İnsan beyninin 30 yaşdan etibarən kiçilməyə başladığı açıqlanıb.
Onun məlumatına görə, "Alzheimer" və demensiyadan qorunmaq üçün "kognitiv ehtiyat"ın gücləndirilməsi böyük əhəmiyyət daşıyır.
Mütəxəssisin sözlərinə görə, tibbdəki inkişaflar insanların ömür uzunluğunu artırsa da, beyin sağlamlığının qorunması getdikcə daha vacib məsələyə çevrilir.
Beynin fiziki dəyişiklikləri 30 yaşdan başlayır, lakin bunun təsirləri əsasən 60 yaşdan sonra hiss olunur:
"60 yaşlar beynin düşüncə və müdriklik baxımından zirvə dövrüdür. Yüngül unutqanlıq olsa da, bu yaşlarda sinaptik sıxlıq yüksək olur"
Mütəxəssis "Alzheimer" xəstəliyinin beyində zülal yığılması ilə başlayan və illərlə gizli davam edən proses olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, unutqanlıq hər zaman Alzheimer anlamına gəlmir. COVID-19 sonrası yaranan "beyin dumanı", infeksiyalar və bəzi şişlər də oxşar simptomlara səbəb ola bilər.
Nevroloq xəstəliyə qarşı ən güclü müdafiə mexanizminin "kognitiv ehtiyat" olduğunu vurğulayıb.
Bu ehtiyatı artıran əsas faktorlar kimi aşağıdakılar göstərilib:
sosial aktivlik
musiqi alətində ifa etmək
müntəzəm idman
keyfiyyətli yuxu
sağlam qidalanma
Mustafa Seçkin əlavə edib ki, ürək-damar məşqlərinin güc məşqləri ilə birlikdə edilməsi Alzheimerin inkişafını yavaşlatmağa kömək edə bilər. Onun sözlərinə görə, idman zamanı əzələlərdən ifraz olunan bəzi maddələr beynin bərpasına müsbət təsir göstərir.

Наш мозг после этого возраста становится МЕНЬШЕ
По его информации, для защиты от болезни Альцгеймера и деменции большое значение имеет укрепление «когнитивного резерва».
По словам специалиста, несмотря на то, что развитие медицины увеличивает продолжительность жизни людей, сохранение здоровья мозга становится все более важным вопросом.
Физические изменения мозга начинаются с 30 лет, но их эффекты в основном ощущаются после 60 лет:
«60 лет — это пиковый период для мозга в плане мышления и мудрости. Хотя присутствует легкая забывчивость, синоптическая плотность в этом возрасте высокая»
Специалист отметил, что болезнь Альцгеймера начинается с накопления белка в мозге и является процессом, который на протяжении многих лет протекает скрыто. По его словам, забывчивость не всегда означает наличие болезни Альцгеймера. «Мозговой туман» после COVID-19, инфекции и некоторые опухоли также могут вызывать похожие симптомы.
Невролог подчеркнул, что самым сильным защитным механизмом от болезни является «когнитивный резерв».
Основными факторами, увеличивающими этот резерв, названы следующие:
социальная активность
игра на музыкальном инструменте
регулярные занятия спортом
качественный сон
здоровое питание
Мустафа Сечкин добавил, что выполнение кардионагрузок вместе с силовыми тренировками может помочь замедлить развитие болезни Альцгеймера. По его словам, некоторые вещества, выделяемые из мышц во время физических упражнений, положительно влияют на восстановление мозга.