Büdcə: gəlir haradan gəlib?
Maliyyə Nazirliyinin hesabatına görə, 2025-ci ilin yanvar-noyabr aylarında dövlət büdcəsi 35 milyard 625,6 milyon manat gəlir əldə edib. Mənbələr belə sıralanır: Dövlət Vergi Xidməti - 15 milyard 310,5 milyon manat, Dövlət Neft Fondundan köçürmə - 13 milyard 274,3 milyon manat, Dövlət Gömrük Komitəsi - 5 milyard 752,2 milyon manat, büdcə təşkilatlarının ödənişli xidmətləri - 592,3 milyon manat, Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti - 41,6 milyon manat, başqa daxilolmalar - 654,7 milyon manat.
Dövlət büdcəsinin xərcləri 31 milyard 414,7 milyon manat göstərilir.
Medianews.az bildirir ki, 2025-ci ilin dövlət büdcəsində 38 milyard 356 milyon manat gəlir, 41 milyard 407,6 milyon manat xərc nəzərdə tutulub. Üç rübün aylıq xərc statistikası belə rəsmiləşib:

Budget: where does the income come from?
According to the report of the Ministry of Finance, in January-November 2025, the state budget received an income of 35 billion 625.6 million manats. The sources are as follows: State Tax Service - 15 billion 310.5 million manats, transfer from the State Oil Fund - 13 billion 274.3 million manats, State Customs Committee - 5 billion 752.2 million manats, paid services of budget organizations - 592.3 million manats, State Property Affairs Service - 41.6 million manats, other revenues - 654.7 million manats.
State budget expenditures are shown as 31 billion 414.7 million manats.
Medianews.az reports that the 2025 state budget anticipates 38 billion 356 million manats in income and 41 billion 407.6 million manats in expenses. The three-quarter monthly expense statistics are as follows: