Hazırda dünyanın neçə ölkəsi Fələstini müstəqil dövlət kimi tanıyır?
Böyük Britaniya, Portuqaliya, Kanada və Avstraliya Fələstin Dövlətini tanıdı. Bu ölkələr Fələstini müstəqil dövlət kimi tanımaq qərarını sentyabrın 21-də verdilər.
Yaxın zamanda Fransa, Belçika, Lüksemburq, Andorra, San Marino və Maltanın da Fələstin Dövlətini tanıyacağı gözlənir.
Medianews.az bildirir ki, hazırda BMT-nin 193 üzvünün 151-i Fələstinin müstəqilliyini tanıyır. Bu addımı atmayan ölkələr arasında İsraillə yanaşı bir çox ölkə, o cümlədən ABŞ, Panama, Kamerun, Finlandiya, Niderland, Monako, Danimarka, Almaniya, İsveçrə, Avstriya, Lixtenşteyn, İtaliya, Xorvatiya, Kosovo, Şimali Makedoniya, Yunanıstan, Estoniya, Latviya, Litva, Moldova, Myanma, Yeni Zelandiya, Cənubi Koreya, Yaponiya var.
1947-ci ildə BMT Fələstin torpaqlarının bölünərək ərazidə İsrail və Fələstin dövlətlərinin qurulmasına qərar verib. 1948-ci ildə yaradılan İsrail 1949-cu ildə BMT-yə qəbul edilib. Fələstin 1988-ci ildə müstəqil dövlət elan olunub, 2012-ci ildə BMT-də müşahidəçi statusu alıb.
BMT-nin Fələstinə ayırdığı ərazilərin xeyli hissəsi, o cümlədən paytaxt kimi nəzərdə tutulmuş Şərqi Qüds (Yerusəlim) İsrailin işğalındadır. 2023-cü il oktyabrın 7-də Fələstinin Qəzza bölgəsindən İsrail ərazilərinə hərbi müdaxilə olub, ardınca böyük savaş başlayıb, Qəzzanın böyük hissəsi tam dağıdılıb. Dünya ictimaiyyətinin bir hissəsi İsrailin cavab tədbirini çox amansız sayır, fələstinlilərin soyqırımına məruz qoyulduğunu iddia edir.

Сколько стран в мире в настоящее время признают Палестину независимым государством?
Великобритания, Португалия, Канада и Австралия признали Государство Палестина. Эти страны приняли решение признать Палестину независимым государством 21 сентября.
В ближайшее время ожидается, что Франция, Бельгия, Люксембург, Андорра, Сан-Марино и Мальта также признают Государство Палестина.
Medianews.az сообщает, что в настоящее время 151 из 193 членов ООН признаёт независимость Палестины. Среди стран, которые не сделали этого шага, наряду с Израилем, находятся многие государства, в том числе США, Панама, Камерун, Финляндия, Нидерланды, Монако, Дания, Германия, Швейцария, Австрия, Лихтенштейн, Италия, Хорватия, Косово, Северная Македония, Греция, Эстония, Латвия, Литва, Молдова, Мьянма, Новая Зеландия, Южная Корея, Япония.
В 1947 году ООН приняла решение о разделе территории Палестины и создании на ней государств Израиль и Палестина. Израиль, образованный в 1948 году, был принят в ООН в 1949 году. Палестина провозгласила независимость в 1988 году, а в 2012 году получила статус наблюдателя в ООН.
Значительная часть территорий, выделенных ООН Палестине, включая Восточный Иерусалим, который был предусмотрен как столица, находится под израильской оккупацией. 7 октября 2023 года с территории Газы было совершено военное вторжение в Израиль, после чего началась крупномасштабная война, в ходе которой большая часть Газы была полностью разрушена. Часть мирового сообщества считает ответ Израиля чрезмерно жестоким и утверждает, что палестинцы подвергаются геноциду.