Çin avtomobilləri sınaqdan keçə bilmədi: Alıcılar yenidən "köhnə dostlara" qayıdır
Azərbaycanda avtomobil bazarında müşahidə olunan dəyişikliklər həm alıcı davranışına, həm də qiymət siyasətinə birbaşa təsir göstərir. Bazarda yeni markaların və fərqli istehsalçıların sayının artması rəqabəti gücləndirsə də, müəyyən avtomobil modellərinə maraq hələ də yüksək olaraq qalır. Xüsusilə alıcıların etibarlılıq, uzunömürlülük və sonradan satış imkanlarına daha çox önəm verməsi bazardakı qiymət dinamikasını formalaşdıran əsas amillərdən biri hesab olunur. Bu səbəbdən qiymət artımının tempi zəifləsə də, ümumi bahalaşma prosesi davam edir.
Məsələ ilə bağlı avtomobil eksperti Razil Nağıyev Demokrat.az-a bildirib ki, Azərbaycanda avtomobil bazarında qiymət artımı tempinin zəifləməsinə baxmayaraq, bahalaşmanın davam etməsi əsasən bazardakı struktur dəyişiklikləri ilə bağlıdır:
"Son dövrlərdə Çin istehsalı olan avtomobillərin ölkəyə kütləvi şəkildə gətirilməsi nəticəsində bazarda təklif əhəmiyyətli dərəcədə artıb və bu da ümumi qiymət artımı tempinin zəifləməsinə təsir göstərib. Yəni bazarda avtomobil sayı artdığı üçün əvvəlki dövrlərlə müqayisədə qiymətlərin daha sürətlə yüksəlməsi dayanıb. Lakin bununla yanaşı, müəyyən müddətdən sonra bəzi alıcıların Çin avtomobillərinin keyfiyyəti, uzunmüddətli istismarı və ikinci əl dəyərinin qorunması ilə bağlı gözləntilərinin tam qarşılanmadığını düşünməsi bazarda marağın nisbətən azalmasına səbəb olur. Bu səbəbdən alıcılar daha çox etibarlılığı sübut olunmuş ənənəvi markalara yönəlirlər".
Ekspert deyib ki, nəticə etibarilə, bazarda uzun illərdir formalaşmış modellərə tələb yüksək olaraq qalır:
"Tələb artdıqca həmin avtomobillərin qiymətləri də özünü bərpa edir və yüksək səviyyədə qalmağa davam edir. Bu proses ikinci əl avtomobil bazarında da özünü göstərir. İkinci əl avtomobillərə tələbin yüksək qalmasının əsas səbəblərindən biri isə alıcıların daha etibarlı və likvid hesab etdikləri avtomobillərə üstünlük verməsidir",- deyə o bildirib.
Ekspert əlavə edib ki, illərdir özünü doğrultmuş modellərə tələbatın yüksək olması onların qiymətini yenidən bərpa edir. Xüsusilə ikinci əl bazarında likvidliyi yüksək olan, yəni tez satılan və dəyərini itirməyən avtomobillərə üstünlük verilməsi ümumi bahalaşma prosesini qüvvədə saxlayır.
Yəni, bazarda ucuz və çox sayda yeni avtomobil olsa da, insanlar hələ də köhnə və sınaqdan keçmiş markalara daha çox güvənir, bu da həmin maşınların qiymətini baha saxlayır.

Chinese cars failed the test: Buyers are returning to "old friends" again
Changes observed in the automobile market in Azerbaijan directly affect both buyer behavior and pricing policy. While the increase in the number of new brands and different manufacturers in the market has intensified competition, interest in certain car models remains high. Especially, buyers' greater emphasis on reliability, longevity, and after-sales opportunities is considered one of the main factors shaping the price dynamics in the market. For this reason, although the pace of price increase has slowed down, the overall price rise process continues.
Regarding the issue, automobile expert Razil Naghiyev told Demokrat.az that despite the slowdown in the pace of price increases in the automobile market in Azerbaijan, the continued increase is mainly related to structural changes in the market:
"Recently, the mass import of Chinese-made cars into the country has significantly increased the supply in the market, which has affected the slowdown in the overall price increase pace. In other words, since the number of cars in the market has increased, the rapid price rises compared to previous periods have stopped. However, after some time, some buyers believe that their expectations regarding the quality, long-term use, and preservation of the second-hand value of Chinese cars have not been fully met, which causes a relative decrease in interest in the market. For this reason, buyers tend to prefer traditional brands that have proved to be more reliable."
The expert said that as a result, demand for models that have been established in the market for many years remains high:
"As demand increases, the prices of those cars recover and continue to remain at a high level. This process is also evident in the second-hand car market. One of the main reasons for the high demand for second-hand cars is that buyers give preference to cars they consider more reliable and liquid," he stated.
The expert added that high demand for models that have proven themselves over the years restores their prices. Particularly, preference for cars with high liquidity in the second-hand market, meaning those that sell quickly and do not lose value, sustains the overall price increase process.
In other words, even though there are cheap and numerous new cars on the market, people still trust old and tested brands more, which keeps the prices of those cars high.