Gürcüstanda yaşayan azərbaycanlılar:
Gürcüstanın Milli Statistika Xidməti 2024-cü ildə aparılmış siyahıyaalmanın yekun nəticələrini açıqlayıb.
Medianews.az bildirir ki, əhalinin siyahıyaalınması işğalçı rejimlərin əlində olan Abxaziya və Cənubi Osetiya bölgələrini çıxmaqla bütün ölkəni (Gürcüstan vətəndaşlarını, ölkədə daimi yaşayan əcnəbiləri və vətəndaşlığı olmayan şəxsləri) əhatə edib.
Hesabata görə, Gürcüstanın 3 milyon 929 min 581 nəfər əhalisi olub, onların 62,5 faizi şəhərlərdə, 37,5 faizi kəndlərdə yaşayıb. Paytaxt Tbilisinin əhalisi 1 milyon 331 min 485 nəfər göstərilir.
Cins bölgüsü belə rəsmiləşib: 47,9 faiz kişilər, 52,1 faiz qadınlar.
Statistikaya əsasən, əhalinin 17,6 faizi 65 yaş və daha yuxarı yaşda, 62,8 faizi 15-64 yaşda, 19,6 faizi 15 yaşadək şəxslər olub.
Əhalinin 3 milyon 775 min 415 nəfərinin Gürcüstan vətəndaşı, 133 min 857 nəfərinin ölkədə daimi yaşayan əcnəbi olduğu bildirilir.
Siyahıyaalmada 84,1 faiz gürcü, 6,8 faiz azərbaycanlı, 4,3 faiz erməni, qalan əhali başqa millətlərin nümayəndəsi kimi keçib.

Национальная служба статистики Грузии опубликовала окончательные результаты переписи населения, проведенной в 2024 году.
Medianews.az сообщает, что перепись охватила всю страну (граждан Грузии, иностранных граждан, постоянно проживающих в стране, и лиц без гражданства), за исключением регионов Абхазии и Южной Осетии, находящихся под контролем оккупационных режимов.
Согласно отчету, численность населения Грузии составила 3 миллиона 929 тысяч 581 человек, из них 62,5 процента проживают в городах, а 37,5 процента — в сельской местности. Население столицы Тбилиси составляет 1 миллион 331 тысячу 485 человек.
Распределение населения по полу выглядит следующим образом: 47,9 процента мужчины, 52,1 процента женщины.
По статистике, 17,6 процента населения составляет возраст 65 лет и старше, 62,8 процента — 15-64 года, 19,6 процента — младше 15 лет.
Сообщается, что из общего населения 3 миллиона 775 тысяч 415 человек являются гражданами Грузии, а 133 тысячи 857 человек — иностранцами, постоянно проживающими в стране.
В переписи 84,1 процента населения идентифицированы как грузины, 6,8 процента — азербайджанцы, 4,3 процента — армяне, остальные представлены другими национальностями.