Bu pendirlər demensiyanın qarşısını alır
Milli.Az xəbər verir ki, İsveçli alimlər yağlı süd məhsulları, xüsusilə yağlı pendirlər və krem məhsullarının demensiya riskini azalda biləcəyini müəyyən ediblər.
Araşdırmada çedder, bri və qouda kimi pendirlər nümunə göstərilib.
Tədqiqat nəticəsinə görə, hər gün 50 qramdan çox, 20%-dən artıq yağ tərkibli pendir yeyənlər demensiya riskini 13% azaldır. Hər gün 20 qram və daha çox yağlı krem qəbul edənlərdə isə risk 16% aşağıdır.
Araşdırma göstərib ki, aşağı yağlı süd məhsulları, yağ, süd və fermentləşdirilmiş məhsullar (yoqurt, kefir, xama) ilə demensiya riski arasında əlaqə yoxdur.
Tədqiqat müəllifləri vurğulayırlar ki, bu nəticələr qoruyucu təsdiq deyil, yalnız statistik əlaqəni göstərir. Lund Universitetindən professor Emily Sonestedt qeyd edib ki, əvvəllər yağlı məhsulların sağlamlıq üçün zərərli hesab olunması fikri bu araşdırma ilə şübhə altına alınır.
Araşdırmada 27 670 isveçli vətəndaş izlənilib. Onların orta yaşı 58 idi və təxminən 25 il ərzində 3 208 nəfərdə demensiya aşkarlanıb. İştirakçılar gündəlik qida vərdişlərini və qidalanma tezliyini ətraflı qeyd ediblər.

Потребление сыра может помочь предотвратить деменцию.
Как сообщает Milli.Az, шведские ученые установили, что жирные молочные продукты, в частности жирные сыры и кремовые продукты, могут снижать риск деменции.
В исследовании в качестве образцов сыра приведены чеддер, бри и гауда.
Согласно результатам исследования, те, кто ежедневно употребляет более 50 граммов сыра с содержанием жира более 20%, снижают риск деменции на 13%. У тех, кто ежедневно употребляет 20 граммов и более жирного крема, риск снижен на 16%.
Исследование показало, что между низкожирными молочными продуктами, маслом, молоком и ферментированными продуктами (йогуртом, кефиром, сметаной) и риском деменции связи нет.
Авторы исследования подчеркивают, что эти результаты не являются подтверждением защитного эффекта, а лишь показывают статистическую связь. Профессор Эмили Сонестедт из Университета Лунда отметила, что ранее считавшееся, что жирные продукты вредны для здоровья, мнение ставится под сомнение этим исследованием.
В исследовании было отслежено 27 670 шведских граждан. Их средний возраст составлял 58 лет, и в течение примерно 25 лет у 3 208 человек была диагностирована деменция. Участники подробно фиксировали свои повседневные пищевые привычки и частоту питания.