“Dünyagöz”ün baş həkiminə
Medianews.az Qaynarinfo-ya istinadən xəbər verir ki, məsələ 2024-cü ildə V.G. adlı şəxsin sol gözündə aparılan katarakt əməliyyatından sonra həmin gözün görmə qabiliyyətini itirməsi ilə bağlıdır.
V.G. iddia edir ki, əməliyyatdan sonra sol gözündə ciddi problemlər yaranıb. Onun sözlərinə görə, göz daxili təzyiq artıb, ağrılar isə dözülməz həddə çatıb. Pasiyent bununla əlaqədar Bakının müxtəlif tanınmış göz həkimlərinə müraciət edib.
Şikayətçinin bildirdiyinə görə, həkimlərin rəyi əsasında həmin dövrdə sol gözdə katarakt əməliyyatının aparılması məqsədəuyğun olmayıb. Belə ki, ilkin müayinə zamanı torlu qişada qanaxmalar müşahidə edilib və bu vəziyyət sonradan rubeozis iridis və qlaukoma xəstəliyinin yaranmasına səbəb olub. Kenan Yıldırımın yol verdiyi tibbi səhv nəticəsində onun sol gözü ömürlük görmə qabiliyyətini itirib.
Pasiyent daha əvvəl Kenan Yıldırımdan şikayət etsə də, araşdırma nəticəsində “cinayət işinin başlanmasının rədd edilməsi haqqında” qərar qəbul olunub.
Lakin V.G.-nin şikayəti əsasında işə yenidən Bakı Şəhəri Səbail Rayon Məhkəməsində baxılıb. Məhkəmə “cinayət işinin başlanmasının rədd edilməsi haqqında” qərarın ləğv edilməsinə və materialların əlavə araşdırma aparılması üçün aidiyyəti orqana göndərilməsinə qərar verib.
Qeyd edək ki, məhkəmənin qərarı Kenan Yıldırımın təqsirli bilinməsi anlamına gəlmir və məsələ ilə bağlı araşdırma davam etdiriləcək.

To the chief physician of "Dünyagöz"
Medianews.az reports, citing Qaynarinfo, that the issue concerns the loss of vision in the left eye of a person named V.G. after a cataract surgery performed in 2024.
V.G. claims that serious problems arose in his left eye after the surgery. According to him, intraocular pressure increased, and the pain reached an unbearable level. The patient consulted various well-known eye doctors in Baku regarding this.
According to the complainant, based on doctors' opinions, performing cataract surgery on the left eye at that time was not appropriate. During the initial examination, hemorrhages were observed on the retina, and this condition later caused rubeosis iridis and glaucoma. As a result of the medical error committed by Kenan Yıldırım, his left eye permanently lost its vision ability.
The patient had previously complained against Kenan Yıldırım, but as a result of the investigation, a decision was made to "reject the initiation of a criminal case."
However, based on V.G.'s complaint, the case was reviewed again in the Sabail District Court of Baku City. The court decided to annul the decision to "reject the initiation of a criminal case" and to send the materials for further investigation to the relevant authority.
It should be noted that the court's decision does not imply that Kenan Yıldırım is guilty, and the investigation regarding the matter will continue.