“Dünyagöz”ün baş həkiminə
Medianews.az Qaynarinfo-ya istinadən xəbər verir ki, məsələ 2024-cü ildə V.G. adlı şəxsin sol gözündə aparılan katarakt əməliyyatından sonra həmin gözün görmə qabiliyyətini itirməsi ilə bağlıdır.
V.G. iddia edir ki, əməliyyatdan sonra sol gözündə ciddi problemlər yaranıb. Onun sözlərinə görə, göz daxili təzyiq artıb, ağrılar isə dözülməz həddə çatıb. Pasiyent bununla əlaqədar Bakının müxtəlif tanınmış göz həkimlərinə müraciət edib.
Şikayətçinin bildirdiyinə görə, həkimlərin rəyi əsasında həmin dövrdə sol gözdə katarakt əməliyyatının aparılması məqsədəuyğun olmayıb. Belə ki, ilkin müayinə zamanı torlu qişada qanaxmalar müşahidə edilib və bu vəziyyət sonradan rubeozis iridis və qlaukoma xəstəliyinin yaranmasına səbəb olub. Kenan Yıldırımın yol verdiyi tibbi səhv nəticəsində onun sol gözü ömürlük görmə qabiliyyətini itirib.
Pasiyent daha əvvəl Kenan Yıldırımdan şikayət etsə də, araşdırma nəticəsində “cinayət işinin başlanmasının rədd edilməsi haqqında” qərar qəbul olunub.
Lakin V.G.-nin şikayəti əsasında işə yenidən Bakı Şəhəri Səbail Rayon Məhkəməsində baxılıb. Məhkəmə “cinayət işinin başlanmasının rədd edilməsi haqqında” qərarın ləğv edilməsinə və materialların əlavə araşdırma aparılması üçün aidiyyəti orqana göndərilməsinə qərar verib.
Qeyd edək ki, məhkəmənin qərarı Kenan Yıldırımın təqsirli bilinməsi anlamına gəlmir və məsələ ilə bağlı araşdırma davam etdiriləcək.

Главному врачу «Дюнягёз»
Medianews.az, ссылаясь на Qaynarinfo, сообщает, что дело касается операции по катаракте левого глаза у лица В.Г., проведённой в 2024 году, после которой данный глаз утратил зрение.
В.Г. утверждает, что после операции на левом глазу возникли серьёзные проблемы. По его словам, внутриглазное давление повысилось, а боли достигли невыносимой степени. В связи с этим пациент обращался к различным известным офтальмологам Баку.
По сведениям жалобщика, на основании мнения врачей проведение операции по катаракте на левом глазу в тот период было нецелесообразно. При первоначальном обследовании наблюдались кровоизлияния в сетчатку, что впоследствии привело к развитию рубеоза радужки и глаукомы. В результате медицинской ошибки Кенана Йылдырыма левый глаз пациента навсегда потерял возможность видеть.
Ранее пациент жаловался на Кенана Йылдырыма, однако после расследования было принято решение об отказе в возбуждении уголовного дела.
Тем не менее, по жалобе В.Г. дело было вновь рассмотрено в Сабайлском районном суде города Баку. Суд постановил отменить решение об отказе в возбуждении уголовного дела и направить материалы на дополнительное расследование в соответствующий орган.
Отметим, что решение суда не означает признание Кенана Йылдырыма виновным, и расследование по делу продолжится.