Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin tabeliyində olan “Bakımənzilkommunlayihə” Layihə İnstitutu ləğv edilir, paytaxtda yeni büdcə təşkilatları yaradılır.
Medianews.az xəbər verir ki, Baş nazir Əli Əsədovun imzaladığı Sərəncamla Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinə struktur islahatları ilə bağlı konkret tapşırıqlar verilib.
Sərəncama uyğun olaraq, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti aidiyyəti nazirliklərlə razılaşdırmaqla iki ay müddətində paytaxtda yeni büdcə təşkilatlarının yaradılması və “Bakımənzilkommunlayihə” Layihə İnstitutunun ləğv edilməsi ilə əlaqədar təkliflərini Nazirlər Kabinetinə təqdim etməlidir. Eyni müddətdə “Diplomatik korpusa və xarici nümayəndəliklərə xidmət göstərən müdiriyyət “İnterservis”in Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin fəaliyyət istiqamətlərinə uyğun olaraq yenidən təşkili barədə də layihə hökumətə təqdim olunacaq.
Həmçinin struktur dəyişikliyinə məruz qalan qurumların əsasnamələrinin təsdiqi, işçilərin say həddi və onların yeni əməkhaqqı sisteminin müəyyən edilməsi ilə bağlı təkliflər də iki ay ərzində hökumətə təqdim edilməlidir. Bu addım paytaxtın mənzil-kommunal və şəhərsalma layihələrinin icrasında müasir idarəetmə modellərinin tətbiqinə və bürokratik maneələrin aradan qaldırılmasına imkan yaradacaq.

The "Bakımənzilkommunlayihə" Design Institute under the Baku City Executive Power is being abolished, and new budget organizations are being established in the capital.
Medianews.az reports that concrete instructions regarding structural reforms were given to the Baku City Executive Power by the decree signed by Prime Minister Ali Asadov.
According to the decree, the Baku City Executive Power must present proposals to the Cabinet of Ministers within two months for the establishment of new budget organizations in the capital and the abolition of the "Bakımənzilkommunlayihə" Design Institute, in coordination with the relevant ministries. Within the same period, a project for the reorganization of the "Interservice" Directorate, which serves the Diplomatic Corps and foreign representations, in accordance with the functional directions of the Baku City Executive Power, will also be submitted to the government.
Also, proposals related to the approval of the charters of institutions undergoing structural changes, the determination of the number of employees, and their new salary system must be submitted to the government within two months. This step will facilitate the application of modern management models and the elimination of bureaucratic obstacles in the execution of housing, communal, and urban planning projects in the capital.