Bu pendirlər demensiyanın qarşısını alır
Milli.Az xəbər verir ki, İsveçli alimlər yağlı süd məhsulları, xüsusilə yağlı pendirlər və krem məhsullarının demensiya riskini azalda biləcəyini müəyyən ediblər.
Araşdırmada çedder, bri və qouda kimi pendirlər nümunə göstərilib.
Tədqiqat nəticəsinə görə, hər gün 50 qramdan çox, 20%-dən artıq yağ tərkibli pendir yeyənlər demensiya riskini 13% azaldır. Hər gün 20 qram və daha çox yağlı krem qəbul edənlərdə isə risk 16% aşağıdır.
Araşdırma göstərib ki, aşağı yağlı süd məhsulları, yağ, süd və fermentləşdirilmiş məhsullar (yoqurt, kefir, xama) ilə demensiya riski arasında əlaqə yoxdur.
Tədqiqat müəllifləri vurğulayırlar ki, bu nəticələr qoruyucu təsdiq deyil, yalnız statistik əlaqəni göstərir. Lund Universitetindən professor Emily Sonestedt qeyd edib ki, əvvəllər yağlı məhsulların sağlamlıq üçün zərərli hesab olunması fikri bu araşdırma ilə şübhə altına alınır.
Araşdırmada 27 670 isveçli vətəndaş izlənilib. Onların orta yaşı 58 idi və təxminən 25 il ərzində 3 208 nəfərdə demensiya aşkarlanıb. İştirakçılar gündəlik qida vərdişlərini və qidalanma tezliyini ətraflı qeyd ediblər.

These cheeses prevent dementia
According to Milli.Az, Swedish scientists have determined that fatty dairy products, especially fatty cheeses and cream products, can reduce the risk of dementia.
The study cited examples of cheeses such as cheddar, brie, and gouda.
According to the study results, those who eat more than 50 grams of cheese containing over 20% fat daily reduce their risk of dementia by 13%. For those who consume 20 grams or more of fatty cream daily, the risk is 16% lower.
The research showed that there is no connection between low-fat dairy products, butter, milk, and fermented products (yogurt, kefir, sour cream) and the risk of dementia.
The authors of the study emphasize that these results are not protective confirmation, only indicating a statistical correlation. Professor Emily Sonestedt from Lund University noted that the previously held belief that fatty products are harmful to health is questioned by this research.
The study tracked 27,670 Swedish citizens. Their average age was 58, and approximately 3,208 cases of dementia were detected over about 25 years. Participants recorded their daily dietary habits and frequency of eating in detail.