11 ayda xaricə getmiş Azərbaycan vətəndaşlarının sayı -
Dövlət Sərhəd Xidmətinin hesabatına görə, 2025-ci ilin yanvar-noyabr aylarında Azərbaycana 189 ölkədən 2 milyon 364 min nəfər əcnəbi gəlib.
Medianews.az xəbər verir ki, onların 24,2 faizi Rusiya, 17,6 faizi Türkiyə, 8,1 faizi İran, 6,4 faizi Hindistan, 4,3 faizi Gürcüstan, 4,2 faizi Səudiyyə Ərəbistanı, 4,1 faizi Qazaxıstan, 3,5 faizi Pakistan, 2,6 faizi Çin, 2,5 faizi İsrail, 2,4 faizi Özbəkistan, 1,6 faizi Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, 1,5 faizi Ukrayna, 1,3 faizi Türkmənistan, qalanı başqa ölkələrin vətəndaşı kimi qeydə alınıb.
11 ayda xaricə getmiş Azərbaycan vətəndaşlarının sayı 1 milyon 947 nəfər göstərilir. Onların 41,6 faizinin Türkiyəyə, 14,4 faizinin Rusiyaya, 10,8 faizinin Gürcüstana, 9,5 faizinin İrana, qalanının başqa ölkələrə üz tutduğu bildirilir.

The number of Azerbaijani citizens who have traveled abroad in 11 months -
The number of Azerbaijani citizens who have traveled abroad in 11 months - The figures have been announced
According to the report of the State Border Service, from January to November 2025, 2 million 364 thousand foreigners from 189 countries came to Azerbaijan.
Medianews.az reports that 24.2 percent of them are from Russia, 17.6 percent from Turkey, 8.1 percent from Iran, 6.4 percent from India, 4.3 percent from Georgia, 4.2 percent from Saudi Arabia, 4.1 percent from Kazakhstan, 3.5 percent from Pakistan, 2.6 percent from China, 2.5 percent from Israel, 2.4 percent from Uzbekistan, 1.6 percent from the United Arab Emirates, 1.5 percent from Ukraine, 1.3 percent from Turkmenistan, and the rest are recorded as citizens of other countries.
The number of Azerbaijani citizens who went abroad in 11 months is reported as 1 million 947. It is stated that 41.6 percent of them went to Turkey, 14.4 percent to Russia, 10.8 percent to Georgia, 9.5 percent to Iran, and the rest headed to other countries.