COP-a sədrlik Azərbaycandan Braziliyaya təhvil verildi
Noyabrın 10-dan 22-dək Braziliyanın Belem şəhərində BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasına Tərəf Dövlətlərin 30-cu Sessiyası (COP30), noyabrın 6-7-də isə Sessiyanın Liderlər Zirvəsi təşkil olunub. Liderlər Zirvəsində Azərbaycan Respublikasını Milli Məclisin Sədri Sahibə Qafarovanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib. Milli Məclisin sədri Azərbaycan Respublikası adından bəyanat səsləndirib və bir sıra ölkələrin rəhbər şəxsləri ilə ikitərəfli görüşlər keçirib.
Bu barədə Xarici İşlər Nazirliyi heyətinin COP30-da iştirakına dair mətbuat məlumatında qeyd olunub.
Bildirilib ki, COP30-un rəsmi açılış günündə COP-a sədrlik Azərbaycan Respublikasından Braziliyaya təhvil verilib. COP29-un sədri, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İqlim məsələləri üzrə nümayəndəsi Muxtar Babayev COP30-un açılış sessiyasında çıxış edərək ötən il Bakıda keçirilmiş COP29 çərçivəsində əldə edilmiş tarixi nəticələr, eləcə də ölkəmizin COP-a sədrlik etdiyi dövr ərzində həyata keçirdiyi fəaliyyət barədə məlumat verib. M.Babayev, həmçinin COP29-un sədri qismində COP30 çərçivəsində təşkil olunmuş bir sıra tədbirlərdə iştirak və çıxış edib, digər nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri ilə ikitərəfli görüşlər keçirib.
COP30-un hər iki seqmentində Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) heyəti də iştirak edib. Konfrans çərçivəsində XİN nümayəndə heyəti Konfransın yekununda qəbul edilməsi planlaşdırılan qərarların qəbulu istiqamətində aparılan danışıqlara cəlb edilib və 2 mühüm qərarla bağlı danışıqların aparılması və həmin sənədlərin razılaşdırılması Azərbaycana həvalə olunub.
COP30-un sədri Andre do Laqo tərəfindən Azərbaycan xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev və Braziliya xarici işlər nazirinin müavini Mauricio Lyrioya verilmiş COP31-in ev sahibliyinə namizəd ölkələr olan Türkiyə və Avstraliya arasında danışıqların aparılması səlahiyyəti çərçivəsində, 12 gün ərzində aparılmış intensiv danışıqlardan sonra COP31-in ev sahibliyinin Türkiyəyə verilməsi barədə qərar qəbul edilib.
Bununla yanaşı, COP30 çərçivəsində COP sədri tərəfindən Azərbaycan və Norveç nümayəndələrinə Paris Sazişinin Qlobal Qiymətləndirmə İcmalı (Global Stocktake -GST) ilə bağlı sənədlərin razılaşdırılması prosesinə onun adından rəhbərlik etmək və dövlətlər arasında danışıqlar aparmaq mandatı verilib. Bu danışıqlara Azərbaycan tərəfdən rəhbərliyi xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev, Norveç tərəfdən isə iqlim və ətraf mühit naziri Andreas Bjelland Eriksen edib.
Azərbaycan və Norveç tərəfi bütün danışıq qrupları ilə apardığı müzakirələrin nəticəsində mümkün qərar layihələrinə dair tövsiyələrini COP31-in Braziliya Sədrliyinə təqdim edib və bu müzakirələr müvafiq sənədlər üzrə qərarların qəbuluna töhfə verib.
XİN heyəti, həmçinin COP29 Sədrinin Fəaliyyət Gündəliyi çərçivəsində irəli sürülmüş sülh və miqrasiya, su, səhiyyə, şəhərlər və iqlim şəffaflığı mövzularında təşəbbüslərlə bağlı 5 tədbir keçirib. Bundan əlavə, Azərbaycan nümayəndə heyəti yenilənən enerji, hidrogen və kənd təsərrüfatı təşəbbüsləri ilə bağlı bir neçə tədbirin keçirilməsinə həmtəşkilatçı qismində dəstək göstərib.
Bununla yanaşı, COP29 çərçivəsində qəbul edilmiş Bakı Maliyyə Hədəfi qərarına uyğun olaraq, Azərbaycan və Braziliya tərəfi qlobal iqlim maliyyəsinin 1.3 trilyon ABŞ dollarına yüksəldilməsinə dair “Bakıdan Belemə Yol Xəritəsi”ni hazırlayaraq COP30 çərçivəsində təqdim edib.

С 10 по 22 ноября в бразильском городе Белем состоялась 30-я сессия Сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP30), а также 6-7 ноября прошел саммит лидеров сессии. На саммите лидеров Республику Азербайджан представляла делегация во главе со Спикером Милли Меджлиса Сабихой Гафаровой. Спикер Милли Меджлиса выступила с заявлением от имени Азербайджанской Республики и провела ряд двусторонних встреч с руководителями других государств.
Об этом говорится в пресс-релизе Министерства иностранных дел о участии делегации в COP30.
Сообщается, что в день официального открытия COP30 председательство над COP было передано от Азербайджанской Республики Бразилии. Председатель COP29, представитель Президента Азербайджанской Республики по вопросам климата Мухтар Бабаев выступил на открытии COP30 с речью, в которой рассказал о исторических результатах, достигнутых в рамках COP29, проведенного в Баку в прошлом году, а также о деятельности, осуществленной нашей страной в период председательства в COP. М. Бабаев также принял участие и выступил во множестве мероприятий в рамках COP30 в качестве председателя COP29, а также провел двусторонние встречи с руководителями других делегаций.
В работе обеих частей COP30 участвовала также делегация Министерства иностранных дел. В рамках Конференции делегация МИД была вовлечена в переговоры о принятии решений, которые планируется утвердить по итогам Конференции, и Азербайджану была поручена работа по проведению переговоров и согласованию двух важных решений.
По поручению председателя COP30 Андре до Лаго, заместителю министра иностранных дел Азербайджана Ялчыну Рафиєву и заместителю министра иностранных дел Бразилии Маурисио Лирио было поручено вести переговоры между странами-кандидатами на проведение COP31 — Турцией и Австралией. После интенсивных переговоров, продолжавшихся 12 дней, было принято решение о проведении COP31 в Турции.
Кроме того, в рамках COP30 председатель COP поручил представителям Азербайджана и Норвегии возглавить от его имени процесс согласования документов, связанных с Глобальной оценкой Парижского соглашения (Global Stocktake - GST), и проводить переговоры между государствами. Руководил этими переговорами со стороны Азербайджана заместитель министра иностранных дел Ялчын Рафиєв, со стороны Норвегии – министр по вопросам климата и окружающей среды Андреас Бьелланд Эриксен.
По результатам обсуждений со всеми рабочими группами стороны Азербайджана и Норвегии предоставили свои рекомендации по возможным проектам решений Секретариату COP31 в Бразилии, и эти обсуждения способствовали принятию соответствующих документов.
Делегация МИД также провела пять мероприятий по инициативам, выдвинутым в Повестке действий председателя COP29 по вопросам мира и миграции, воды, здравоохранения, городов и климатической прозрачности. Кроме того, азербайджанская делегация выступила в роли соорганизатора нескольких мероприятий, посвященных инициативам по возобновляемой энергии, водороду и сельскому хозяйству.
Кроме того, в соответствии с решением Баку о финансовой цели, принятом в рамках COP29, стороны Азербайджана и Бразилии подготовили и представили в рамках COP30 «Дорожную карту от Баку до Белема» по увеличению глобального климатического финансирования до 1,3 триллиона долларов США.