Rusiya Federasiyası - rus xalqının tarixdə qurduğu imperiyaların ən zəifidir
İmperiyaların çöküşünü qaçılmaz edən fundamental səbəblər əsasən üçdür. Daxili sosial ziddiyyətlərin kəskinləşməsi, texnoloji və iqtisadi gerilik, hakim elitanın zamanın çağırışlarına uyğunlaşa bilməməsi Rusiya İmperiyasının 1917-ci ildə çöküşünün əsas səbəbi olduğu kimi, 1991-ci ildə Sovet İttifaqının da dağılmasının əsas səbəbi idi.
Bu səbəblərin təsiri ilə çökən imperiyanın hansı tarixdə süqut etməsi isə hakimiyyət böhranın nə zaman yaranmasına bağlıdır.
Çar II Nikolayın 15 mart 1917-ci ildə kiçik qardaşı Mixail Romanovun lehinə taxt-tacdan əl çəkməsi, ancaq böyük knyaz Mixailin taxt-tacı qəbul etməməsi hakimiyyət böhranı yaratdı və Rusiya imperiyası dağıldı.
Prezident Mixail Qorbaçova qarşı 19 avqust 1991-ci ildə yüksək vəzifəli dövlət rəsmilərinin başlatdığı qiyam SSRİ-də hakimiyyət böhranına səbəb oldu və imperiya dağıldı.
Rus xalqının tarixdə qurduğu üç imperiyanın ən zəifi hazırkı Rusiya Federasiyasıdır. Rusiya İmperiyası və Sovet İttifaqı bütün parametrlərə görə Rusiya Federasiyasından daha güclü olub. Hər iki imperiyanın çöküşünə səbəb olan fundamental amillər hazırkı Rusiyada daha kəskin müşahidə olunur.
Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının ((WIPO) təqdim etdiyi İnnovasiyaların İnkişafı İndeksində Rusiya 139 ölkə arasında 60-cı yer alaraq Estoniya, Latviya, Litva, Gürcüstan və Ermənistandan geridə qalıb. Rusiyanın xalı reytinq cədvəlinin lideri İsveçrənin xalının (66) yarısından da azdır. Rusiyanın Vyetnamdan da geri qalması vəziyyətin nə yerdə olduğunu göstərir. Belə bir acınacaqlı vəziyyət nə Rusiya İmperiyasının, nə də Sovet İttifaqının dövründə müşahidə olunub.
Daxili sosial ziddiyyətlərin kəskinləşməsi ilə hakim elitanın zamanın çağırışlarına uyğunlaşa bilmədiyi çox aydın görünür. Bu isə o deməkdir ki, ilk hakimiyyət böhranında Rusiya dağılacaq. Yarımçıq “Priqojin qiyamı” Rusiyada hakimiyyətin inanılmaz dərəcədə kövrək olduğunu hər kəsə göstərdi. Onu da nəzərə almaq lazımdır ki, bu gün Rusiyada mövcud olan avtoritar rejim mütləqiyyət rejimlərinin ən zəifi hesab olunur. Rusiya İmperiyasında mövcud olan monarxiya, Sovet İttifaqında mövcud olan totalitar rejim müqavimət qabiliyyətinə və yaşarılığına görə indiki avtoritar rejimdən çox güclü hesab olunur.
Rusiyanın parçalanacağı halda Çinin çox böyük ərazilər və resurslar ələ keçirəcəyi perspektivi ABŞ-ı Rusiyanı xilas etməyə vadar edir. Rusiyanın parçalanacağı halda Çinin ən azı 1.54, mötədil halda 4-5 milyon, radikal variantda 7 milyon kvadrat kilometr təbii sərvətlərlə zəngin ərazi ələ keçirəcəyi, çox nəhəng içməli su mənbələrinə sahiblənəcəyi təhlükəsi var.
Bu gün Çin çox ciddi su qıtlığı ilə üzləşib. Mövcud su qaynaqları ölkənin suya olan tələbatının ancaq üçdə birini qarşılamağa çatır. İnformasiya texnologiyalarının inkişafı, süni intellektin və kriptovalyutaların tətbiqi elektrik enerjisinə tələbatı kəskin artır. Su qıtlığı isə elektrik enerjisinin artırmağa imkan vermir. Çinin 400 böyük şəhərində “su vergisi” tətbiq olunur və bu, sosial ziddiyyətləri kəskinləşdirir. Ona görə də Çin üçün su ölüm-dirim məsələsinə çevrilir. Ukraynaya qarşı müharibənin bitməsinə imkan verməyən Pekin Rusiyanın elə bir vəziyyətə düşməsini hədəfləyir ki, Çin daha çox torpaqlar ələ keçirə bilsin.
Vaşinqtonda yaxşı bilirlər ki, ABŞ-ı əsrin sonuna, ən azından 2075-ci ilə qədər Çinlə sərt rəqabət gözləyir. Çinin Rusiyanın zəngin torpaqlarını ələ keçirməsi bu rəqabəti kəskinləşdirə, hətta ABŞ-ın əleyhinə çevirə bilər deyə Vaşinqton Rusiyanın parçalanmasında maraqlı deyil. Lakin Putinin cinayətkar axmaqlığı nəticəsində elə bir vəziyyət yaranıb ki, ABŞ-ın bütün cəhdlərinə baxmayaraq Rusiya dağılacaq. Necə ki, 1991-ci ildə ABŞ-ın o zamankı prezidenti Corc Buşun bütün cəhdlərinə baxmayaraq Sovet İttifaqı dağıldı, Donald Trampın da cəhdlərinə baxmayaraq Rusiya hökmən dağılacaq.

Российская Федерация - самая слабая из империй, созданных русским народом в истории.
Фундаментальные причины, делающие неизбежным распад империй, в основном три. Обострение внутренних социальных противоречий, технологическая и экономическая отсталость, неспособность правящей элиты адаптироваться к вызовам времени стали основной причиной распада Российской империи в 1917 году, а также распада Советского Союза в 1991 году.
Дата падения распадающейся империи зависит от того, когда возникает кризис власти.
Отречение царя Николая II от престола 15 марта 1917 года в пользу своего младшего брата Михаила Романова, однако непринятие престола великим князем Михаилом привело к власти кризису и распаду Российской империи.
Государственный переворот 19 августа 1991 года, инициированный высокопоставленными государственными чиновниками против президента Михаила Горбачёва, вызвал кризис власти в СССР и распад империи.
Из трёх империй, которые создал русский народ в истории, самым слабым является нынешняя Российская Федерация. Российская империя и Советский Союз по всем параметрам были сильнее Российской Федерации. Фундаментальные факторы, приведшие к распаду обеих империй, сегодня наблюдаются в России в более острой форме.
В Индексе развития инноваций, предложенном Всемирной организацией интеллектуальной собственности (ВОИС), Россия заняла 60-е место среди 139 стран, уступив Эстонии, Латвии, Литве, Грузии и Армении. Баллы России гораздо ниже половины очков лидера рейтинга — Швейцарии (66). Факт, что Россия отстала даже от Вьетнама, показывает, насколько сложна ситуация. Подобное плачевное положение не наблюдалось ни в период Российской империи, ни в период Советского Союза.
Обострение внутренних социальных противоречий и неспособность правящей элиты адаптироваться к вызовам времени очевидны. Это означает, что при первом кризисе власти Россия распадётся. Незавершённое «мятеж Пригожина» наглядно показало всем невероятную хрупкость власти в России. Кроме того, следует учитывать, что нынешний авторитарный режим в России считается самым слабым из режимов абсолютной власти. Монархия в Российской империи и тоталитарный режим в Советском Союзе считались гораздо сильнее нынешнего авторитарного режима с точки зрения способности к сопротивлению и жизнеспособности.
В случае распада России существует перспектива того, что Китай захватит очень большие территории и ресурсы, что вынуждает США спасать Россию. В случае распада России существует опасность, что Китай получит по крайней мере 1,54, умеренный вариант — 4-5 миллионов, а радикальный — 7 миллионов квадратных километров территории, богатой природными ресурсами, а также овладеет огромными источниками пресной воды.
Сегодня Китай сталкивается с серьёзным дефицитом воды. Существующих водных ресурсов хватает лишь на треть потребностей страны. Развитие информационных технологий, применение искусственного интеллекта и криптовалют резко увеличивают спрос на электроэнергию. Дефицит воды не позволяет увеличить производство электроэнергии. В 400 крупных городах Китая применяется «водный налог», что обостряет социальные противоречия. Поэтому вода становится вопросом жизни и смерти для Китая. Пекин не позволяет закончить войну против Украины, стремясь привести Россию в такое положение, чтобы Китай смог захватить больше территорий.
В Вашингтоне прекрасно понимают, что Соединённым Штатам предстоит серьёзное противоборство с Китаем до конца века, по крайней мере до 2075 года. Захват Китаем богатых территорий России может обострить эту конкуренцию и даже повернуть её против США, поэтому Вашингтон не заинтересован в распаде России. Однако из-за преступной глупости Путина ситуация сложилась так, что несмотря на все усилия США, Россия распадётся. Как в 1991 году несмотря на все усилия тогдашнего президента США Джорджа Буша Советский Союз распался, так и несмотря на попытки Дональда Трампа Россия обязательно распадётся.