"Həmin həkimdən təzminat aldım"
Müğənni Nazim Pişiyari illər əvvəl keçirtdiyi ağır günlərdən və həkimin onu səhv əməliyyat etməsindən danışıb.
Sənətçi "Həftənin qonağı" verilişində həkimdən təzminat aldığını deyib:
"Həkimi məhkəməyə verdim. Ondan təzminat aldım. Son məqamda həkim səhvi olduğu qəbul edildi. İsraildə, Türkiyədə ekspertiza aparıldı və sübut edildi ki, səhv həkimin olub.
Məhkəmə ərəfəsində həkim işindən kənarlaşdırıldı, heç bir əməliyyat edə bilməzdi. Tibb Univeritetində dərs deyirdi, oradan da müəllim kimi kənarlaşdırıldı. Bütün hesabları bağlanıb, ölkədən çıxışına qadağa qoyulmuşdu". (Axşam.az)

"I received compensation from that doctor."
Singer Nazim Pişiyari talked about the difficult days he experienced years ago and the doctor who performed the wrong surgery on him.
The artist said on the program "Guest of the Week" that he received compensation from the doctor:
"I sued the doctor. I received compensation from him. At the final point, it was acknowledged that there was a medical error. Expert examinations were conducted in Israel and Turkey, and it was proven that the mistake was the doctor's.
Before the court case, the doctor was suspended from his job and was not allowed to perform any operations. He was teaching at the Medical University and was removed from his teaching position as well. All his accounts were frozen, and a ban was placed on leaving the country." (Axşam.az)