək ehtimallarından uzaq deyil. Nəzərə alanda ki, son zamanlar ABŞ diplomatiyasının fəallığı nəticəsində Çin Yaxın Şərqdəki proseslərdən sıxışdırılmış kimi görünür, o zaman Pekin rəqibinə qarşı Asiyada başqa kart oynaya bilər.
Bundan başqa, Vaşinqton Pekinə Tayvana müdaxilə üçün “yaşıl işıq” yandırsa belə, Ağ ev bunun gələcəkdə rəqibini cilovlamaqda çətinlik yaradan akt kimi nəzərə alacaq”.
A.Kərimovun sözlərinə görə, ABŞ ilə Çin – hər ikisi Rusiyanın ambisiyalarını nəzarət altına ala biləcək oxşar düşüncəyə sahibdir: “Lakin Çinin Rusiyanı cilovlamaq səyləri fərqli, ABŞ-nin strategiyası isə fərqli məntiqə söykənir.
Vaşinqtonla Pekin Ukraynadakı müharibənin nəticələrini gözləyərkən bu məntiqlərin hansı formada dəyişikliyə məruz qala biləcəyini də hesablayırlar. Rusiya isə ABŞ-dən fərqli olaraq “müttəfiqi” Çinə qarşı kəskin mövqedə dayana bilmir.
Görünür ki, Rusiya Çinin məqsədlərini aydınlaşdırmağa və onun maraqlarını daha çox Ukraynadakı hərbi kampaniyanın nəticələrinə uyğunlaşdırmağa cəhd edir”.
A.Kərimov qeyd edib ki, ABŞ-Çin danışıqlarının nəticələrindən söz açarkən, Cənubi Qafqaz, Mərkəzi Asiya regionları arasındakı nizamlama tətbiqinin məzmununa baxa bilərik: “Ehtimal etmək olar ki, ABŞ ilə Çin Cənubi Qafqazda TRIPP marşrutu (Zəngəzur dəhlizi) üzrə əməkdaşlıq nümunəsi yaradıb, onu intensivləşdirmək və dəhlizin xarakterini Mərkəzi Asiyada möhkəmləndirmək istəyindədirlər.
Çinin TRIPP marşrutuna qarşı kəskin mövqedə dayanmaması onun Azərbaycanın iştirak etdiyi layihədə ABŞ-nin iştirakına etibar etdiyini göstərə bilər. Bu mənada, Trampla Cinpinin 2 saata yaxın davam edən görüşündə Cənubi Qafqaz müzakirə masasında olubsa, deməli, Pekin ABŞ-nin Cənubi Qafqazdakı iştirakı və onun məqsədlərini rədd edən xəttin tərəfdarı olmadığını göstərib; Zəngəzur dəhlizinin ABŞ ilə Çinin tədrici yaxınlaşmasına stimul verən komponent olduğunu liderlər bir-birlərinin diqqətinə çatdırıb”.

30 октября в южнокорейском городе Пусан прошла встреча между президентом США Дональдом Трампом и председателем КНР Си Цзиньпином.
Сотрудник Центра социальных исследований Агшин Керимов в комментарии для Medianews.az сказал, что переговоры между Трампом и Си Цзиньпином обусловлены необходимостью относительной стабилизации международных и региональных рисков, вызванных геополитическим соперничеством между США и Китаем: «Поэтому США и Китай рассматривают управление этим соперничеством как критическую цель. Подход лидеров больше направлен на определение зоны маневра через временное соглашение между США и Китаем.
Однако, несмотря на надежды на то, что США и Китай найдут механизмы стабилизации, которые определят границы соперничества через сотрудничество, стратегическое соперничество сторон в основном не исключено, что может обостриться в Азии. Учитывая, что в последнее время благодаря активизации американской дипломатии Китай кажется прижатым в процессах на Ближнем Востоке, Пекин может сыграть другую карту против соперника в Азии.
Кроме того, даже если Вашингтон даст «зелёный свет» Пекину для вмешательства в Тайвань, Белый дом будет рассматривать это как действие, создающее трудности в сдерживании соперника в будущем».
По словам А. Керимова, США и Китай — обе страны имеют похожие взгляды, которые позволяют контролировать амбиции России: «Но усилия Китая по сдерживанию России отличаются, стратегия США базируется на другой логике.
В то время как Вашингтон и Пекин ожидают результатов войны на Украине, они также оценивают, как эти логики могут измениться. Россия, в отличие от США, не может занять жёсткую позицию против «союзника» Китая.
Похоже, Россия пытается прояснить цели Китая и всё больше адаптировать его интересы под результаты военной кампании на Украине».
А. Керимов отметил, что, говоря о результатах переговоров между США и Китаем, можно обратить внимание на содержание регулирования между регионами Южного Кавказа и Центральной Азии: «Можно предположить, что США и Китай создали пример сотрудничества по маршруту ТРИПП (Зангезурский коридор) в Южном Кавказе и стремятся его активизировать и закрепить характер коридора в Центральной Азии.
Отсутствие резкой позиции Китая против маршрута ТРИПП может указывать на доверие Пекина к участию США в проекте, в котором участвует Азербайджан. В этом смысле, если за почти двухчасовой встречей Трампа и Си Цзиньпина обсуждался Южный Кавказ, значит, Пекин показал, что не поддерживает линию, отвергающую участие и цели США в Южном Кавказе; лидеры обратили внимание друг друга, что Зангезурский коридор является компонентом, стимулирующим постепенное сближение США и Китая».