Şair Əlisəmid Kürün reanimasiya şöbəsindən FOTOLARI YAYILDI
Son günlər səhhətində ciddi problemlər yaranmış şair Əlisəmid Kürün Bakıda müalicə aldığı xəstəxananın reanimasiya şöbəsindən fotoları yayılıb.
Medianews.az xəbər verir ki, fotoları şairin dostu, Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun prezidenti Umud Mirzəyev sosial media hesabında yerləşdirib.
Umud Mirzəyev bildirib ki, şairi reanimasiya şöbəsində ziyarət edib və həkimlərin səyi nəticəsində Əlisəmid Kürün durumunun ümidverici olduğu qənaətinə gəlib: “Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin rəhbərliyi də Əlisəmid Kürün sıralarımıza qayıtması ücün öz imkanları daxilində mümkün olan hər şeyi edir. Amma reallıq ondan ibarətdir ki, bu gün şairin həyatda qalması üçün yaxınlarının, dostlarının, AYB və dövlət qrumlarının həmrəylik nümayiş etdirməsinə, ona hərtərəfli dəstək olmasına ehtiyac var. Biganə qalmayın, dostlar”.
Əlisəmid Kür 1954-cü ildə Salyan şəhərində müəllim ailəsində doğulub. 1971-ci ildə Salyanda orta məktəbi, 1981-ci ildə Mirzəağa Əliyev adına Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunun teatrşünaslıq fakültəsini bitirib.
Azərbaycan Dövlət Teleradio Verilişləri Komitəsində, Cəfər Cabbarlı adına "Azərbaycanfilm" kinostudiyasında, Azərbaycan Teatr Muzeyində, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin Ədəbiyyatı Təbliğ və Müəllif Hüquqları Bürosunda, Azərbaycan Bədii Tərcümə və Ədəbi Əlaqələr Mərkəzində, "Yol" ədəbiyyat qəzetində çalışıb. 1991-1994-cü illərdə "Yol" qəzetinin baş redaktoru olub. Ə.Kür hazırda “Xəzər” dünya ədəbiyyatı dərgisində işləyir.

Photos from the intensive care unit of the hospital in Baku where the poet Alisamid Kurun, who has had serious health problems in recent days, is being treated have been released.
Medianews.az reports that the photos were posted on social media by the poet's friend, president of the International Eurasian Press Foundation, Umud Mirzayev.
Umud Mirzayev stated that he visited the poet in the intensive care unit and concluded that, as a result of the doctors' efforts, Alisamid Kurun’s condition is hopeful: “The leadership of the Azerbaijan Writers' Union is also doing everything possible within its means to bring Alisamid Kurun back to our ranks. But the reality is that today for the poet to stay alive, it is necessary for his relatives, friends, the Azerbaijan Writers' Union, and state institutions to demonstrate solidarity and provide him with comprehensive support. Do not remain indifferent, friends.”
Alisamid Kur was born in 1954 in the city of Salyan into a teacher's family. In 1971, he graduated from secondary school in Salyan, and in 1981, he graduated from the Theater Studies faculty of the Mirzaaga Aliyev Azerbaijan State Institute of Arts.
He has worked at the Azerbaijan State Television and Radio Broadcasting Committee, the "Azerbaijanfilm" film studio named after Jafar Jabbarli, the Azerbaijan Theater Museum, the Literature Promotion and Copyright Bureau of the Azerbaijan Writers' Union, the Azerbaijan Center for Artistic Translation and Literary Relations, and the "Yol" literary newspaper. From 1991 to 1994, he was the chief editor of the "Yol" newspaper. Al. Kur currently works at the "Khazar" world literature magazine.