Büdcə: gəlir haradan gəlib?
Maliyyə Nazirliyinin hesabatına görə, 2025-ci ilin yanvar-noyabr aylarında dövlət büdcəsi 35 milyard 625,6 milyon manat gəlir əldə edib. Mənbələr belə sıralanır: Dövlət Vergi Xidməti - 15 milyard 310,5 milyon manat, Dövlət Neft Fondundan köçürmə - 13 milyard 274,3 milyon manat, Dövlət Gömrük Komitəsi - 5 milyard 752,2 milyon manat, büdcə təşkilatlarının ödənişli xidmətləri - 592,3 milyon manat, Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti - 41,6 milyon manat, başqa daxilolmalar - 654,7 milyon manat.
Dövlət büdcəsinin xərcləri 31 milyard 414,7 milyon manat göstərilir.
Medianews.az bildirir ki, 2025-ci ilin dövlət büdcəsində 38 milyard 356 milyon manat gəlir, 41 milyard 407,6 milyon manat xərc nəzərdə tutulub. Üç rübün aylıq xərc statistikası belə rəsmiləşib:

Согласно отчету Министерства финансов, в период с января по ноябрь 2025 года государственный бюджет получил доход в размере 35 миллиардов 625,6 миллиона манатов. Источники распределяются следующим образом: Государственная налоговая служба – 15 миллиардов 310,5 миллиона манатов, перевод из Государственного нефтяного фонда – 13 миллиардов 274,3 миллиона манатов, Государственный таможенный комитет – 5 миллиардов 752,2 миллиона манатов, платные услуги бюджетных организаций – 592,3 миллиона манатов, Государственная служба имущественных вопросов – 41,6 миллиона манатов, прочие поступления – 654,7 миллиона манатов.
Расходы государственного бюджета составляют 31 миллиард 414,7 миллиона манатов.
Medianews.az сообщает, что на 2025 год в государственном бюджете предусмотрены доходы в размере 38 миллиардов 356 миллионов манатов и расходы в размере 41 миллиарда 407,6 миллиона манатов. Статистика расходов за три квартала по месяцам оформлена следующим образом: