Mədə ağrıyanda bunları etmək olmaz-
Mədə nahiyəsində yaranan ağrı bəzən düzgün qidalanmama nəticəsində meydana çıxır, lakin bu, həm də daha ciddi sağlamlıq problemlərinin siqnalı ola bilər.
Lent.az-ın xarici mediaya istinadla xəbərinə görə, qastroenteroloqlar belə hallarda nələri etməmək lazım olduğunu izah ediblər.
Həkimlər nədən çəkinir?
Vanderbilt Həzm Xəstəlikləri Mərkəzindən Şabnam Sarkerin sözlərinə görə, mədə ağrısının səbəbini müəyyənləşdirmək bəzən çox vaxt aparır. Amma bütün mütəxəssislərin razılaşdığı bir qayda var: ağrını heç vaxt görməməzlikdən gəlmək olmaz, xüsusilə də o, qəfil yaranırsa.
Orlando Həzm İnstitutunun aparıcı qastroenteroloqu, doktor Sunina Natu bildirib ki, mədə və qarın ağrıları öd kisəsində daş, mədə və onikibarmaq bağırsaq xorasının olması, Kron xəstəliyi, qıcıqlanmış bağırsaq sindromu və ya appendisitlə əlaqəli ola bilər.
Bu vəziyyətlər təkcə narahatlıq yaratmır, həm də həzm prosesinə və nəcis ifrazı vərdişlərinə təsir göstərir. “Hər bir ağrının səbəbi var və diqqətlə yanaşılmalıdır”, – Natu vurğulayıb.
Nə vaxt həkimə müraciət etməli?
Ağrının tipi növbəti addımları müəyyənləşdirir. Əgər ağrı kəskin və şiddətlidirsə, təcili yardım şöbəsinə müraciət etmək vacibdir, çünki bəzi hallarda cərrahi müdaxilə tələb oluna bilər.
Xüsusilə mədə, qida borusu və ya yoğun bağırsaq xərçəngi olan ailə tarixçəsinə malik şəxslər simptomlara daha ciddi yanaşmalıdır. Aşağıdakı əlamətlər təhlükə siqnalı sayılır: Qarın ağrısı, düz bağırsaqdan qan gəlməsi, nəcisdə qan izləri
Əgər narahatlıq həftələrlə və ya aylarla davam edirsə, problemi gözardı etmək olmaz. Həkimlər ağrının xarakterini, onu yaradan mümkün səbəbləri və müşayiət edən digər simptomları qeyd etməyi tövsiyə edirlər – bu, dəqiq diaqnozun qoyulmasını asanlaşdırır.

When you have a stomachache, do not do these -
Pain in the stomach area sometimes occurs due to improper nutrition, but it can also be a signal of more serious health problems.
According to a report by Lent.az citing foreign media, gastroenterologists have explained what should not be done in such cases.
What do doctors avoid?
According to Shabnam Sarker from the Vanderbilt Digestive Diseases Center, identifying the cause of stomach pain sometimes takes a long time. But there is a rule that all specialists agree on: pain should never be ignored, especially if it arises suddenly.
Dr. Sunina Natu, the leading gastroenterologist at the Orlando Digestive Institute, stated that stomach and abdominal pain can be related to gallstones, stomach and duodenal ulcers, Crohn’s disease, irritable bowel syndrome, or appendicitis.
These conditions do not only cause discomfort but also affect the digestive process and bowel movement habits. "Every pain has a cause and should be approached carefully,” Natu emphasized.
When to consult a doctor?
The type of pain determines the next steps. If the pain is sharp and severe, it is important to visit the emergency department, as some cases may require surgical intervention.
Especially those with a family history of stomach, esophageal, or colon cancer should take symptoms more seriously. The following signs are considered danger signals: abdominal pain, bleeding from the rectum, traces of blood in the stool.
If the discomfort persists for weeks or months, the problem cannot be ignored. Doctors recommend noting the nature of the pain, possible causes, and accompanying symptoms – this facilitates an accurate diagnosis.