Oktyabrın 30-u Cənubi Koreyanın Busan şəhərində ABŞ Prezidenti Donald Trampla Çin Xalq Respublikasının sədri Si Cinpin arasında görüş keçirilib.
Sosial Tədqiqatlar Mərkəzinin əməkdaşı Aqşin Kərimov Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, Trampla Cinpinin danışıqları ABŞ və Çin arasındakı geosiyasi rəqabətin doğurduğu beynəlxalq və regional riskləri nisbi olaraq stabilləşdirmək zərurətindən irəli gəlirdi: “Buna görə də ABŞ və Çin bu rəqabəti idarə etməyi kritik məqsəd kimi ortaya qoyurlar. Liderlərin yanaşması daha çox ABŞ ilə Çini müvəqqəti sövdələşmə əsasında hərəkət sahəsi müəyyənləşdirməyə yönəlib.
Lakin ABŞ ilə Çinin əməkdaşlıqla rəqabətin sərhədlərini müəyyən edəcək sabitləşmə mexanizmləri tapacağına ümidlər olsa da, tərəflərin strateji rəqabəti əsasən Asiyada şişə bilmək ehtimallarından uzaq deyil. Nəzərə alanda ki, son zamanlar ABŞ diplomatiyasının fəallığı nəticəsində Çin Yaxın Şərqdəki proseslərdən sıxışdırılmış kimi görünür, o zaman Pekin rəqibinə qarşı Asiyada başqa kart oynaya bilər.
Bundan başqa, Vaşinqton Pekinə Tayvana müdaxilə üçün “yaşıl işıq” yandırsa belə, Ağ ev bunun gələcəkdə rəqibini cilovlamaqda çətinlik yaradan akt kimi nəzərə alacaq”.
A.Kərimovun sözlərinə görə, ABŞ ilə Çin – hər ikisi Rusiyanın ambisiyalarını nəzarət altına ala biləcək oxşar düşüncəyə sahibdir: “Lakin Çinin Rusiyanı cilovlamaq səyləri fərqli, ABŞ-nin strategiyası isə fərqli məntiqə söykənir.
Vaşinqtonla Pekin Ukraynadakı müharibənin nəticələrini gözləyərkən bu məntiqlərin hansı formada dəyişikliyə məruz qala biləcəyini də hesablayırlar. Rusiya isə ABŞ-dən fərqli olaraq “müttəfiqi” Çinə qarşı kəskin mövqedə dayana bilmir.
Görünür ki, Rusiya Çinin məqsədlərini aydınlaşdırmağa və onun maraqlarını daha çox Ukraynadakı hərbi kampaniyanın nəticələrinə uyğunlaşdırmağa cəhd edir”.
A.Kərimov qeyd edib ki, ABŞ-Çin danışıqlarının nəticələrindən söz açarkən, Cənubi Qafqaz, Mərkəzi Asiya regionları arasındakı nizamlama tətbiqinin məzmununa baxa bilərik: “Ehtimal etmək olar ki, ABŞ ilə Çin Cənubi Qafqazda TRIPP marşrutu (Zəngəzur dəhlizi) üzrə əməkdaşlıq nümunəsi yaradıb, onu intensivləşdirmək və dəhlizin xarakterini Mərkəzi Asiyada möhkəmləndirmək istəyindədirlər.
Çinin TRIPP marşrutuna qarşı kəskin mövqedə dayanmaması onun Azərbaycanın iştirak etdiyi layihədə ABŞ-nin iştirakına etibar etdiyini göstərə bilər. Bu mənada, Trampla Cinpinin 2 saata yaxın davam edən görüşündə Cənubi Qafqaz müzakirə masasında olubsa, deməli, Pekin ABŞ-nin Cənubi Qafqazdakı iştirakı və onun məqsədlərini rədd edən xəttin tərəfdarı olmadığını göstərib; Zəngəzur dəhlizinin ABŞ ilə Çinin tədrici yaxınlaşmasına stimul verən komponent olduğunu liderlər bir-birlərinin diqqətinə çatdırıb”.

Have they also discussed the Zangazur corridor? -
On October 30, a meeting was held in Busan, South Korea, between U.S. President Donald Trump and the President of the People's Republic of China, Xi Jinping.
Aqshin Karimov, an employee of the Social Research Center, told Medianews.az that the talks between Trump and Xi arose from the necessity to relatively stabilize the international and regional risks caused by the geopolitical rivalry between the U.S. and China: “Therefore, the U.S. and China put managing this rivalry as a critical goal. The leaders' approach is more aimed at defining the scope of action between the U.S. and China based on a temporary deal.
Although there are hopes that the U.S. and China will find stabilization mechanisms that define the boundaries of competition through cooperation, the strategic rivalry between the parties is not far from the possibility of escalating mainly in Asia. Considering that recently, as a result of the U.S. diplomatic activity, China appears to be squeezed out of the processes in the Middle East, then Beijing may play another card against its rival in Asia.
Furthermore, even if Washington sends a “green light” for intervention in Taiwan to Beijing, the White House will view this as an act that could create difficulties in containing its rival in the future.”
According to A. Karimov, the U.S. and China both share a similar mindset that can control Russia’s ambitions: “However, China’s efforts to contain Russia differ, and the U.S. strategy relies on a different logic.
While Washington and Beijing are awaiting the outcomes of the war in Ukraine, they are also calculating in what form these logics might undergo changes. In contrast to the U.S., Russia cannot adopt a harsh position against its “ally” China.
It seems that Russia is trying to clarify China’s goals and align its interests more with the results of the military campaign in Ukraine.”
A. Karimov noted that when speaking about the results of the U.S.-China talks, we can look at the content of the settlement application between the South Caucasus and Central Asia regions: “It can be assumed that the U.S. and China have created a cooperation example on the South Caucasus Trump Route for International Peace and Prosperity (Zangezur corridor), and they want to intensify it and strengthen the corridor’s character in Central Asia.
China’s lack of a harsh stance against the Trump Route for International Peace and Prosperity can indicate its trust in U.S. participation in the project involving Azerbaijan. In this sense, if the South Caucasus was on the discussion table in the nearly 2-hour meeting between Trump and Xi, then Beijing has shown that it is not in favor of rejecting U.S. participation and its goals in the South Caucasus; the Zangezur corridor has been conveyed by the leaders as a component stimulating gradual rapprochement between the U.S. and China.”