Ukraynanın Poltava vilayətinin Viktoriya kəndində 1991-ci il sentyabrın 17-də Sovet İttifaqı Qəhrəmanı adına layiq görülən, Qubadlı rayonunda mülki azərbaycanlıları qoruyarkən ermənilər tərəfindən qətlə yetirilən Oleq Babakın xatirəsi anılıb.
"Report"un Şərqi Avropa bürosunun məlumatına görə, Azərbaycanın Ukraynadakı səfiri Seymur Mərdəliyev, Poltava Hərbi Administrasiyasının sədr müavini Anton Çubenko, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Ukraynadakı hərbi attaşesinin baş köməkçisi İbrahim Hüseynov, diplomatlar Elşən Rəşidov, Pərviz Əsədov, müharibə veteranları, Olek Babakın valideynləri, ictimai nümayəndələr onun məzarı önünə toplaşıblar.
Hər iki ölkənin Dövlət himnləri səsləndirildikdən sonra çıxış edən səfir Seymur Mərdəliyev bildirib ki, Azərbaycan dövləti irqindən, milliyyətindən asılı olmayaraq, Vətənimizin bütövlüyü və suverenliyi uğrunda mübarizədə canlarından keçənlərin hər birinin xatirəsini əziz tutur, ailələrinə yardımlarını davam etdirir. Belə qəhrəmanlardan biri də 1991-ci ildə Qubadlı rayonunda mülki vətəndaşlarımızı erməni silahlılarından qoruyarkən həlak olan ukraynalı Oleq Babakdır.
"Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığına əsasən dövlətimiz Oleq Babakın ailəsinə daim qayğı göstərir. Oleq Babakın ruhu da şaddır, çünki Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qalib Ordumuz işğal altındakı torpaqlarımızı, o cümlədən Qubadlı rayonunu azad edib. İndi həmin ərazilərdə yenidənqurma və bərpa işləri aparılır", - səfir əlavə edib.
Poltava Hərbi Administrasiyasının sədr müavini Anton Çubenko, Administrasiyanın Müharibə Veteranları və Şəhid Ailələri üzrə Məsləhət Şurasının sədri İvan Petrenko, Azərbaycanın Poltavadakı diasporunun rəhbəri Füzuli Qənbərov Oleq Babakın keçdiyi qəhrəmanlıq yolundan, Azərbaycan-Ukrayna dostluğundan danışıblar.

В селе Виктория Полтавской области Украины 17 сентября 1991 года вспоминали Олега Бабака, удостоенного звания Героя Советского Союза, который был убит армянами, защищая гражданских азербайджанцев в районе Кубадлы.
По информации бюро «Репорт» в Восточной Европе, посол Азербайджана на Украине Сеймур Мердалиев, заместитель председателя Полтавской военной администрации Антон Чубенко, главный помощник военного атташе Азербайджанских вооружённых сил на Украине Ибрагим Гусейнов, дипломаты Эльшэн Рашидов, Парвиз Асадов, ветераны войны, родители Олега Бабака, представители общественности собрались возле его могилы.
После исполнения государственных гимнов обеих стран в своей речи посол Сеймур Мердалиев отметил, что азербайджанское государство, независимо от расы и национальности, почитает память каждого, кто отдал жизнь за целостность и суверенитет Родины, и продолжает оказывать помощь их семьям. Одним из таких героев является украинец Олег Бабак, погибший в 1991 году, защищая мирных граждан района Кубадлы от армянских вооружённых лиц.
«По поручению президента Азербайджана Ильхама Алиева наше государство всегда оказывает заботу семье Олега Бабака. Душа Олега также радуется, потому что под руководством Победоносного Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева наши победоносные войска освободили оккупированные территории, в том числе район Кубадлы. Сейчас на этих территориях ведутся восстановительные и реконструкционные работы», — добавил посол.
Заместитель председателя Полтавской военной администрации Антон Чубенко, председатель Совета по делам ветеранов войны и семей погибших администрации Иван Петренко, руководитель азербайджанской диаспоры в Полтаве Фузули Гянбаров говорили о героическом пути Олега Бабака и дружбе Азербайджана и Украины.