Ukraynanın Poltava vilayətinin Viktoriya kəndində 1991-ci il sentyabrın 17-də Sovet İttifaqı Qəhrəmanı adına layiq görülən, Qubadlı rayonunda mülki azərbaycanlıları qoruyarkən ermənilər tərəfindən qətlə yetirilən Oleq Babakın xatirəsi anılıb.
"Report"un Şərqi Avropa bürosunun məlumatına görə, Azərbaycanın Ukraynadakı səfiri Seymur Mərdəliyev, Poltava Hərbi Administrasiyasının sədr müavini Anton Çubenko, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Ukraynadakı hərbi attaşesinin baş köməkçisi İbrahim Hüseynov, diplomatlar Elşən Rəşidov, Pərviz Əsədov, müharibə veteranları, Olek Babakın valideynləri, ictimai nümayəndələr onun məzarı önünə toplaşıblar.
Hər iki ölkənin Dövlət himnləri səsləndirildikdən sonra çıxış edən səfir Seymur Mərdəliyev bildirib ki, Azərbaycan dövləti irqindən, milliyyətindən asılı olmayaraq, Vətənimizin bütövlüyü və suverenliyi uğrunda mübarizədə canlarından keçənlərin hər birinin xatirəsini əziz tutur, ailələrinə yardımlarını davam etdirir. Belə qəhrəmanlardan biri də 1991-ci ildə Qubadlı rayonunda mülki vətəndaşlarımızı erməni silahlılarından qoruyarkən həlak olan ukraynalı Oleq Babakdır.
"Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığına əsasən dövlətimiz Oleq Babakın ailəsinə daim qayğı göstərir. Oleq Babakın ruhu da şaddır, çünki Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qalib Ordumuz işğal altındakı torpaqlarımızı, o cümlədən Qubadlı rayonunu azad edib. İndi həmin ərazilərdə yenidənqurma və bərpa işləri aparılır", - səfir əlavə edib.
Poltava Hərbi Administrasiyasının sədr müavini Anton Çubenko, Administrasiyanın Müharibə Veteranları və Şəhid Ailələri üzrə Məsləhət Şurasının sədri İvan Petrenko, Azərbaycanın Poltavadakı diasporunun rəhbəri Füzuli Qənbərov Oleq Babakın keçdiyi qəhrəmanlıq yolundan, Azərbaycan-Ukrayna dostluğundan danışıblar.

The memory of Oleg Babak, who was killed by Armenians in Qubadli, has been commemorated in Ukraine.
In the village of Viktoriya in the Poltava region of Ukraine, a memorial was held on September 17, 1991, for Oleg Babak, who was awarded the title of Hero of the Soviet Union and was killed by Armenians while protecting civilian Azerbaijanis in the Qubadli district.
According to the Eastern Europe bureau of "Report," Azerbaijan's ambassador to Ukraine, Seymur Mardaliyev, Deputy Head of Poltava Military Administration Anton Chubenko, Chief Assistant of the Military Attaché of the Azerbaijani Armed Forces in Ukraine Ibrahim Huseynov, diplomats Elshan Rashidov, Parviz Asadov, war veterans, Olek Babak’s parents, and public representatives gathered in front of his grave.
After the national anthems of both countries were played, Ambassador Seymur Mardaliyev stated that the Azerbaijani state cherishes the memory of each person who sacrificed their lives, regardless of their ethnicity or nationality, for the sake of the territorial integrity and sovereignty of our Homeland, and continues to support their families. One such hero is the Ukrainian Oleg Babak, who died in 1991 protecting our civilians from Armenian armed forces in the Qubadli region.
"Based on the instruction of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, our state constantly cares for Oleg Babak’s family. The soul of Oleg Babak is also joyful because, under the leadership of the Victorious Supreme Commander Ilham Aliyev, our victorious Army has liberated our occupied lands, including the Qubadli district. Reconstruction and restoration works are now being carried out in those areas," the ambassador added.
Deputy Head of Poltava Military Administration Anton Chubenko, Chairman of the War Veterans and Martyrs’ Families Advisory Council of the Administration Ivan Petrenko, and head of Azerbaijan’s diaspora in Poltava Fuzuli Ganbarov spoke about the heroic path of Oleg Babak and the friendship between Azerbaijan and Ukraine.