Mədə ağrıyanda bunları etmək olmaz-
Mədə nahiyəsində yaranan ağrı bəzən düzgün qidalanmama nəticəsində meydana çıxır, lakin bu, həm də daha ciddi sağlamlıq problemlərinin siqnalı ola bilər.
Lent.az-ın xarici mediaya istinadla xəbərinə görə, qastroenteroloqlar belə hallarda nələri etməmək lazım olduğunu izah ediblər.
Həkimlər nədən çəkinir?
Vanderbilt Həzm Xəstəlikləri Mərkəzindən Şabnam Sarkerin sözlərinə görə, mədə ağrısının səbəbini müəyyənləşdirmək bəzən çox vaxt aparır. Amma bütün mütəxəssislərin razılaşdığı bir qayda var: ağrını heç vaxt görməməzlikdən gəlmək olmaz, xüsusilə də o, qəfil yaranırsa.
Orlando Həzm İnstitutunun aparıcı qastroenteroloqu, doktor Sunina Natu bildirib ki, mədə və qarın ağrıları öd kisəsində daş, mədə və onikibarmaq bağırsaq xorasının olması, Kron xəstəliyi, qıcıqlanmış bağırsaq sindromu və ya appendisitlə əlaqəli ola bilər.
Bu vəziyyətlər təkcə narahatlıq yaratmır, həm də həzm prosesinə və nəcis ifrazı vərdişlərinə təsir göstərir. “Hər bir ağrının səbəbi var və diqqətlə yanaşılmalıdır”, – Natu vurğulayıb.
Nə vaxt həkimə müraciət etməli?
Ağrının tipi növbəti addımları müəyyənləşdirir. Əgər ağrı kəskin və şiddətlidirsə, təcili yardım şöbəsinə müraciət etmək vacibdir, çünki bəzi hallarda cərrahi müdaxilə tələb oluna bilər.
Xüsusilə mədə, qida borusu və ya yoğun bağırsaq xərçəngi olan ailə tarixçəsinə malik şəxslər simptomlara daha ciddi yanaşmalıdır. Aşağıdakı əlamətlər təhlükə siqnalı sayılır: Qarın ağrısı, düz bağırsaqdan qan gəlməsi, nəcisdə qan izləri
Əgər narahatlıq həftələrlə və ya aylarla davam edirsə, problemi gözardı etmək olmaz. Həkimlər ağrının xarakterini, onu yaradan mümkün səbəbləri və müşayiət edən digər simptomları qeyd etməyi tövsiyə edirlər – bu, dəqiq diaqnozun qoyulmasını asanlaşdırır.

Боль в области желудка иногда возникает из-за неправильного питания, но это также может быть сигналом более серьезных проблем со здоровьем.
Согласно сообщению Lent.az, ссылающемуся на зарубежные СМИ, гастроэнтерологи объяснили, чего не следует делать в таких случаях.
Чего избегают врачи?
По словам Шабнам Саркер из Центра заболеваний пищеварительной системы Вандербильта, определение причины боли в желудке иногда требует много времени. Однако существует одно правило, с которым согласны все специалисты: боль никогда нельзя игнорировать, особенно если она возникает внезапно.
Ведущий гастроэнтеролог Института пищеварительной системы Орландо, доктор Сунина Нату, отметила, что боли в желудке и животе могут быть связаны с камнями в желчном пузыре, язвой желудка и двенадцатиперстной кишки, болезнью Крона, синдромом раздражённого кишечника или аппендицитом.
Эти состояния не только вызывают дискомфорт, но и влияют на процесс пищеварения и привычки дефекации. «Каждая боль имеет причину и должна восприниматься внимательно», — подчеркнула Нату.
Когда нужно обращаться к врачу?
Тип боли определяет дальнейшие действия. Если боль острая и сильная, важно обратиться в отделение скорой помощи, так как в некоторых случаях может потребоваться хирургическое вмешательство.
Особенно серьезно следует относиться к симптомам людям с семейным анамнезом рака желудка, пищевода или толстого кишечника. Следующие признаки считаются тревожными: боль в животе, кровь из прямой кишки, следы крови в стуле.
Если беспокойство продолжается неделями или месяцами, проблему нельзя игнорировать. Врачи рекомендуют записывать характер боли, возможные причины и сопутствующие симптомы — это облегчает постановку точного диагноза.