İnsan beyninin 30 yaşdan etibarən kiçilməyə başladığı açıqlanıb.
Onun məlumatına görə, "Alzheimer" və demensiyadan qorunmaq üçün "kognitiv ehtiyat"ın gücləndirilməsi böyük əhəmiyyət daşıyır.
Mütəxəssisin sözlərinə görə, tibbdəki inkişaflar insanların ömür uzunluğunu artırsa da, beyin sağlamlığının qorunması getdikcə daha vacib məsələyə çevrilir.
Beynin fiziki dəyişiklikləri 30 yaşdan başlayır, lakin bunun təsirləri əsasən 60 yaşdan sonra hiss olunur:
"60 yaşlar beynin düşüncə və müdriklik baxımından zirvə dövrüdür. Yüngül unutqanlıq olsa da, bu yaşlarda sinaptik sıxlıq yüksək olur"
Mütəxəssis "Alzheimer" xəstəliyinin beyində zülal yığılması ilə başlayan və illərlə gizli davam edən proses olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, unutqanlıq hər zaman Alzheimer anlamına gəlmir. COVID-19 sonrası yaranan "beyin dumanı", infeksiyalar və bəzi şişlər də oxşar simptomlara səbəb ola bilər.
Nevroloq xəstəliyə qarşı ən güclü müdafiə mexanizminin "kognitiv ehtiyat" olduğunu vurğulayıb.
Bu ehtiyatı artıran əsas faktorlar kimi aşağıdakılar göstərilib:
sosial aktivlik
musiqi alətində ifa etmək
müntəzəm idman
keyfiyyətli yuxu
sağlam qidalanma
Mustafa Seçkin əlavə edib ki, ürək-damar məşqlərinin güc məşqləri ilə birlikdə edilməsi Alzheimerin inkişafını yavaşlatmağa kömək edə bilər. Onun sözlərinə görə, idman zamanı əzələlərdən ifraz olunan bəzi maddələr beynin bərpasına müsbət təsir göstərir.

It has been revealed that the human brain begins to shrink from the age of 30.
According to him, strengthening the "cognitive reserve" is of great importance to protect against "Alzheimer's" and dementia.
According to the specialist, although advancements in medicine increase the lifespan of people, protecting brain health is becoming an increasingly important issue.
Physical changes in the brain begin at age 30, but their effects are mostly felt after age 60:
"The 60s are the peak period for the brain in terms of thinking and wisdom. Although there is mild forgetfulness, synaptic density is high at these ages."
The specialist stated that Alzheimer's disease is a process that starts with protein accumulation in the brain and continues secretly for years. According to him, forgetfulness does not always mean Alzheimer's. "Brain fog" occurring after COVID-19, infections, and some tumors can also cause similar symptoms.
The neurologist emphasized that the strongest defense mechanism against the disease is the "cognitive reserve."
The main factors that increase this reserve are listed as follows:
social activity
playing a musical instrument
regular exercise
quality sleep
healthy nutrition
Mustafa Seçkin added that performing cardiovascular exercises together with strength training can help slow down the development of Alzheimer's. According to him, some substances secreted from muscles during exercise have a positive effect on brain repair.