Hindistan Avropanın ən qatı anti-Rusiya üçlüyünə necə qoşuldu?
Həqiqətən çox maraqlıdır. Yanvarın 8-də Parisdə Almaniyanın, Fransanın və Polşanın xarici işlər nazirləri məşhur "Veymar üçlüyü" çərçivəsində görüşüblər.
Əsas mövzu ABŞ Prezidenti Donald Trampın Qrenlandiya adasının ələ kemirilməsi üzrə son bəyanat və tələblərinin dəyırləndirilməsi olub.
Burada Fransanın xarici işlər naziri Amerikanın heç xoşuna gəlməyəcək bir hadisəni eyhamla xatırladıb. O deyib ki, indi Luiziananın alınıb-satıldığı dövrlər deyil.
Nazir 1756-1763-cü illərdə 7 illik müharibə nəticəsində bu gün ABŞ-ın ştatlarından birinə çevrilən Luizianın Fransadan alınaraq ABŞ-a verilməsi hadisəsinə eyham vurur və Trampa mesaj verir ki, Qrenlandiyanı da bu sayaq bizdən qopara bilməzsən.
Veymar üçlüyünün Paris toplantıslnda ən maraqlı fakt Hindistanın xarici işlər naziri Subramanyam Cayşankarın da iştirakıdır.
Hindistan hara, Avropanın ən qatı anti-Rusiya bloku sayılan "Veymar üçlüyü" hara?!
Veymar üçlüyü 1991-ci ildə SSRİ dağılanda Almaniya, Fransa və Polşa tərəfindən Almaniyanın Veymar şəhərində təsis edilib. Rusiyanın Ukraynaya təcavüzündən sonra anti-Rusiya müstəvisində daha da fəallaşıb və hazırda Rusiya əleyhinə ən barışmaz siyasəti ilə seçilir...

It is really very interesting. On January 8, the foreign ministers of Germany, France, and Poland met in Paris within the framework of the famous "Weimar Triangle."
The main topic was the evaluation of the recent statement and demands of U.S. President Donald Trump about the seizure of Greenland.
Here, the French foreign minister implicitly recalled an event that the United States would not like at all. He said that these are not the times when Louisiana was bought and sold.
The minister alludes to the event when Louisiana, which today has become one of the U.S. states, was taken from France and given to the United States as a result of the Seven Years' War from 1756 to 1763, and sends a message to Trump that you cannot tear Greenland away from us in this way either.
The most interesting fact about the Weimar Triangle's Paris meeting is the participation of India's foreign minister Subrahmanyam Jaishankar.
India, where? And the Weimar Triangle, known as Europe's staunchest anti-Russia bloc?!
The Weimar Triangle was established in 1991 in the German city of Weimar by Germany, France, and Poland after the collapse of the USSR. After Russia’s aggression against Ukraine, it became more active on the anti-Russia front and is currently known for its most unyielding policy against Russia...
So why has India joined the work of this organization?! It is worth investigating and thinking about...