Texnoloji soyuq müharibənin əsası qoyuldu -
“Pax Silica” (Paks Silika) ABŞ-ın rəhbərliyi ilə süni intellekt texnologiyaları üçün vacib olan yarımkeçiricilər (çiplər) və kritik mineralların təchizat zəncirini qorumaq məqsədilə yaradılmış yeni bir beynəlxalq strateji təşəbbüsdür. "Pax Silica" – texnoloji tərəqqi və çip istehsalı vasitəsilə əldə edilən iqtisadi sabitlik və sülh dövrü mənasını daşıyır. Məsələ ondadır ki, təşəbbüsün adında sülh və sabitlik olsa da, əslində ABŞ-nin yaratdığı bu layihə "Texnoloji soyuq müharibə"nin əsasını qoyub.
Bu layihənin yaradılmasında bir neçə strateji hədəf var.
Təchizat zəncirinin təhlükəsizliyi: Süni intellekt üçün lazım olan çiplərin və onların istehsalında istifadə olunan mineralların (litium, kobalt və s.) kəsilməz təminatını yaratmaq.
Asılılığın azaldılması: Xüsusilə Çin kimi ölkələrdən olan strateji asılılığı minimuma endirmək. Nəzərə almaq lazımdır ki, dünya bazarında torpaq minerallarnında Çinin payı 70 faizdir.
ABŞ bir neçə gün öncə Milli Təhlükəsizlik Strategiyasını bəyan edən zaman xüsusilə Avropa ölkələri ABŞ-nin Rusiyanı təhdid kimi görməməsindən narahat olduqlarını bəyan etdilər. Hətta Almaniya açıq şəkildə bildirdi ki, ABŞ-dən fərqli olaraq onlar üçün bir nömrəli təhdid Rusiyadır. Strateji baxımdan ABŞ-ın xarici siyasətində artıq "Rusiya təhlükəsi"ndən daha çox, Çinlə olan "Texnoloji soyuq müharibə" ön plana keçib.
Rusiya ənənəvi siyasətini davam etdirir - torpaq işğal etmək. Putin açıqlamalarının birində açıq şəkildə bildirdi ki, onları Ukraynaya girməyə məcbur ediblər. Əgər həqiqətən də bu məcburiyyətdən baş veribsə, bu o deməkdir ki, ABŞ Rusiyanı texnologiyadan, gələcəyin iqtisadiyyatından geri atmaq niyyəti güdüb və buna nail olub. Rusiya Ukrayna bataqlığında çabaladığı zamanda ABŞ və tərəfdaşları süni intellekt, çiplər, Kvant hesablamaları üzərində planlar qurur və həyata keçirirlər. Açıq şəkildə deyə bilərik ki, hazırkı və gələcəyin dünyasında hədəf "Torpaq" deyil, "Texnologiya"dır. ABŞ hesab edir ki, dünyada kim süni intellekt texnologiyasına hakim olsa, növbəti 100 ilin lideri o olacaq. Məsələyə bu yöndən baxdıqda, faktiki olaraq rəqib Çindir.
Rusiya artıq ağır sanksiyalar altındadır və qlobal texnoloji zəncirdən böyük ölçüdə kənarlaşdırılıb. Ancaq Çin hələ də dünyanın fabriki rolundadır.
“Pax Silica”ya Çinin "Bir kəmər, bir yol" layihəsinə qarşı ABŞ Yaponiya, Cənubi Koreya, Hollandiya, Böyük Britaniya, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və digərlərini vahid bir blokda birləşdirir. Biz buna Çinin texnoloji cəhətdən "blokadaya" almaq cəhdi kimi də baxa bilərik. ABŞ Rusiyanı daha çox Çinin "kiçik tərəfdaşı" və ya resurs bazası statusunda görür. Maraqlı məsələ ondan ibarətdir ki, ABŞ texnologiyaya nə qədər önəm versə də, ənənəvi bazardan da (neft, qaz) çıxmır. Venesuela ətrafında baş verənlər bunun sübutudur.
“Pax Silica” təşəbbüsü Çini hədəf göstərdiyi kimi, eyni zamanda Çinin layihəsi olan "Bir kəmər, bir yol"u da hədəf taxtasına çıxarmış olur. Məsələ ondadır ki, Azərbaycan nəinki Çinlə, onun strateji ortaqları olan Rusiya, Pakistanla strateji tərəfdaşlıq bəyannaməsi imzalayıb. Hətta Çinlə bu bəyannaməni möhkəmləndirmək üçün rəsmi Bakı Pekindən HQ-9BE HHM sistemləri alıb.
ABŞ ilə Çin arasında "Texnoloji soyuq müharibə" Azərbaycan üçün risklər də törədə bilər. Misal üçün texnoloji "Sədd" və sanksiya riski. Azərbaycan dövlət infrastrukturunda (məsələn, "Ağıllı şəhər" layihələri və ya 5G) Çin texnologiyalarına üstünlük verməyə davam edərsə, gələcəkdə Qərb maliyyə sistemindən və ya yüksək texnologiyalı komponentlərdən məhrum olma riski ilə üzləşə bilər. İkinci risk hərbi-texniki sahəyə edilən təhdid ola bilər. Ancaq bu o qədər də riskli görünmür. Çünki Azərbaycanın hərbi-texniki əməkdaşlığı çoxşaxəlidir. Ancaq risk varmı? Var. Digər risk isə "Dəhlizlər müharibəsi"ndə iştirakçı olmaqdır. Azərbaycanın Orta Dəhliz vasitəsilə Çinin "Bir Kəmər, Bir Yol" layihəsində iştirakı onu Çin üçün strateji tərəfdaş edir. Əgər ABŞ və müttəfiqləri (“Pax Silica” bloku) Çinin ticarət yollarını zəiflətmək qərarına gəlsələr, bu dəhliz üzərindəki ölkələrə siyasi və ya iqtisadi təzyiqlər arta bilər. Eyni zamanda, Rusiya və İranın da bu dəhlizlərdə öz maraqları var ki, bu da Azərbaycanı dörd böyük gücün (ABŞ, Çin, Rusiya, İran) maraqlarının toqquşduğu nöqtəyə çevirir. Azərbaycanın sığortası hələki Avropanın Azərbaycan qazına və yaşıl enerjisinə (Xəzər dənizi layihələri) ehtiyacı görünür. Bu rəsmi Bakıya Qərblə danışıqlarda "toxunulmazlıq" və ya manevr sahəsi verir.
Açıq demək lazımdır ki, Azərbaycan bütün ölkələr kimi seçim qarşısında qalacaq. Artıq təkcə iqtisadiyyat deyil, "Texnoloji soyuq müharibə"də tərəf seçmək məcburiyyəti yaranır.
Nəzərə almaq lazımdır ki, Ermənistanda Qərb ölkələri süni intellekt zavodu tikir. Bu layihənin daha da genişlənəcəyi barədə iddialar var. Ermənistan Qərb tərəfə (ABŞ/Aİ) tam meyil edib “Pax Silica”nın regional dayağına çevrilməyə çalışsa, Azərbaycan isə Çin və Rusiya ilə "strateji nikahını" dərinləşdirsə, sülh prosesi qlobal qütbləşmənin qurbanı ola bilər. Bundan əlavə əgər "Bir kəmər, bir yol" layihəsi Çinin iqtisadi hegemonluğuna xidmət edəcəksə, Vaşinqton sülh prosesində bu dəhlizin açılmasına "yaşıl işıq" yandırmaqda tərəddüd edə bilər. Yəni, sülh müqaviləsi ləngiyə, şərtlər ağırlaşa, hətta yenidən toqquşma riski də yarana bilər. Ermənistan özünü Qərbin (və “Pax Silica” maraqlarının) regiondakı "demokratik qalası" kimi təqdim edərək, Azərbaycanın Çin və Rusiya ilə əlaqələrini (strateji tərəfdaşlıq bəyannamələri) "təhlükə" kimi qələmə verə bilər. Bu, Qərbin sülh prosesində Ermənistana dəstək verməsinə və Azərbaycanı sıxışdırmasına səbəb ola bilər. Cənubi Qafqaz “Pax Silica” ilə "İpək Yolu" (Çin) arasında cəbhə xəttinə çevrilsə, Azərbaycan və Ermənistan sülh bağlasalar belə, bu sülh "soyuq" və gərgin olacaq.
Yeri gəlmişkən Avropa İttifaqının Ali Nümayəndəsi Kaja Kallas bildirib ki, Ermənistan Avropa İttifaqından “xoş niyyətli olmayan xarici təsirlərə qarşı mübarizə üçün Moldovaya göstərilən eyni yardımı” tələb edib. Bu yardımın ayrılma ehtimalı da çox yüksəkdir.
Hesab edirəm ki, Azərbaycan rəhbərliyi çox gözəl anlayır ki, Cənubi Qafqazda müharibə riski tam bitməyib və bu risk artıq sadəcə Ermənistanla bağlı deyil. Ermənistan Rusiyanın "forpost"luğundan çıxıb, Qərbin regiondakı "forpostu" olarsa və Azərbaycan Çin/Türkiyə oxunda qalarsa, bu, iki ölkə arasındakı münaqişəni yenidən Qlobal Şərq - Qərb qarşıdurmasına çevirə bilər.
Bakı məhz bu riski görüb Ermənistanla sülh sənədini "ikitərəfli formatda" (vasitəçisiz) imzalamağa çalışır ki, böyük güclər bu prosesi öz aralarındakı "soyuq müharibə" üçün alətə çevirməsinlər. Rəsmi Bakı bilir ki, Zəngəzur dəhlizi açılsa, bu, təkcə qatar yolu olmayacaq. Oradan keçən optik kabellər və texnoloji infrastruktur Pax Silica və Çin rəqabətinin tam mərkəzi olacaq. Bakı bu yolu "neytral zona" kimi saxlamağa çalışır ki, hər iki tərəf ondan istifadə etsin və beləliklə, heç bir tərəf bu infrastrukturu vurmaqda maraqlı olmasın.
Azərbaycanın Zəngəzur dəhlizinə ordu yeritməyə "məcbur edilməsi" ssenarisi ehtimalı da var və bu bir neçə faktorun kəsişməsində baş verə bilər. Əgər Ermənistan daxilində siyasi xaos yaranarsa və ya sərhəddəki Avropa İttifaqı missiyası hər hansı bir gərginliyin qarşısını ala bilməzsə, yaxud özləri prosesi qızışdırarsa, Bakı bu dəhlizin təhlükəsizliyini təmin etmək adı altında hərəkətə keçməyə təhrik oluna bilər. Bildiyimiz klassik "geosiyasi tələ". Bakı hərbi uğur qazanar, lakin beynəlxalq hüquq müstəvisində "təcavüzkar" statusuna salınaraq ağır sanksiyalara məruz qalar.
“Pax Silica”nın yaranması və Çini hədəf götürməsi ilə ABŞ və müttəfiqləri (Pax Silica bloku) bu dəhlizin açılmasını istəyir, lakin bir şərtlə: dəhlizə Rusiya və ya Çin nəzarət etməməlidir. Əgər Ermənistan bu yolu Qərb şirkətlərinin və ya beynəlxalq mühafizə xidmətlərinin nəzarətinə vermək istəsə, Rusiya və İran buna mane olacaq. Belə bir tıxanc vəziyyətində Azərbaycanın "düyünü kəsmək" üçün güc tətbiq etməsi yeganə çıxış yolu kimi təqdim edilə bilər.
İran dəfələrlə bəyan edib ki, Zəngəzurun statusunun dəyişməsi onun üçün "qırmızı xətt"dir. Əgər Azərbaycan hərbi manevr edərsə, bu, sadəcə Ermənistanla yox, birbaşa İranla qarşıdurma deməkdir. Bu isə münaqişəni lokal deyil, regional müharibə səviyyəsinə qaldıracaq.
Qarabağ məsələsi daxili hüquqi məsələ idi. Zəngəzur məsələsi isə artıq qlobal tranzit və texnologiya (“Pax Silica”) davasıdır.
Azərbaycan bu "məcburetmə" ssenarisindən yayınmaq üçün Türkiyə ilə hərbi müttəfiqliyini (Şuşa Bəyannaməsini) dövriyyəyə salaraq prosesdən yan keçməyə cəhd edə bilər. Türkiyənin NATO üzvü olması, “Pax Silica” layihəsinə qoşulmaq ehtimalı və atacağı addımları indidən proqzlaşdırmağın çətinliyi onu deməyə əsas verir ki, Azərbaycanın Azərbaycan əsgərindən başqa heç bir real müttəfiqi yoxdur.

«Pax Silica» (Пакс Силика) — новая международная стратегическая инициатива, созданная под руководством США с целью защиты цепочки поставок полупроводников (чипов) и критических минералов, важных для технологий искусственного интеллекта. «Pax Silica» означает эпоху экономической стабильности и мира, достигнутую через технологический прогресс и производство чипов. Дело в том, что хотя название инициативы содержит слова мир и стабильность, на самом деле этот проект, созданный США, положил начало «Технологической холодной войне».
У этой инициативы есть несколько стратегических целей.
Безопасность цепочки поставок: обеспечить непрерывное снабжение чипами, необходимыми для искусственного интеллекта, и минералами, используемыми в их производстве (литий, кобальт и др.).
Снижение зависимости: свести к минимуму стратегическую зависимость от таких стран, как Китай. Следует учитывать, что на мировом рынке редкоземельных минералов доля Китая составляет 70 процентов.
Несколько дней назад США объявили Национальную стратегию безопасности, и особенно европейские страны заявили о своей обеспокоенности, что США не считают Россию угрозой. Да даже Германия прямо заявила, что в отличие от США, для них главной угрозой является Россия. С точки зрения стратегии, во внешней политике США теперь на первый план выходит «Технологическая холодная война» с Китаем, а не «российская угроза».
Россия продолжает свою традиционную политику — захват территорий. В одном из своих выступлений Путин откровенно заявил, что их вынудили войти на территорию Украины. Если это действительно было принуждением, то это означает, что США намеренно отстранили Россию от технологий и экономики будущего, и им это удалось. Пока Россия застряла в украинском болоте, США и их партнеры строят и реализуют планы в области искусственного интеллекта, производства чипов, квантовых вычислений. Ясно можно сказать, что цель в современном и будущем мире — не земля, а технологии. США считают, что кто будет владеть технологиями искусственного интеллекта, будет лидером на следующие 100 лет. Если смотреть на ситуацию с этой точки зрения, настоящий конкурент — Китай.
Россия уже находится под тяжелыми санкциями и по большому счету исключена из глобальной технологической цепочки. Однако Китай до сих пор остается фабрикой мира.
«Pax Silica» объединяет США, Японию, Южную Корею, Нидерланды, Великобританию, Объединённые Арабские Эмираты и других в единый блок против китайского проекта «Один пояс, один путь». Можно рассматривать это и как попытку технологической блокады Китая. США воспринимают Россию больше как «младшего партнера» или ресурсную базу для Китая. Интересно, что несмотря на приоритет к технологиям, США не отходят и от традиционных рынков (нефть, газ). То, что происходит вокруг Венесуэлы, тому подтверждение.
Инициатива «Pax Silica» нацелена не только против Китая, но и против его проекта «Один пояс, один путь». Стоит отметить, что Азербайджан подписал декларации стратегического партнерства не только с Китаем, но и со стратегическими партнерами Китая — Россией и Пакистаном. Более того, чтобы усилить сотрудничество с Китаем, официальный Баку приобрел в Пекине зенитно-ракетные системы HQ-9BE.
«Технологическая холодная война» между США и Китаем может создать риски для Азербайджана. Например, технологический «блок» и риск санкций. Если Азербайджан продолжит отдавать предпочтение китайским технологиям в государственной инфраструктуре (например, в проектах «умный город» или в 5G), в будущем он может столкнуться с риском исключения из западной финансовой системы или потери высокотехнологичных компонентов. Второй риск — это возможные угрозы в военно-технической сфере, хотя он кажется менее значительным, учитывая разнообразие военно-технического сотрудничества Азербайджана. Тем не менее риск есть. Еще один риск — участие в «войне за коридоры». Участие Азербайджана в проекте «Один Пояс, Один Путь» через Средний коридор делает его стратегическим партнером Китая. Если США и их союзники (блок «Pax Silica») примут решение ослабить торговые пути Китая, на страны коридора может усилиться политическое и экономическое давление. В то же время у России и Ирана тоже есть интересы на этих транспортных коридорах, что превращает Азербайджан в точку пересечения интересов четырех великих держав (США, Китай, Россия, Иран). Пока единственной страховкой для Азербайджана является то, что Европа нуждается в азербайджанском газе и «зеленой» энергии (проекты Каспийского моря). Это дает официальному Баку некую «неприкосновенность» и пространство для маневра в переговорах с Западом.
Следует откровенно сказать, что, как и все страны, Азербайджан окажется перед выбором. Уже возникает необходимость выбирать сторону не только в экономике, но и в «Технологической холодной войне».
Следует учитывать, что в Армении страны Запада строят завод по производству искусственного интеллекта. Ходят слухи о расширении этого проекта. Если Армения полностью ориентируется на Запад (США/ЕС) и пытается стать региональным оплотом блока «Pax Silica», а Азербайджан углубляет «стратегический брак» с Китаем и Россией, мирный процесс может пасть жертвой глобального разделения. Кроме того, если проект «Один пояс, один путь» будет служить экономической гегемонии Китая, Вашингтон может колебаться с «зеленым светом» в открытии данного коридора в мирном процессе, что приведет к его задержке, ужесточению условий и даже риску новой конфронтации. Армения, позиционируя себя как «демократическую крепость» Запада (и интересов блока «Pax Silica») в регионе, может выставить связи Азербайджана с Китаем и Россией (декларации стратегического партнерства) как «угрозу». Это может привести к поддержке Армении Западом в мирном процессе и давлению на Азербайджан. Если Южный Кавказ превратится в линию фронта между «Pax Silica» и «Шелковым путем» (Китай), даже при заключении мира между Азербайджаном и Арменией, этот мир будет «холодным» и напряженным.
Кстати, Верховный представитель Европейского Союза Кая Каллас заявила, что Армения потребовала от ЕС «такую же помощь в борьбе с недружественными иностранными влияниями», какую оказывает Молдове. Вероятность предоставления такой помощи очень высока.
Считаю, что руководство Азербайджана прекрасно понимает, что риск войны в Южном Кавказе полностью не устранен и что этот риск уже не ограничивается только Арменией. Если Армения выйдет из роли российской «передовой» и станет западным «форпостом» в регионе, а Азербайджан останется в сфере влияния Китая и Турции, это может снова превратить конфликт между двумя странами в глобальное противостояние Восток — Запад.
Баку видит этот риск и пытается подписать договор о мире с Арменией в «двустороннем формате» (без посредников), чтобы крупные державы не использовали этот процесс как инструмент в своей «холодной войне». Официальный Баку знает, что если пройдет коридор Зангезур, это не будет только железнодорожной линией. Оптические кабели и технологическая инфраструктура, проходящие там, станут центром конкуренции между Pax Silica и Китаем. Баку пытается сохранить этот путь как «нейтральную зону», чтобы обе стороны могли его использовать и чтобы ни одна из сторон не была заинтересована в разрушении этой инфраструктуры.
Есть вероятность сценария, при котором Азербайджан «будет вынужден» ввести в Коридор Зангезур войска. Это может произойти на пересечении нескольких факторов. Если в Армении начнется политический хаос, или миссия ЕС на границе не сможет предотвратить какое-либо напряжение, или сама провоцирует процесс, Баку может быть вынужден действовать во имя безопасности коридора. Это классическая «геополитическая ловушка». Военный успех Азербайджана будет, но на международном правовом уровне он будет объявлен «агрессором» и подвергнется тяжелым санкциям.
Создание Pax Silica и нацеливание на Китай показывают, что США и их союзники (блок Pax Silica) хотят открытия коридора, но при одном условии: Россия и Китай не должны контролировать этот коридор. Если Армения пожелает передать контроль западным компаниям или международным охранным структурам, Россия и Иран этому помешают. В такой безвыходной ситуации применение силы Азербайджаном, чтобы «развязать узел», может рассматриваться как единственный выход.
Иран не раз заявлял, что изменение статуса Зангезура для него является «красной линией». Если Азербайджан проведет военные маневры, это будет означать конфликт не только с Арменией, но и напрямую с Ираном, что поднимет конфликт до уровня региональной войны, а не локальной.
Вопрос Карабаха изначально был внутренним юридическим делом. Вопрос Зангезура же стал глобальной борьбой за транзит и технологии (Pax Silica).
Чтобы избежать сценария «вынуждения», Азербайджан может попытаться обойти процесс, используя военно-политический союз с Турцией (Шушинская декларация). Тот факт, что Турция — член НАТО, возможность её присоединения к проекту «Pax Silica» и прогнозирование её действий очень сложны, позволяет утверждать, что у Азербайджана нет реальных союзников, кроме собственного солдата.