Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin tabeliyində olan “Bakımənzilkommunlayihə” Layihə İnstitutu ləğv edilir, paytaxtda yeni büdcə təşkilatları yaradılır.
Medianews.az xəbər verir ki, Baş nazir Əli Əsədovun imzaladığı Sərəncamla Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinə struktur islahatları ilə bağlı konkret tapşırıqlar verilib.
Sərəncama uyğun olaraq, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti aidiyyəti nazirliklərlə razılaşdırmaqla iki ay müddətində paytaxtda yeni büdcə təşkilatlarının yaradılması və “Bakımənzilkommunlayihə” Layihə İnstitutunun ləğv edilməsi ilə əlaqədar təkliflərini Nazirlər Kabinetinə təqdim etməlidir. Eyni müddətdə “Diplomatik korpusa və xarici nümayəndəliklərə xidmət göstərən müdiriyyət “İnterservis”in Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin fəaliyyət istiqamətlərinə uyğun olaraq yenidən təşkili barədə də layihə hökumətə təqdim olunacaq.
Həmçinin struktur dəyişikliyinə məruz qalan qurumların əsasnamələrinin təsdiqi, işçilərin say həddi və onların yeni əməkhaqqı sisteminin müəyyən edilməsi ilə bağlı təkliflər də iki ay ərzində hökumətə təqdim edilməlidir. Bu addım paytaxtın mənzil-kommunal və şəhərsalma layihələrinin icrasında müasir idarəetmə modellərinin tətbiqinə və bürokratik maneələrin aradan qaldırılmasına imkan yaradacaq.

Проектный институт „Бакаменжилкоммунпроект“ подчиненный Исполнительной власти города Баку ликвидируется, в столице создаются новые бюджетные организации.
Medianews.az сообщает, что распоряжением премьер-министра Али Асадова даны конкретные указания Исполнительной власти города Баку по структурным реформам.
В соответствии с распоряжением, Исполнительная власть города Баку должна в течение двух месяцев согласовать с соответствующими министерствами предложения по созданию новых бюджетных организаций в столице и ликвидации Проектного института „Бакаменжилкоммунпроект“, а затем представить их Кабинету Министров. В тот же срок должен быть представлен проект правительства по реорганизации управления „Интерсервис“, обслуживающего дипломатический корпус и иностранные представительства, в соответствии с направлениями деятельности Исполнительной власти города Баку.
Также в течение двух месяцев правительству должны быть представлены предложения по утверждению уставов учреждений, подвергающихся структурным изменениям, определению численности работников и новой системы оплаты труда. Этот шаг позволит внедрить современные модели управления в реализации жилищно-коммунальных и градостроительных проектов столицы и устранить бюрократические препятствия.