Bakıda qadın qətlə yetirilib,
Baş Prokurorluğun Mətbuat xidmətindən Medianews.az-a verilən xəbərə görə, avqustun 23-də paytaxtın Yasamal rayonu ərazisində 1988-ci il təvəllüdlü İradə Muradovanın ölməsi barədə rayon prokurorluğuna məlumat daxil olub.
İlkin araşdırmalarla 1977-ci il təvəllüdlü Emin Ağacanovun aralarında yaranmış mübahisə zamanı tanışı İradə Muradovanı qəsdən öldürməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Faktla bağlı rayon prokurorluğunda Cinayət Məcəlləsinin 120.1-ci (qəsdən adam öldürmə) maddəsi ilə cinayət işi başlanıb. Emin Ağacanov iş üzrə şübhəli şəxs qismində tutulub.

A woman has been killed in Baku,
A criminal case has been initiated in connection with the intentional killing in the Yasamal district of the capital.
According to the information provided by the Press Service of the Prosecutor General's Office to Medianews.az, on August 23, the district prosecutor's office received information about the death of Irada Muradova, born in 1988, in the Yasamal district of the capital.
Preliminary investigations have revealed reasonable suspicions that Emin Agacanov, born in 1977, intentionally killed his acquaintance Irada Muradova during a dispute between them.
A criminal case has been initiated by the district prosecutor's office under Article 120.1 (intentional killing) of the Criminal Code. Emin Agacanov has been detained as a suspect in the case.