Şair Əlisəmid Kürün reanimasiya şöbəsindən FOTOLARI YAYILDI
Son günlər səhhətində ciddi problemlər yaranmış şair Əlisəmid Kürün Bakıda müalicə aldığı xəstəxananın reanimasiya şöbəsindən fotoları yayılıb.
Medianews.az xəbər verir ki, fotoları şairin dostu, Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun prezidenti Umud Mirzəyev sosial media hesabında yerləşdirib.
Umud Mirzəyev bildirib ki, şairi reanimasiya şöbəsində ziyarət edib və həkimlərin səyi nəticəsində Əlisəmid Kürün durumunun ümidverici olduğu qənaətinə gəlib: “Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin rəhbərliyi də Əlisəmid Kürün sıralarımıza qayıtması ücün öz imkanları daxilində mümkün olan hər şeyi edir. Amma reallıq ondan ibarətdir ki, bu gün şairin həyatda qalması üçün yaxınlarının, dostlarının, AYB və dövlət qrumlarının həmrəylik nümayiş etdirməsinə, ona hərtərəfli dəstək olmasına ehtiyac var. Biganə qalmayın, dostlar”.
Əlisəmid Kür 1954-cü ildə Salyan şəhərində müəllim ailəsində doğulub. 1971-ci ildə Salyanda orta məktəbi, 1981-ci ildə Mirzəağa Əliyev adına Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunun teatrşünaslıq fakültəsini bitirib.
Azərbaycan Dövlət Teleradio Verilişləri Komitəsində, Cəfər Cabbarlı adına "Azərbaycanfilm" kinostudiyasında, Azərbaycan Teatr Muzeyində, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin Ədəbiyyatı Təbliğ və Müəllif Hüquqları Bürosunda, Azərbaycan Bədii Tərcümə və Ədəbi Əlaqələr Mərkəzində, "Yol" ədəbiyyat qəzetində çalışıb. 1991-1994-cü illərdə "Yol" qəzetinin baş redaktoru olub. Ə.Kür hazırda “Xəzər” dünya ədəbiyyatı dərgisində işləyir.

В последние дни у поэта Элисамида Кюру возникли серьезные проблемы со здоровьем, и были опубликованы фотографии из реанимационного отделения больницы в Баку, где он проходит лечение.
Medianews.az сообщает, что фотографии разместил в социальной сети друг поэта, президент Международного Евразийского фонда прессы Умуд Мирзазаде.
Умуд Мирзазаде заявил, что посетил поэта в реанимации и, благодаря усилиям врачей, пришел к выводу, что состояние Элисамида Кюра обнадеживающее: «Руководство Союза писателей Азербайджана тоже делает всё, что возможно в своих силах, чтобы Элисамид Кюр вернулся к нам. Но реальность такова, что сегодня для того, чтобы поэт остался жив, необходима солидарность его близких, друзей, Союза писателей и государственных учреждений, чтобы оказать ему всестороннюю поддержку. Не оставайтесь равнодушными, друзья».
Элисамид Кюр родился в 1954 году в городе Сальян в семье учителей. В 1971 году окончил среднюю школу в Саляне, а в 1981 году — факультет театроведения Азербайджанского Государственного института искусств имени Мирзаага Алиева.
Работал в Комитете по телевидению и радиовещанию Азербайджана, на киностудии "Азербайджанфильм" имени Джафара Джаббарлы, в Азербайджанском театральном музее, в Отделе пропаганды литературы и авторских прав Союза писателей Азербайджана, в Центре художественного перевода и литературных связей Азербайджана, в литературной газете «Йол». В 1991-1994 годах был главным редактором газеты «Йол». В настоящее время Э.Кюр работает в журнале мировой литературы «Хазар».